Procesory

AMD coraz silniejsze na rynku procesorów - Intel ma się czego obawiać

przeczytasz w 2 min.

Nowa generacja procesorów AMD okazała się strzałem w dziesiątkę, co ma przełożenie na rosnące udziały producenta na rynku CPU. W ostatnim kwartale gigant z Sunnyvale miał szczególne powody do zadowolenia.

Nie jest tajemnicą, że firma AMD od czasu premiery pierwszej generacji procesorów Ryzen przeżywa swego rodzaju odrodzenie – na rynku pojawiają się coraz lepsze jednostki, które cieszą się rosnącą popularnością. Efekt jest taki, że producent coraz śmielej wydziera Intelowi udziały na rynku CPU. I to nie tylko w segmencie desktopów, ale też na rynku mobilnym i profesjonalnym.

AMD coraz mocniejsze na rynku procesorów

Analitycy z Mercury Research opublikowali statystyki, które przedstawiają udziały AMD na rynku procesorów w II kwartale 2020 roku. Producent niewątpliwie na powody do zadowolenia.

SegmentQ2 2018Q1 2019Q2 2019Q3 2019Q4 2019Q1 2020Q2 2020Wzrost względem Q1 2020Wzrost względem Q2 2019
Desktop (wyłączając IoT)12,3 %17,1 %17,1 %18,0 %18,3 %18,6 %19,2 % +0,6 pp.+2,1 pp.
Notebook (wyłączając IoT)8,8 %13,1 %14,1 %14,7 %16,2 %17,1 %19,9 %+2,9 pp.+5,8 pp.
Serwery (wyłączając IoT)1,4 %2,9 %3,4 %4,3 %4,5 %5,1 % 5,8 %+0,7 pp.+2,4 pp.

W przypadku komputerów stacjonarnych udziały wynoszą 19,2%, co oznacza wzrost o 0,6 punktu procentowego względem poprzedniego kwartału i 2,1 punktu procentowego względem tego samego kwartału w ubiegłym roku. Wzrost udziałów nie powinien nas dziwić, bo przecież trzecia generacja procesorów Ryzen sprzedaje się jak świeże bułeczki.

AMD Ryzen 5 3600
AMD Ryzen 5 3600 to obecnie jeden z najpopularniejszych procesorów na rynku

Największym zaskoczeniem są jednak udziały na rynku laptopów – AMD ma obejmować tutaj 19,9% udziałów, a więc o 2,9 pp. więcej niż w poprzednim kwartale i aż o 5,8 pp. więcej niż rok temu. Niewątpliwie jest to efekt wprowadzenia nowej generacji procesorów Ryzen 4000 i wyjątkowo udanych laptopów – choć producent ma problemy z zapewnieniem odpowiedniej dostępności układów, jednostki cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów.

W przypadku serwerów producent obejmuje tylko 5,8% rynku, a więc o 0,7 pp. więcej niż w pierwszym kwartale i o 2,4 pp. więcej niż w analogicznym czasie w ubiegłym roku. Rynek serwerów bardzo wolno reaguje na zmiany, więc AMD musi mocno pracować nad przejmowaniem tego segmentu (i to pomimo bardzo udanej premiery układów Epyc 7002).

Intel coraz słabszy. Czy zdoła powstrzymać ofensywę AMD?

Firma AMD w ogólnym rozrachunku obejmuje już 18,3% udziałów na rynku CPU. Oznacza to, że pozostałe 81,7% to udziały Intela. Różnica jest potężna, ale „niebiescy” nie mają powodów do zadowolenia, bo z kwartału na kwartał stają się coraz słabsi.

Potrzebne jest podjęcie konkretnych działań, które pozwolą zatrzymać ofensywę AMD. To właśnie z tego powodu prezes Intela zdecydował się na reorganizację działów, które mają poprawić sytuację na rynku procesorów. Czy tak będzie w praktyce? Przekonamy się w kolejnych kwartałach. Pewnym jest, że AMD nie zamierza na tym poprzestawać i będzie coraz mocniej atakować.

Źródło: Tom’s Hardware

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  levusek1992
  23
  I bardzo dobrze. Koniec lecenia w kulki przez Intela
  • avatar
   Konto usunięte
   10
   "ZEN" w swym archetypowym znaczeniu to ścieżka spokojnego, opanowanego, pewnego rozwoju - krok po kroku.
   • avatar
    KMBak
    3
    Parafrazując śmiekszków - wincyj ryżu! :-)
    • avatar
     mrocznysedes
     3
     W sumie to Intel zabrałby się w końcu do roboty i wymyślił jakąś nową architekturę, która zastąpi tą co pochodzi z połączenia kalkulatora i kontrolera do pralki. Bo inaczej to nie AMD tylko ekipa ARMowa ich rozjedzie na miazgę. Przynajmniej jeśli chodzi o procki. ;-)
     • avatar
      benzene
      2
      Chciałbym w tym miejscu tylko zwrócić uwagę, że sam udział CPU w rynku to nie wszystko. Intel ma 110,800 pracowników, którym musi wypłacać co miesiąc pensje. Zapewne są one całkiem porządne. AMD ma za to do wykarmienia 11,400 ludziów czyli 10x mniej. Gdyby AMD dobiło do 30% udziału CPU w rynku to prawdopodobnie Intel byłby zmuszony stanowczo ciąć etaty.
      • avatar
       kitamo
       1
       jak AMD miało 10% rynku to wszyscy biadolili o monopolu intela i upadku AMD.
       AMD ma 19% rynku to wszyscy spekuluja o bankructwie intela i opowiadają jak ten bardzo musi się bać.
       • avatar
        bullseye
        1
        Kurdę, to może by ratować pozycję lidera wypuścili by jakiś nowy procesor i podstawkę ?
        • avatar
         Ciekawski_
         1
         Na rynku serwerów radzą sobie i tak świetnie. 3 lata temu praktycznie tam nie istnieli. Teraz mają co prawda 5,8%. Ale w 2 lato to jest wzrost aż o 314% (inaczej 4,4 p.p.)
         • avatar
          Barubar24
          1
          Firma AMD w ogólnym rozrachunku obejmuje już 18,3% udziałów na rynku CPU. Oznacza to, że pozostałe 81,7% to udziały Intela.

          Proste pytanie? O ile jeszcze musiałyby być lepsze procki AMD, aby ich udział dobił do 50%? Przy tym co oferuje teraz Intel to aż dziw, że cokolwiek sprzedają.
          • avatar
           Adrianwo
           1
           Intel traci przez głupotę ich dyrekcji.
           • avatar
            MrRadeonXT
            0
            Ryzen 5 3600 to takie samo złote cpu jak i5 2500k
            • avatar
             blebIeble
             -1
             Tak już kiedyś było.
             https://youtu.be/G3jhut2qGuc
             • avatar
              arek1976
              -1
              niby super ale zęby nie było za słodko bo jak intela pożrą na śniadanie będzie monopol i będzie gorzej niz jak intel był dobra jest konkurencja ale zęby intela NIE POŻARLI NIECH INTEL SIĘ ODGRYZIE I NIECH BEDZIE ZDROWA KONKURENCJA
              • avatar
               Viperus
               -4
               Ah intel jest w czarnej d. dla dobra wszystkich powinni się wziąć w garść i skończyć chociażby z tą zmianą socketów itp praktykami bo nie długo nikt nie będzie chciał na intelu budować komputer a AMD będzie miało monopol = wysokie ceny
               • avatar
                Rebelmind
                0
                10% w 4 lata, a trend jest tylko wzrostowy - czyli jak dobrze pójdzie to za 10 lat będzie blisko połowy. Wiele zależy od Vermeera oraz od tego, co zaoferuje AM5.