Ciekawostki

Starlink przyspieszy. I to jak przyspieszy

przeczytasz w 1 min.

Jeszcze w tym roku Starlink wejdzie na wyższy poziom. Elon Musk zapowiada znaczące zwiększenie prędkości i zmniejszenie opóźnień.

Starlink już działa – ba, możesz go już nawet zamówić w naszym kraju. Choć polska cena satelitarnego Internetu Elona Muska mogła początkowo nie wyglądać zachęcająco, to okazuje się, że oferta może być lepsza. Jeszcze przed końcem tego roku prędkość ma znacząco wzrosnąć, a opóźnienia – zmaleć.  

Starlink przyspieszy. A opóźnienia zmaleją

Aktualnie Starlink to nie jest szczególnie szybki Internet. Oferuje mianowicie transfery w okolicach 50-150 Mb/s, a do tego opóźnienia rzadko schodzą poniżej 35-40 ms. Sytuacja ma się znacząco poprawić i to jeszcze przed końcem tego roku. Elon Musk przekazał za pośrednictwem Twittera dobre wiadomości: prędkość wzrośnie do około 300 Mb/s, a opóźnienia spadną do zaledwie 20 ms

Szybki Internet gdzie chcesz, kiedy chcesz

To nadal przepaść w porównaniu do najlepszych ofert światłowodowych (które wciąż są też kilka razy tańsze niż Starlink), ale pamiętajmy, że satelitarny Internet docierać ma do każdego zakątka Ziemi, a nie tylko do centrów miast. 

Zresztą po to właśnie powstaje Starlink – nie po to, żeby wygrać ze światłowodami, lecz by zapewnić dostęp do (w miarę) szybkiego Internetu z każdego miejsca na naszej planecie. W tym celu SpaceX chce wynieść na orbitę kilkanaście tysięcy satelitów. Na razie jest ich około tysiąca.  

Starlink SpaceX

Inna sprawa, że na zapowiedzi Elona Muska zawsze trzeba brać poprawkę. Nie wątpimy, że wizjoner ma taki cel i będzie do niego dążył, ale to, czy uda się temu sprostać, pozostaje pod znakiem zapytania. 

Źródło: The Verge, CNET, Elon Musk na Twitterze

Czytaj dalej o Starlink: 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aaadi
  4
  Zamawiamy z sąsiadami.
  Rzut beretem od Wwy ale światłowodu nie możemy się doprosić. Orange symuluje inwestycje w hucznie reklamowanym programie Polska Cyfrowa - podłączając kilkanaście domów w całej gminie raz na dwa lata.
  No to będziemy płacić Elonowi, zamiast lokalnym biznesmenom, czy gównianym korpo.
  • avatar
   hovzi
   2
   Bardzo ciekawy projekt który może ułatwić życie wielu ludziom
   • avatar
    Silver
    1
    Skoro Chińczycy już operują przesyłem kwantowym danych i pomyślnie to działa to ten projekt tym bardziej ma rację bytu (kwantowy zamiast fal radiowych jak obecna komunikacja z satelitami)
    • avatar
     kaviter
     -15
     Nie znam się na tym zupełnie, ale mam jakieś takie wrażenie że ten projekt jest całkowicie absurdalny.