• benchmark.pl
 • newsy
 • Sony i Panasonic pracują nad nowymi dyskami optycznymi o pojemności 300 GB

Sony i Panasonic pracują nad nowymi dyskami optycznymi o pojemności 300 GB

przeczytasz w 1 min.

Firmy Sony i Panasonic poinformowały dzisiaj, że rozpoczęły współpracę, mającą na celu stworzyć dyski optyczne nowej generacji.

Dyski optyczne Shutterstock

Dyski optyczne powoli odchodzą w niepamięć – płyty CD i DVD tracą na wartości poprzez małą pojemność, a zainteresowanie oferującymi nieco więcej w tym temacie dyskami Blu-ray również zaczyna spadać. Do przechowywania danych coraz częściej wykorzystuje się zewnętrzne dyski, serwery chmurowe oraz karty pamięci. Firmy SonyPanasonic chcą jednak zmienić tę sytuację i przywrócić dyski optyczne, wnosząc je na nowy poziom.

Firmy Sony i Panasonic poinformowały dzisiaj, że rozpoczęły współpracę, mającą na celu stworzyć dyski optyczne nowej generacji. Opracowywane z wykorzystaniem zupełnie nowych technologii płyty gwarantować mają minimum 300 GB pamięci. „Sony i Panasonic uznały, że dyski optyczne będą musiały w najbliższych latach pomieścić znacznie więcej danych, ze względu na oczekiwany wzrost zapotrzebowania na archiwizację” – czytamy w informacji prasowej.

Według tych producentów, dyski optyczne są znacznie lepszą opcją niż dyski twarde czy karty pamięci. Płyty te są bowiem zabezpieczone zarówno przed działaniem wody, jak i pyłu. Mogą także wytrzymać spore zmiany wilgotności i temperatury. Kształt i wymiary sprawiają natomiast, że w łatwy sposób można je archiwizować i nimi zarządzać.

Początkowo dyski te trafią wyłącznie do profesjonalnych produktów i firm. Z czasem jednak prawdopodobnie pojawią się one także dla zwykłych użytkowników. Premiera planowana jest na 2015 rok.

Źródło: Neowin, Sony, Shutterstock (foto) 

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  3
  Ile teraz kosztuje najtańsza płyta Blu-ray i taka już przyzwoitej jakości?
  Pomysł mają fajny, wykonać na pewno to wykonają, ale cena na pewno będzie taka, że nie będzie się opłacać w taki sposób trzymać dane.
  • avatar
   pigula630
   3
   a to ciekawe bo mi się wydawało, że książki zawsze się miały dobrze. Zresztą to jest raczej nietrafione porównanie.

   Powiedz jeszcze że sam dane trzymasz na dyskietkach bo przecież CD ich nie wyparły, tylko nastąpił podział rynku. lol
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    A muza na CD będzie wychodziła. Ludzie wydają po kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy na dobre audio i będą sięgać po płyty. Winyle też nie zniknęły. Sprzęt lampowy także ma się świetnie. SACD, BluSpec, DVD-Audio - do wyboru. Owszem, są przetworniki DAC i zdobywają popularność. Nie każdy jednak po to sięga. Nie tylko wygoda jest istotna. A może chodzi o coś więcej. Cała ta zabawa w sięganie po płytę na półce. Odpalanie lampowca, czekanie aż się rozgrzeje, umieszczenie płyty w napędzie/gramofonie. Dźwięk analogowy (z winyla) ze wszystkimi wadami i zaletami. Liczy się klimat. Tak samo CD jak i winyl i DVD i inne nośniki będą funkcjonowały. Może będą niszowe, ale będą.
    • avatar
     pigula630
     2
     wypalasz taką płytkę i .....mieli, miel, mieli.
     wkładasz do napędu i ...... mieli, mieli, mieli.
     ewentualnie kasujesz RW i ..... mieli, mieli, mieli.
     IMO nawet jakby zrobili płytki po 1TB, to nie zatrzymają powolnego wymierania CD, DVD Blue Ray... etc.

     No chyba że takie pojemności kosztowałyby jakieś śmieszne pieniądze, wtedy może przez jakiś czas podtrzymałby życie CD. Jednak przy dzisiejszych nośnikach (dyskach, miniaturowych kartach pamięci) i ich parametrach, Koniec ery CD/DVD jest nieunikniony, podobnie jak CD wyparło dyskietki.
     • avatar
      hideo
      1
      takie płyty są potrzebne do filmów 4K bo ssanie minimum 100GB filmu 4K po necie to niezła męka nawet na dosyć szybkim łączu (a filmy pirackie to inna sprawa ale nie mają takiej jakości co oryginalne Blu-ray i podobnie będzie z 4K), płyt można nie lubić bo są stosunkowo powolne podobnie jak dyski twarde w porównaniu do SSD ale pókiistnieje spora przewaga pojemności to będą istniały zarówno płyty jak i dyski HDD a owa pojemność jest potrzebna, pendrivy i karty pamięci zanim będą tak tanie w produkcji i tak pojemne jak płyty to miną jeszcze długie lata (temu przykładowo w ps4 i xbox one nadal będą wykorzystywane płyty a nie karty pamięci i przypuszczalnie podobnie będzie nadal w ps5 w przyszłości ;) produkcja kart pamięci nigdy nie była tak szybka i tak łatwa w dostosowaniu do zapotrzebowania rynkowego (płyty można dotłoczyć przez noc a kart pamięci tak łatwo się nie robi, każdy kto czytał opis tego tematu od Sony dobrze o tym wie)
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Jak wydziubdziają te 300G na płycie optycznej o wielkości 1,8" to można by pomyśleć. Bo chyba nie marzą o tym, że ktoś będzie się jeszcze pierd..lił z 13cm płytkami 5,25" ewentualnie 9cm 3,5". Oczywiście za rozsądną cenę bo jak teraz 100 blurajów kosztuje tyle samo co dysk 2TB to bujanie się z nośnikami optycznymi nie ma sensu.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Niestety, gęstość zapisu informacji liczona na powierzchnię nośnika daleko odbiega od kart SD. Również szybkość zapisu/odczytu danych oraz ergonomia w codziennym użyciu.

        Wspomniane dyski holograficzne "niestety" też poniosły klęskę. Przodowała amerykańska firma InPhase, mieli nawet produkt niskonakładowy tapestry, celowali w rynek biznesowy.
        Miałem okazję porozmawiać z dyrektorem do spraw naukowych tej firmy na konferencji w La Colle sur Loup, France June 17, 2003.
        Jeszcze wtedy byli pełni optymizmu, ostatecznie 2012 bankructwo (właściwie przejęcie po upadłości). Smutno się skończyło, a człowiek był pełen zapału i wiary, jak my wszyscy wówczas odnośnie holografii w zapisie informacji.
        • avatar
         Konto usunięte
         -8
         Płyty... kiedyś zgrywałem wykłady na DVD. Nagrałem raz kilkanaście sztuk, dołożyłem na szpindel i po 2 latach nie byłem w stanie ŻADNEJ odtworzyć.
         • avatar
          irondick
          -13
          Nie wróżę im sukcesu. Pamięci przenośne są na 100% bardziej żywotne i wytrzymałe a rozwój dysków SSD ciągle postępuje. Jednocześnie trwają badania nad pamięciami holograficznymi.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Bardzo ciekawe i dużo pojemność 300 GB, a tak było informacje o płyta 4 TB
           • avatar
            pigula630
            0
            może są tanie w produkcji, ale czy to się przekłada na stosunek pojemności do ceny. Przykładowo cena DVD 2zł = 5GB (dla łatwiejszego liczenia) płyty DVD o łącznej pojemności1000GB = 400zł. Dysk 1000GB = 232zł
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Chciałem taki M-disc: niezniszczalne DVD przetrwa 1000 lat żeby było mieć warto 300 GB i 4 TB
             Tag:
             M-disc: niezniszczalne DVD przetrwa 1000 lat
             4 TB danych na płycie DVD dzieki nanotechnologii
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Dyski optyczne będą się miały dobrze. Taka zwykła płytka 8.5 GB jest wystarczająca do trzymania jakiś tam pierdół, które nie nie zajmują dużo na płycie, zdjęcia, muzyka w mp3, filmiki z telefonu itd. Jak płyta się zniszczy to straci się 8 GB danych a nie 2 czy 5 TB w przypadku twardych dysków. Ważne dane też można trzymać na płycie, tylko najlepiej jest wtedy użyć DVD-RAM. Jej trwałość to 30 lat. Nie trzeba też oprogramowania do nagrywania, i sprzętową weryfikację zapisanych danych. Wady to jest droższa od zwykłych DVD-R i wolniej się ją nagrywa. Kiedyś wadą była też że nie każdy napęd ją czytał, ale dzisiaj każdy szanujący się producent nagrywarek i napędów zapewnia dla niej wsparcie.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Ciekawe kiedy płyty wejdą w życie .               http://gallardoq.blogspot.com/?m=0