Internet

Szwajcaria skarży Google

przeczytasz w 1 min.

Google będzie musiał bronić się przed szwajcarskim sądem. Powód? "Nie dopełnianie obowiązków w zakresie ochrony prywatności w serwisie Street View".

Usługa Street View w ramach serwisu maps.google.com już wcześniej była poddawana krytyce. Sprawa jednak nigdy nie trafiła na wokandę sądową.

"W serwisie Street View (Google Maps) (...) wiele twarzy oraz numerów rejestracyjnych pojazdów nie zostało zasłoniętych w odpowiedni sposób i można z łatwością je rozpoznać. Jest to oczywiście sprzeczne z punktu widzenia ochrony dóbr osobistych, szczególnie kiedy osoby pokazywane są w miejscach, w których mogłyby nie chcieć aby je widziano - szpitale, więzienia, czy też szkoły", stwierdziła szwajcarska Federalna Komisja Ochrony Danych i Informacji (FDPIC).


"Z tego względu FDPIC wystosowało polecenie dnia 11 września 2009, w którym wezwało Google do wzmożenia wysiłków w zakresie ochrony wymienionych wcześniej dóbr", dodali członkowie komisji. Jak się okazało w pisemnej odpowiedzi z dnia 14 października 2009, Google w większej części odmówiła przestrzegania poleceń.

Oczywiście to nie wszystkie zastrzeżenia komisji. FDPIC uważa też za bardzo istotny fakt, że wysokość, na jakiej są montowane kamery Google Street View "pozwala na dojrzenie rzeczy na co dzień niewidocznych ponad ogrodzeniami, żywopłotami, czy też murami, co sprawia, że użytkownik Street View jest w stanie dojrzeć więcej niż powinien widzieć zwykły przechodzień na ulicy".

"To z kolei oznacza, że prywatność w normalnie niedostępnych dla ludzkiego oka miejscach prywatnych przestaje być zagwarantowana".


Czy podzielacie zdanie szwajcarskiego rządu? Czy faktycznie usługi Google zaczynają przypominać narzędzia szpiegowskie i mogą zostać wykorzystane przeciwko nam? 

Źródło: TechRadar

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  Jak sie ma cos do ukrycia to boli...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   kamera jest za wysoko zamontowana, to pewne, powinna byc na wysokośsc 1.6m tak jak przecietny czlowiek patrzy. ja tez bym nie chcial zeby ktos w internecie ogladal moj ogrodek ktory specjalnie oslonilem wysokopiennymi tujami, to chyba logiczne
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Z punktu widzenia starszych pokoleń takie rzeczy jak Street View, kamery miejskiego monitoringu, kamery w sklepach, GPS napawają niepokojem i ograbiają nas z poczucia wolności i intymności. Ale młodsze pokolenia wyrastają w takim świecie i przyswajają to jako zwykłą codzienność. Świat po prostu się zmienia.
    • avatar
     _nick_
     0
     Zgadzam się ze Szwajcarami, a google w tym momencie zaminusowało.


     @reinkarniasty:

     masz rację 1.6m to była by odpowiednia wysokość.
     • avatar
      bchrubas
      0
      Na tych głupków z google powinny się posypać cywilne pozwy o naruszenie prywatności.
      • avatar
       TheSpeed
       0
       Ja tam nie widzę problemu. Niektórzy ludzie umieszczają więcej danych osobowych na Naszej-klasie i innych tego typu portalach, niż Google zamieszcza na kilku zdjęciach :P
       Poza tym fajnie tak sobie wirtualnie pozwiedzać i więcej miejsc powinno być tak sfotografowane :D
       • avatar
        GreQonE
        0
        Jak dla mnie to w pewnym sensie szwajcaria ma racje, ale wystarczy zamazac/wyedytowac twarze/ludzi i problem z glowy. Sama usluga jest pomyslem genialnym.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Są aplikacje wykrywające twarze, choćby w aparatach fotograficznych i programach do segregacji zdjęć. Jaki więc jest problem w zrobieniu programu który automatycznie zamaże twarze? Niby taka super-hiper-mega-wielka firma a takiej prostej rzeczy nie potrafią wymyślić?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A pomyśleć, że ludzie robią wszystko, żeby być w TV :D

          http://www.youtube.com/watch?v=r2knnyA-8xw
          • avatar
           Terrorek
           0
           TO AMERYKA !! oni CCHA NAS wsyzskich spziegowac !! ;]
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ja nie widzę problemu...
            Zapytają czy mogą, ja pozwolę - to OK !
            Jeśli nie zapytają, ja nie udzielę zgody a oni i tak zrobią - to maja przejeb^^%$ Proste:]

            Jaki wniosek ?
            Nie ważne czy mam coś do ukrycia czy nie, prywatność to święta rzecz! Grzeczność nakazuje zapytać czy można, lub fotografować tak by tej prywatności nie naruszać...

            To, że niektórzy świadomie udostępniają swoje dane na różnych portalach to wyłącznie ich sprawa. Jednak gdy ktoś robi coś za naszymi plecami i udostępnia to do publicznego wglądu, to zupełnie coś innego.

            Sam pomysł fotografowania miast nie jest zły. Trzeba go tylko trochę dopracować :)