Komputery

Największy polski superkomputer nabiera realnych kształtów

przeczytasz w 2 min.

Podpisano pierwszą umowę na dostawy sprzętu dla superkomputera w podwarszawskim Centrum Informatycznym Świerk.

Centrum Informatyczne Świerk elementy komputerów

Procedury finansowania projektów naukowych, i to nie tylko w Polsce, niejednokrotnie są bardziej zawikłane niż węzeł gordyjski. Od ogłoszenia planów do pierwszych działań inwestycyjnych potrafi upłynąć wiele czasu. Na szczęście nie jest to regułą i cieszy nas, że lipcowe doniesienia o budowie 500 terflopowego superkomputera w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk, nabierają realnych kształtów. Właśnie podpisano umowę opierającą na 14 milionów złotych, w ramach której dostarczone zostaną między innymi pierwsze procesory Intel Xeon Ivy Bridge EP, pamięci RAM oraz dyski SSD. Kontrahentem została firma Format, którą zapewne kojarzy niejeden nasz czytelnik.

W ramach umowy dostarczone będzie "896 najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2 (ich rynkowa premiera miała miejsce w zeszłym miesiącu), 57 TB pamięci RAM DDR3-1600 w modułach wysokiej gęstości (16GB na moduł), z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem (ECC-R), oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności (75000 IOPS na dysk) i podwyższonej odporności na błędy (do 10 zapisów pełnej pojemności dziennie przez 5 lat użytkowania)."

Centrum Informatyczne Świerk szuflady z dyskami

Wiemy także, że "instalacja wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem upakowania mocy obliczeniowej w węzłach – zastosowane maszyny serwerowe twin-blade pozwalają na zmieszczenie 240 procesorów w jednej standardowej szafie teleinformatycznej, co przekłada się na maksymalne zużycie prądu ok. 45 kW na szafę. Wszystkie kluczowe elementy klastra będą chłodzone wodą o temperaturze 18°C. Pozwoli to utrzymać wysoki współczynnik efektywności energetycznej oraz przełoży się na niższe koszty eksploatacyjne superkomputera."

Centrum Informatyczne Świerk, szafy komputerowe

Części będą dostarczane sukcesywnie przez cały przyszły rok. Pierwsza partia trafi do centrum przed końcem stycznia 2014 roku, a już wiosną będzie dostępna pierwszy działający fragment całego klastra. Docelowo klaster ma oferować 20 tysięcy rdzeni obliczeniowych, 100 TB pamięci RAM i 3000 TB przestrzeni dyskowej. Dzięki temu jak zapewniają naukowcy, będzie to jeden z wydajniejszych komputerów dedykowanych branży energetyki jądrowej. Całkowity koszt realizacji projektu „Centrum Informatyczne w Świerku: infrastruktura i usługi dla energetyki" wynosi prawie 100 milionów złotych.

Źródło: NCBJ

Komentarze

54
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Zapoznawszy się z parametrami technicznymi i pracy powyższego superkomputera, w oparciu o posiadana wiedzę musza przyznać, że te diodki dają ładne zielono-żółte światło.......albo żółto-zielone, kurde głupi jestem;)
  • avatar
   daker836
   3
   Pojdzie na tym crysis 3?
   • avatar
    OBoloG
    3
    Wiecie co amerykanie wydają krocie na nauke i dzięki temu mają najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt wojskowy na świecie świadomie piszę wojskowy bo nie tylko czołgi i helikoptery ale także sprzęt do inwigilacji i to wszystko jest opracowywane przez naukowców na superkomputerach. Taki superkomputer w Polsce nieważne jaki by nie był wydajny bo dla mnie nie musi być najwydajniejszy na świecie może być wykorzystany w fizyce, medycynie przy deszyfrowywaniu różnych danych czyli przydać się też służbom bezpieczeństwa jak i policji więc jak dla mnie to bardzo ale to bardzo dobra i mądra inwestycja. A skoro pieniądze z moich podatków są marnotrawione na codzień przez państwo na choćby kible po 180 tyś szt. przy nowej autostradzie A2 to ja już wolę taki superkomputer. Może dzięki niemu uda się stworzyć sprzęt który ochroni życie naszych żołnieży wysyłanych na bezsensowne misje pokojowe do Awganistanu itp.
    • avatar
     Irrlicht
     0
     W opisie superkomputera brakuje mi jednej rzeczy. Czym oni te nody zepną. Bo jest jakby różnica między np. Ethernetem a Infinibandem.
     • avatar
      fujiyama
      -2
      Sorry, ale superkomputery to jakiś przeżytek. Po co wydawać kase na sprzęt, jesli można płacić użytkownikom za komputery, które w nocy często stoją włączone? W Polsce jest co najmniej 200-500K power userów, którzy mogliby udostępnić moc do obliczeń. I przykryć czapką każdy superkomputer na świecie.
      • avatar
       mktiger
       -2
       Bedzie można pograć w chmurze?? Gdzie zapisy ? ;)
       • avatar
        Konto usunięte
        -4
        Pierwszy polski superkompjuter jedyny taki zasilany jadem polskich katolików i napędzany homofobią młodzieży wszechpolskiej, posłuży do wykonania skomplikowanych obliczeń takich jak wysokość średniej polskiej pensji w 2050, szanse polskiej reprezentacji w nadchodzącym Euro oraz prawdopodobieństwo wystąpienia międzynarodowego spisku, którego następstwem była katastrofa smoleńska.
        • avatar
         vilku664
         -6
         A pójdzie na tym Kjajzis3?
         • avatar
          Konto usunięte
          -48
          Strata pieniędzy i ja jeszcze pewnie z moich podatków się za to dokładam! Będzie służył do badań na energetyką jądrową o której świat odchodzi! W Polsce nie ma elektrowni jądrowej i nigdy nie będzie, bo ludzie tego nie chćą i nie dopuszczą do wybudowania takiej eletrowni! Nie chcemy tu drugiego Czarnobyla i Fukushimy! Precz z ATOMEM!
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           500 teraflop no to na poziomie BlueGene-L pierwszego z listy w 2007
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            pogram na tym w mario?
            • avatar
             Promilus
             0
             Masz tutaj prosto ze źródła, http://www.min-pan.krakow.pl/se/publikacje/22-Olkuski.pdf
             tabela 5. I doradzam szczególnie mocno podsumowanie przeczytać. I porównać radioaktywność owego węgla z np. granitem ;)