Nauka

SpaceX Falcon Heavy - „najpotężniejsza rakieta na świecie” gotowa na test [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Rakieta SpaceX Falcon Heavy z 27 silnikami Merlin i zdolnością do przetransportowania 64 ton ładunku na LEO może zostać przetestowana już we wrzesniu.

Aktualizacja [28.07.2017]: Miał być wrzesień, ale teraz Elon Musk zapowiada, że najpotężniejsza z rakiet SpaceX poleci w dziewiczy lot dopiero w listopadzie. To już kolejne opóźnienie – „debiut” jest odsuwany w czasie, a pierwszym terminem miał być „2013 lub 2014 rok”. Oczywiście nie można mieć tutaj do nikogo pretensji, ale mamy nadzieję, że to już ostatni raz. 

News [13.06.2017]: Trzy, może cztery miesiące. Tyle według Elona Muska będziemy musieli poczekać na testowy start największej rakiety w portfolio SpaceX, czyli Falcon Heavy. Ekscytacja tymi słowami nie jest nieuzasadniona, mówimy bowiem o rakiecie, która powstaje z myślą o lotach załogowych na Księżyc i na Marsa.

Falcon Heavy waży ponad 1,4 mln kilogramów i jest w stanie przetransportować na niską orbitę okołoziemską (LEO) niespełna 64 tony ładunku, a więc prawie trzy razy tyle co Falcon 9. Lecąc na Czerwoną Planetę może zaś wziąć ze sobą ponad 16,5 tony „bagażu”.

Falcon Heavy tonaż
Porównanie maks. obciążenia Falcon Heavy i innych rakiet. / SpaceX

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w okolicach września doczekamy się testowego startu rakiety Falcon Heavy. Musk chce nawet spróbować odzyskać ten z jej członów, którego założenia lądowania nie obejmują (segment drugi), choć przyznaje, że szanse na powodzenie są minimalne, głównie ze względu na masę. Podstawowe segmenty mają być odzyskane bez większych problemów.

Oczywiście choć firma SpaceX planuje uruchomienie „najpotężniejszej rakiety na świecie” (jak sama ją nazywa) na końcówkę lata lub początek jesieni, nie należy brać tego terminu za pewnik. Szczególnie w sektorze kosmicznym opóźnienia są bowiem normą, co nie może dziwić, biorąc pod uwagę skalę projektów.

Falcon Heavy vs Falcon 9
Porównanie możliwości (i cen) rakiet SpaceX Falcon 9 i Falcon Heavy. / SpaceX

Pośpiech jest niewskazany, ale z drugiej strony chciałoby się, by test odbył się jak najszybciej, bo to mogłoby oznaczać szybszą realizację różnorakich projektów, na czele z załogowym lotem na Marsa. Na razie pozostaje jednak uzbroić się w cierpliwość i – jeśli ma się ochotę – rzucić okiem na Falcon Heavy w pełnej krasie:

SpaceX Flacon Heavy

Źródło: Engadget, SpaceX

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maker
  5
  W międzyczasie na świecie wciąż nie mogą osiągnąć porozumienia klimatycznego...
  • avatar
   Goddo
   5
   "Musk chce nawet spróbować odzyskać jeden z jej członów, choć przyznaje, że szanse na powodzenie są minimalne, głównie ze względu na masę."

   Z tego co mi wiadomo, to pierwszy stopień i dwa boostery mają być od początku odzyskiwane, bo taki jest cel tej rakiety. Dodatkowo za to ma być podjęta próba odzyskania drugiego stopnia rakiety i w tym przypadku Musk zakłada mała szanse na sukces.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    To żadne cudo techniki. Rakieta Saturn V (ta od lotów Apollo na Księżyc) miała zdolność LEO prawie dwa razy więcej , dokładnie 118 T. https://pl.wikipedia.org/wiki/Saturn_V
    • avatar
     rasiaknorris1
     1
     Ciekawe ile śmieci zostawia się w kosmosie?
     • avatar
      keram01
      -1
      Powiem szczerze trochę się boję z tym odkrywaniem marsa, kto oglądał "Life" wie o co mi chodzi
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       I wlasnie dlatego uwazam Space X za najlepsze rozwiazanie bo tu wchodzi w gre odzysk a od lat 60tych po dzis dzien smieci jest masakrycznie uzo. Niedlugo nie polecisz w kosmos bo w cos uderzysz ;) Tak wybiegajac ponad okrelenia, to "to jest syf a nie postep"
       • avatar
        yoko240
        0
        STS SPACE SHUTTLE wraz z orbiterem miał nośność na LEO 110t.