Technologie i Firma

Potrzeba specjalistów od sztucznej inteligencji - więcej ich brakuje niż jest

przeczytasz w 1 min.

Firma Tencent twierdzi, że zapotrzebowanie rynku na specjalistów od sztucznej inteligencji jest kilka razy większe niż liczba aktywnych inżynierów.

Wiele mówi się o tym, że w branży IT brakuje rąk do pracy. Przede wszystkim poszukiwani są programiści, ale też specjaliści z dziedzin o ogromnym potencjale: analizy danych, blockchain czy sztucznej inteligencji. Tych ostatnich – według chińskiego giganta technologicznego Tencent – szczególnie trzeba się naszukać.

Działający w ramach tej firmy Tencent Research Institute przeprowadził badanie rynku. Wynika z niego, że na świecie jest obecnie tylko 300 tysięcy inżynierów zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji, podczas gdy rynkowe zapotrzebowanie na nich jest co najmniej trzy razy większe.

Według firmy Tencent potrzeba miliona albo i milionów takich pracowników, a tymczasem na razie nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie przybyło ich więcej niż 100 tysięcy (bo tyle aktualnie ma studiować lub inaczej rozwijać się w tym kierunku).

Choć liczby te mogą być niedokładne, nie są niewiarygodne po porównaniu ich z wynikami innych raportów. Nie jest też tajemnicą, że technologiczni giganci skarżą się na brak rąk do pracy na takich stanowiskach. Obowiązuje tutaj rynek pracownika, który po kilku latach doświadczenia może liczyć na roczne wynagrodzenie na poziomie 300-500 tysięcy dolarów, jak podaje The New York Times.

Raport badawczego instytutu Tencent wskazuje też, że aktualnie najważniejszymi graczami w sektorze sztucznej inteligencji są: Stany Zjednoczone, Chiny, (dominująca na polu robotów) Japonia, Wielka Brytania (wyróżniająca się rozwiązaniami prawnymi), (stawiająca na edukację) Kanada oraz Izrael.

Źródło: The Verge, Tencent, The New York Times. Foto: niekverlaan/Pixabay (CC0)

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    eltra
    3
    Może warto się tym zająć przyszlosciowe na pewno ale łatwe to nie jest :D