Chłodzenie

Solid-State Fan, czyli rewolucja w chłodzeniu

przeczytasz w 0 min.

Dwójka inżynierów z firmy Thorrn Micro Technologies, Dan Schlitz i Vishal Singhal, stworzyli nowy typ wentylatora – wentylator stanu stałego (Solid-State Fan). Działa on na podobnej zasadzie, co używane w wielu gospodarstwach domowych elektryczne filtry powietrza. Wentylator SSF to specjalnie przygotowana płytka, która wydmuchuje na zewnątrz znajdujące się nad nią powietrze. Co ciekawe, nie zawiera ona żadnych ruchomych elementów. Jak więc działa ten wynalazek?

Na powierzchni płytki wentylatora umieszczono specjalne przewodzące blaszki, przez które przechodzą niewielkie kable. Są one umieszczone w stosunku do siebie w taki sposób, że wytwarzają silne pole elektryczne, tworzące plazmę, która wprawia znajdujące się nad nią powietrze w ruch. W fizyce to zjawisko nazywa się po angielsku „corona wind”. Co ważne, wentylator typu SSF jest nie tylko niewielki, ale również aż 35 razy wydajniejszy od konwencjonalnych wiatraków ruchomych (porównując urządzenia zbliżonych rozmiarów). Jego twórcy twierdzą wręcz, że ich wynalazek to najważniejsze osiągnięcie w chłodzeniu elektroniki od czasu powstania rurek cieplnych (heat pipes) – i wygląda na to, że się nie mylą.


Jak działa wiatrak SSF w praktyce możecie zobaczyć na tym filmiku.


Projektowanie Solid-State Fan jest w fazie końcowej. Nowa technologia ma wejść do powszechnego użycia już niedługo, bo w 2009 roku. Jest więc bardzo prawdopodobne, że przed końcem dekady wentylatory np. na procesorach zostaną powoli być zastępowane przez wydajniejsze, cichsze i zajmujące mniej miejsca płytki chłodzące SSF.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Graifitifiz
  2
  Mamy 2013 rok, i gdzie one są?

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login