Routery

Pierwszy router TP-Link z Wi-Fi 6 - Archer AX6000

przeczytasz w 1 min.

Wreszcie jest! W polskich sklepach zadebiutował TP-Link Archer AX6000 – pierwszy router tego producenta, pozwalający na korzystanie z łączności Wi-Fi w standardzie 802.11ax.

Jeśli priorytetami są szybkość Internetu, niezawodność i bezpieczeństwo, to router TP-Link Archer AX6000 jest modelem, który trzeba brać pod uwagę. Został wyposażony między innymi w 2,5-gigabitowy port WAN oraz 8 gigabitowych portów LAN, zapewniający bezproblemową wielozadaniowość procesor 1,8 GHz oraz 8 anten gwarantujących odpowiedni zasięg. Przede wszystkim jednak jest to router Wi-Fi 6!

TP-Link Archer AX6000 to router Wi-Fi 6 - co to znaczy?

Wi-Fi 6 (czy też – według starszej nomenklatury – Wi-Fi 802.11ax) to najnowszy standard łączności bezprzewodowej. Wykorzystuje te same pasma, co poprzednik, czyli 2,4 i 5 GHz, ale oferuje w nich znacznie większe prędkości: odpowiednio 1148 i 4804 Mb/s. Oznacza to, że maksymalna przepustowość wynosi aż 5952 Mb/s. Granie online czy strumieniowanie wideo w 4K to żaden kłopot. 

TP-Link Archer AX6000 router

Sieć Wi-Fi 6 pozwala także na komfortowe korzystanie z Internetu na bardzo wielu urządzeniach. Za zmniejszenie zakłóceń generowanych przez pobliskie urządzenia odpowiada rozwiązanie o nazwie BSS Color, a lepsze wykorzystanie pasma gwarantują technologie MU-MIMO oraz OFDMA.

„Dzięki MU-MIMO 8x8, Archer AX6000 przesyła pakiety danych do ośmiu urządzeń w tym samym czasie, podnosząc wydajność komunikacji, która dodatkowo wspierana jest technologią OFDMA czterokrotnie zwiększającą przepustowość łącza, w porównaniu do możliwości standardu 802.11ac” – zachwala producent.

TP-Link Archer AX6000 art

O czym jeszcze warto wspomnieć? Ano między innymi o technologiach Airtime Fairness i QoS, które w optymalny sposób przydzielają zadania poszczególnym urządzeniom, o dwóch portach USB 3.0 (typu A i typu C), o zintegrowanym systemie antywirusowym HomeCare oraz o prostej instalacji i obsłudze – przez aplikację Tether. 

Ile kosztuje router TP-Link Archer AX6000? Cena nie jest niska

Router TP-Link Archer AX6000 jest już dostępny w polskich sklepach. Jego zakup wiąże się jednak z niemałym wydatkiem – cena wynosi około 1500 złotych. Producent obejmuje urządzenie trzyletnią gwarancją.

Źródło: TP-Link

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pixel
  1
  Dla mnie 500-700 PLN to już za dużo jak na router, dlatego nadal posiadam router zrobiony na bazie PC z tego co miałem w Domu pod ręką, na AMD E-350 2x 1.6Ghz 1GB DDR3, wystarcza do wszystkiego, nawet mam tu uruchomiony własny TS3. Za Wi Fi odpowiada oddzielnie router, ze względu że płyta główna posiada tylko jeden PCI-E dla karty sieciowej LAN.
  • avatar
   Damian_jo
   -1
   Sam korzystam od premiery z Asusa AX11000 - warto dopłacić do mocniejszego sprzętu, stabilność,zasięg, oprogramowanie-za to sie płaci.
   • avatar
    Kenjiro
    -4
    Urządzenie oparte o CPU Broadcoma, czyli generalnie można zapomnieć o OpenWRT i podobnych.
    Generalnie, bo czasem zmusić do działania się da, ale z komfortem i jakością daleko mu do używalności.
    Niestety, firmware TP-Linka jest tak słaby, że kupowanie ich produktów bez możliwości wymiany softu jest pozbawione sensu.
    • avatar
     sacrell
     0
     Wszystkie nowe routery takich firm jak ASUS, TP-LINK itp. już od jakiegoś czasu mają wsparcie WiFi6, ale co się dzieje z obsługą WPA3 ? Żadne, nawet najdroższe nie posiada na tą chwilę tej obsługi (pomijam na razie urządzenia, które to obsługują typu smartfon, laptop itp.). Jedynie NETGEAR Nighthawk AX12 ma na pokładzie wsparcie dla WPA3. Pytanie......co to się stanęło z resztą producentów ? :) W sumie jeśli już kupować i wydawać kupę pieniędzy to właśnie przyszłościowo aby taką funkcjonalność posiadał, a czy reszta dostanie firmware z takową obsługą ? Wszędzie cisza....
     • avatar
      Marucins
      0
      Bieda z nędzą.
      Tylko 1 port 2,5 Gb (WAN). Gdzie już teraz coraz częściej spotyka się płyty główne oferujące 2,5; 5, a nawet 10 Gb/s.