Oprogramowanie

Szwajcarzy nie chcą łowców piratów

przeczytasz w 1 min.

Coraz więcej prywatnych firm specjalizuje się w ściganiu internetowego piractwa. Szwajcarzy takiemu postępowaniu powiedzieli stanowczo "nie".

 Warto przeczytać:
 

Inspiracją dla podjęcia tego typu decyzji przez jeden ze szwajcarskich sądów była firma Logistep AG, która od kilku lat zbierała dane użytkowników (m.in. adres IP), którzy w sieci dystrybuowali nielegalne pliki. W podobny sposób jak między innymi niektóre polskie "kancelarie" (i inne firmy tego typu) kontaktowała się z posiadaczami łącz i zachęcała do płacenia grzywny. W przeciwnym wypadku sprawa miała trafić do sądu.

Sędziowie uznali, że tego typu praktyki są niezgodne z obowiązującym w Szwajcarii porządkiem prawnym, klasyfikując między innymi adres IP w gronie "danych osobowych", które są w sposób szczególny chronione. Co więcej - sędziowie przyznali, że zdają sobie świadomość, iż swoim wyrokiem chronią także osoby naruszające prawo, m.in. przepisy o prawie autorskim, jednak pomimo tego faktu bezwzględnie i prawomocnie zakazali kontynuowania tego typu działalności Logistepowi i firmom pokrewnym.

Swoją drogą tego typu instytucje znane są także poza granicami Szwajcarii. W sieci można przeczytać na przykład o głośnym przypadku Logistepu we Francji, który żarliwie pozywał i nakłaniał do ugody osoby, które zdecydowały się piracić... polską grę Call of Juarez!

Źródło: TorrentFreak

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek! Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  GreQonE
  0
  Wreszcie ktos normalny sie znalazl.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jak dobrze, że ja w tym kraju żyję :D
   • avatar
    Thorin49
    0
    Teraz już wiem dlaczego mnie do Szwajcarii ciągnie... i to już nie tylko przez Alpy :P
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     nakładać grzywnę tylko na podstawie IP, bezsens a co z ludźmi nie posiadających zewnętrznego IP, po za tym j i tak bym się kłócił, niech wpierw udowodnią, że posiadam jakiekolwiek piraty na kompie.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      I tak to już jest... Organizacje antypirackie łamią prawo by ścigać tych co łamią prawo. Pytam się, kto do tej pory ścigał (tudzież karał) te organizacje? Odpowiedź brzmi: Nikt! W końcu coś się zmienia.
      • avatar
       projectdarkstar
       0
       W PL adres IP też liczy się jako dane osobowe... ale kto tam na prawo zważa.
       • avatar
        Subvoice
        0
        @Promilus

        Proszę, nie wprowadzaj w błąd. W świetle polskiego prawa posiadanie a nawet ściąganie z internetu plików objętych prawami autorskimi nie jest przestępstwem. No chyba, że ktoś jest Ci w stanie udowodnić, że czerpałeś z tego korzyści majątkowe. Ścigane jest natomiast rozpowszechnianie, ale pytanie: czy udostępnianie jest rozpowszechnianiem?
        Nie popieram piractwa, ale uważam, że ustawodawstwo w tej kwestii powinno być jasne i jednoznaczne, a firmy rzekomo walczące z piractwem także powinny poruszać się w granicach przez nie ustanowionych. Tymczasem mamy wolna amerykankę pt BEZPRAWNIE śledzimy cie w sieci, a potem straszymy i ściągamy haracz w ramach tzw. "ugody". Litości....
        • avatar
         MarcinPcFg
         0
         Tylko w naszym panstwie dochodzi do sytuacji, w ktorych broniony jest interes multimilionowych spolek, zwlaszcza tych z zachodu, a nie obywatela.