Nauka

Ten robot może mieć dzieci (i poddawać je próbie)

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge postanowili zmienić nieco zasady gry.

robot-matka
foto: University of Cambridge

Roboty to urządzenia, nie stworzenia. Są produkowane, nie rodzą się. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge postanowili jednak zmienić nieco zasady gry. Zaprojektowali „robota-matkę”, który potrafi bez ingerencji człowieka czy komputerowej symulacji tworzyć mniejsze roboty. Jakby tego było mało, może następnie poddać je próbie, wybrać najsilniejsze z nich i tylko je pozostawić przy „życiu”. 

Naukowcy stworzyli robota, po czym dali mu zadanie: zaprojektuj potrafiącego się poruszać robota z kostek i silniczka. Podczas eksperymentu „robot-matka” skonstruował 10 różnych „dzieci” i sprawdził, jak szybko są one w stanie przenieść się z punktu A do punktu B. Najszybsze przetrwały, pozostałe zaś były niszczone i budowane na nowo, z wykorzystaniem nowego pomysłu. Na koniec eksperymentu najszybsi „potomkowie” byli dwa razy szybsi niż roboty z pierwszej generacji.

„Selekcja naturalna to po prostu produkcja, ocena, ponowna produkcja, ocena i tak dalej. To właśnie robi ten robot – wprowadza modyfikacje, aby poprawić swój gatunek” – powiedział Fumiya Iida, naukowiec prowadzący to badanie.

Przemyślenia pozostawiamy wam.

Źródło: Popular Science

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snack3rS7X
  6
  Selekcja naturalna dotyczy zwierząt nie ludzi, ludzie już dawno sobie poradzili z selekcją naturalną, dlatego rodzą się także dzieci nie idealne, a nawet chore
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   "aby poprawić swój gatunek" - gatunek jak u żyjącej osoby :D

   A tak serio to roboty mają swoje dobre i złe strony, jak oczywiście wszystko. Do dobrych stron należy to, że można je stworzyć tak, aby potrafiły "wszystko", a niestety do złych to, że mogą kiedyś też "wyprzeć" człowieka, dlatego trzeba wprowadzać je w takich dziedzinach, lub znaleźć jakiś sposób żeby wilk był syty i owca cała :P
   • avatar
    Danketch
    3
    ...Czyli mamy już w zasadzie komplet urządzeń do stworzenia przyszłości z wizji jaka była przedstawiona w filmie "Terminator"
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Jak kogoś cieszy ten news, to powinien to przemyśleć, bo co jeśli te robociki zaczną się replikować i uznają nas za zagrożenie!

     https://www.youtube.com/watch?v=_CYu2tbkgF4
     • avatar
      Mariano_
      3
      Skynet is real
      • avatar
       Q'bot
       -2
       Wypas ;) Chciałbym mieć takiego w domu...