Wydarzenia

Orion wraca do domu. Będziecie obserwować dramatyczne lądowanie?

przeczytasz w 2 min.

Po 25-dniowej misji wokół Księżyca powraca statek kosmiczny NASA Orion. Jak przebiegnie lądowanie i kiedy możemy się go spodziewać?

Splashdown Oriona

Zgodnie z planem statek kosmiczny z manekinami na pokładzie ma wodować na Oceanie Spokojnym w niedzielę 11 grudnia. Przewidywana godzina tak zwanego splashdownu, czyli wpadnięcia kapsuły załogowej do wody to 12:39 czasu wschodnioamerykańskiego (w Polsce będziemy mieli 18:39), a transmisja z tego wydarzenia rozpocznie się już półtorej godziny wcześniej. Trzy godziny później zapowiedziano konferencję prasową mającą podsumować lądowanie. Relację będzie można oglądać w zwyczajowym miejscu, czyli na streamie stale znajdującym się na oficjalnej stronie NASA.

Obecnie jesteśmy na dobrej drodze do przeprowadzenia w pełni udanej misji z kilkoma dodatkowymi celami, które osiągnęliśmy po drodze.
-Mike Sarafin, kierownik misji Artemis

Pominięcie wejścia

Aby wylądować dokładnie w miescu wyznaczonym do wodowania, Orion wykona manewr nazywany pominięciem wejścia. Będzie to pierwsza próba dokonania czegoś takiego przez pojazd kosmiczny przeznaczony do przewozu ludzi. Manewr polega na zanurzeniu się statku  w górnych warstwach atmosfery, co doprowadzi do jego wyhamowania, a potem cofnięcia się znów na skraj przestrzeni kosmicznej. Dalszy upadek na planetę powinien być już dużo wolniejszy, przez co wodowanie będzie mogło być bardziej precyzyjne. Kolejne spowolnienie nastąpi przed samym splashdownem, kiedy zostaną rozłożone spadochrony. Wtedy lądowanie będzie mogło być przeprowadzone dokładnie w wyznaczonej strefie.

Orion powróci na naszą planetę z ogromną prędkością, bo aż ponad 40 tys. kilometrów na godzinę, a przechodząc przez atmosferę zredukuje swoją prędkość zaledwie do 525 kilometrów. Na mniej więcej 10 kilometrach nad  oceanem rozłoży swój system 11 spadochronów, co powinno spowolnić go dalej do zaledwie około 33 kilometrów na godzinę i z taką prędkością nastąpi późniejsze wodowanie. 

Powrót na Ziemię będzie ważnym testem dla osłony termicznej Oriona, która będzie musiała chronić kapsułę przed ciepłem ponownego wejścia. W trakcie manewru może się ona nagrzać nawet do 2800 stopni Celsjusza. Testowanie osłony termicznej jest szczególnie ważne, ponieważ tego elementu nie można poprawnie przetestować na Ziemi, a będzie to niezbędny element zabezpieczający astronautów w trakcie kolejnej misji, czyli Artemis II.

Źródła: NASA, theverge.com 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  7
  Najciekawsze jest to, że wyląduje dokładnie tak samo jak 50 lat temu ostatnia powracająca z Księżyca załogowa misja, czyli chlup do oceanu. Potrafimy już posadzić rakietę po starcie na Ziemi tak, że da się ją znów użyć, ale Orion musiałby mieć podczas lądowania podobny zapas paliwa co przy starcie, by wylądować po ludzku, a nie na główkę :)
  • avatar
   Kerebron
   4
   "półtora godziny wcześniej" - półtorej. :)
   • avatar
    wolak
    3
    A czemu zaraz dramatyczne lądowanie??, wy dziennikarze byście pewnie chcieli, było by co pisać, a tak? tylko nudnie wyląduje i tyle.
    • avatar
     kalkulatorek
     3
     Taki kawał czasu a tak mały postęp. No ale póki co na Księżycu nie ma kasy do wyjęcia. A nasz gatunek jak nie ma kasy to niezbyt się garnie do wydawania miliardów.
     • avatar
      piomiq
      2
      "półtora godziny"
      A nie mówi się czasem: "półtorej godziny"?
      Autor ma jakieś problem z językiem polskim. W poprzednim artykule napisał "wymyśleć", a to jest nawet podkreślane przez "sprawdzacza pisowni" w przeglądarce, nie mówiąc już o procesorze tekstu, jakim jest Microsoft Word
      • avatar
       JaYmZ
       1
       Trzymam kciuki, aby nie było "ale urwał"!
       • avatar
        baertus11
        0
        a jak nie wyjdzie to się zrobi "Koziorożec 2" .....
        • avatar
         vacotivus
         0
         https://www.youtube.com/shorts/9W3D95qyY5s