Procesory

Tani AMD Athlon II X4 już w sprzedaży

przeczytasz w 1 min.

Koncern AMD wprowadził już do sprzedaży nowe modele czterordzeniowych procesorów Athlon II X4 opartych o rdzeń Propus wykonany w 45 nm procesie technologicznym.

Jak już wcześniej pisaliśmy Propus nie jest "urwanym" Denebem lecz zupełnie nową architekturą, która wyróżnia się m.in. brakiem pamięci cache L3 (trzeciego poziomu).

Warto zwrócić uwagę na cenę procesorów gdyż kosztują tyle ile dwurdzeniowy układ, a więc mogą być dobrą alternatywą w dobie kryzysu. Biorąc pod uwagę fakt, że najtańszy quad Intela - 2.33GHz Q8200 - kosztuje 115 euro.

Wracając do wspomnianych układów, pierwszym z nich jest Athlon X4 II 630 z zegarem taktowanym na poziomie 2.8 GHz, posiada 4x 512kB pamięci cache L2, posiada wbudowany kontroler DDR2 oraz DDR3 dzięki czemu można go bez problemów umieścić w gnieździe AM2/AM2+ oraz AM3, procesor posiada TDP na poziomie 95W. Jego cena wynosi 99 euro.

Drugim układem jest nieco słabszy model tj. Athlon II X4 620 różniący się od swojego poprzednika jedynie taktowaniem, które wynosi 2.6 GHz oraz ceną która obecnie oscyluje na pułapie 82€.

Ostatnim modelem jest energooszczędny układ Athlon II X4 600e taktowany zegarem 2.2 GHz, posiadający wskaźnik TDP na poziomie 45W oraz kosztujący około 100€. Największą zmianą w stosunku do poprzednich modeli jest z pewnością ilość pamięci cache L2 która została zwiększona do 4x 1MB.

Czy nowe, tanie 'czterojajowce' AMD mają szansę zawojować rynek? Jeżeli będą posiadały wydajność taką jaką zapowiada AMD to z pewnością należy spodziewać się pozytywnego odbioru chipów AMD.

Athlona II X4 można już kupić w sklepach, do których linki znajdziecie na stronie buy.fudzilla.com.

Źródło:Fudzilla

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  600e wygląd najciekawiej :) Wystarczy go wykręcić i dostaniemy wydajnego quada z 4 MB pamięci :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jak dla mnie, powinny dać do każdego modelu przynajmniej 4MB cache a gdyby dali 6MB to jeśli chodzi o niską i średnią półkę królowaliby.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Mówiąc delikatnie jestem zawiedziony Athlonem 2 X4 630 i 620 ponieważ żyłem nadzieją, że będą posiadały TDP na poziomie 65W, a tu się okazuje, że maja 95W, a to jest duża różnica względem wcześniejszych zapowiedzi, które pojawiły się jak dobrze pamiętam również na portalu benchmark.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     No ale chyba to jest oczywiste, że procesor o TDP 95W pobiera co najmniej zauważalnie więcej prądu od procesora o TDP 65W tej samej firmy. A dziwie się, że potrafili zrobić tego X4 600e pobierającego max 45W, a 400 Mhz więcej generuje już ponad dwa razy więcej ciepła czyli na oko pewnie i z dwa razy więcej energii pobiera... Dla mnie to jest dziwne i wydaje mnie się, że pobór został sztucznie zawyżony aby to nie była zbyt duża wewnętrzna konkurencja pomiędzy Phenomem 2 X4 a Athlonem 2 X4. Bo nawet jeśli jest różnica w wydajności pomiędzy tymi procesorami to nie na tyle duża aby było warto w każdym przypadku dopłacić do droższego procesora. Przykład to np. Athlon 2 X2 3.0 Ghz i Phenom 2 X2 3.1 Ghz, niewielka, a wręcz minimalna w większości zastosowań jest różnica w wydajności pomiędzy nimi, przynajmniej dla zwykłego użytkownika.