Akcesoria sieciowe

TP-Link stawia na Wi-Fi 6E, 10Gb i 5G

przeczytasz w 1 min.

Firma TP-Link zaprezentowała swoje najnowsze urządzenia sieciowe podczas targów CES 2021. Wyraźnie stawia na Wi-Fi 6E, łączność 10 Gb oraz mobilne sieci 5G.

Nowe routery TP-Link w standardzie Wi-Fi 6E i z ochroną HomeShield

W standardzie Wi-Fi 6E wykorzystywane jest dodatkowo pasmo 6 GHz, zapewniające jeszcze większą przepustowość sieci bezprzewodowej niż w przypadku „klasycznych” 5 i 2,4 GHz. Nic dziwnego, że TP-Link stawia właśnie na to rozwiązanie. W trakcie targów CES 2021 producent zaprezentował sporo urządzeń z tej kategorii – to systemy Mesh Deco X96 i Deco X76 Plus (z funkcją huba IoT) oraz routery Archer AX96 i AX206 (z portami 10Gb).

TP-Link Deco X76 Plus
TP-Link Deco X76 Plus

Deco X96 oferuje 2,5-gigabitowy port WAN/LAN i rozpędza się aż do 7800 Mb/s, a dzięki kształtowaniu wiązki, OFDMA i MU-MIMO 4x4 zapewnia daleki zasięg i dobre działanie nawet przy wielu podłączonych urządzeniach. Z kolei Deco X76 Plus osiąga prędkość 5400 Mb/s. W przypadku routerów maksymalne transfery to 7800 Mb/s (Archer AX96) oraz aż 11 000 Mb/s (Archer AX206) – ten drugi (jak wspomnieliśmy wcześniej) dysponuje też portami 10Gb.

TP-Link Archer AX96
TP-Link Archer AX96

Wszystkie te urządzenia są również dodatkowo zabezpieczane przez HomeShield. To system chroniący sieć domową przed najróżniejszymi zagrożeniami, a składają się na niego: antywirus Aviry, rozbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej, skaner monitorujący stan urządzeń IoT oraz blokada złośliwych adresów URL i ataków DDoS. Dopełnieniem całości jest natomiast QoS umożliwiający nadawanie priorytetów wybranym działaniom. 

Jeszcze więcej nowości TP-Link na CES 2021

Sterowany za pomocą komend głosowych system Mesh Deco Voice X20 o prędkości do 1800 Mb/s, pierwszy system Mesh kompatybilny z mobilnymi sieciami 5G Deco X80-5G o prędkości do 6000 Mb/s, trzypasmowy punkt dostępowy Wi-Fi 6 EAP680 HD z portem 10Gb i zasilaniem PoE++, dwupasmowe punkty dostępowe EAP615-Wall i EAP610-Outdoor odpowiednio do montażu ściennego i zewnętrznego oraz 5-portowy przełącznik 10Gb TL-SX105 z funkcją automatycznej negocjacji połączeń to kolejne nowości TP-Link zaprezentowane podczas (wirtualnych) targów CES 2021.

Źródło: TP-Link

Czytaj dalej o akcesoriach sieciowych: 

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bruce
  1
  Archer AX206 ma 1× 10 Gbps SFP+ WAN/LAN port + 1× 10 Gbps WAN/LAN port + 1× 2.5 Gbps WAN/LAN port + 4× Gigabit LAN ports.
  Więc przy założeniu, że dostawca będzie po kablu miał 10 Gbps to do dyspozycji pozostaje nam tylko jeden port 10 Gbps.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   aaaale to będzie drogo kosztowało. po co nam to?
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Interesujące że urządzenia 10G wchodzą na rynek konsumencki.
    Choć 2,5G też jest interesujące, jak na razie urządzenia z pojedynczymi portami to jednak minus, choć zawsze krok naprzód.
    • avatar
     pawluto
     1
     8 anten...powariowali...
     • avatar
      gofish
      0
      Ten biały wygląda jak filtr powietrza
      • avatar
       skatan
       0
       nawet nie chce znać cen tych nowości :p
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Mnie 1 Gbps w zupełności wystarcza i nie wykorzystuję nawet 50% możliwości takiego routera, ale pewnie znajdą się osoby, którym przyda się te 10 Gbps :)
        • avatar
         cihix
         0
         Dobrze, że coś drgnęło port 10Gb to krok w dobrą stronę ale będzie drogo można było użyć 2,5Gb. A tak poza tym to pasmo 6 GHz zostało uwolnione w USA i Korei więc nie ma się co ekscytować. U nas to jeszcze daleka droga. A druga sprawa co mi po routerze jak nie ma kart sieciowych. Wi-Fi6 dostępne jest już od pewnego czasu a jedynie Intel dysponuje kartą, która ten standard obsługuje i niestety nie jest to USB tylko M.2. co skutkuje tym, że aby korzystać z Wi-FI6 na PC trzeba zaopatrzyć się w adapter PCIe do M.2. Można oczywiście kupić gotowe rozwiązanie - Asus, TP-Link i Gigabyte takowe sprzedają.