Procesory

TSMC: niezaspokojenie popytu na procesory AMD byłoby dla nas największym grzechem

przeczytasz w 2 min.

TSMC zapewnia, że jest najlepszym producentem procesorów i nie może sobie pozwolić na problemy z podażą jednostek. Zdania na temat dostępności procesorów są jednak podzielone.

AMD świętuje sukces najnowszych procesorów Ryzen 3000Epyc 7002, ale w sieci pojawiają się informacje o problemach z dostępnością jednostek. Jak jest w rzeczywistości? Temat ten poruszono na konferencji Rome in Rome, a wiec europejskiej premierze drugiej generacji procesorów Epyc.

Na konferencji pojawił się Godfrey Cheng, a więc szef marketingu TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited) – firmy, która zajmuje się produkcją 7-nanometrowych procesorów na bazie mikroarchitektury AMD Zen 2 i układów graficznych z generacji Navi (nota bene ostatnio weszła ona w spór ze swoim największym konkurentem - firmą Global Foundries).

TSMC - 7 nm proces technologiczny

Obawy o dostawy układów mają również partnerzy AMD. Jak ujawnił Mark Papermaster, podczas spotkań biznesowych często dopytują oni w jaki sposób TSMC dostarczy zamówienia  w sytuacji gdy inne firmy mają z tym problem.

TSMC: oferujemy odpowiednie moce produkcyjne procesorów

TSMC - produkcja procesorów

Cheng uspokoił uczestników konferencji. TSMC oferuje ponad 3-krotnie większe moce produkcyjne względem największych konkurentów z branży półprzewodników (nie wliczając w to producentów pamięci). Oznacza to, że firma w ciągu miesiąca jest w stanie wyprodukować materiał odpowiadający 12 milionów wafli o średnicy 12 cali.

TSMC - produkcja procesorów

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited chwali się też samą technologią produkcji chipów. 7-nanometrowa litografia to podobno najbardziej zaawansowany proces technologiczny produkcji układów scalonych, z którego korzystają kolejni partnerzy.

TSMC nie może sobie pozwolić na niewystarczające moce produkcyjne i stale inwestuje ogromne środki w rozwój technologii oraz skali produkcji chipów. Według Chenga, niezaspokojenie popytu byłoby największym „grzechem” dla producenta układów scalonych.

TSMC - produkcja procesorów

AMD wybrało najlepszego producenta dla swoich procesorów i układów graficznych. Czy problemy z dostępnością procesorów rzeczywiście nie występują? Tutaj zdania są podzielone (o czym niejednokrotnie wspominacie w komentarzach). Nie wiadomo też jak będzie wyglądać temat dostępności po premierze kolejnych modeli Ryzen i Ryzen Threadripper.

Nagranie z konferencji Rome in Rome możecie zobaczyć poniżej (występienie Chenga zaczyna się od 1:21:15).

Źródło: AMD, PCGamesN

Warto również zobaczyć:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  5
  hmm, ciekawe dlaczego chinole mają taką chrapke na Tajwan?
  • avatar
   kari777
   3
   Przecież nadal nie ma praktycznie nigdzie ryzena 3900x, a jak już się pojawia to w cenie duuuużo wyższej niż miało być.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Produkcja idzie pełną parą, podaż procesorów się nie zmniejsza. Za to popyt ogromnie wzrósł, i nagle kooperanci zażądani znacznie większych dostaw niż zazwyczaj. Nie ma się czemu dziwić, bo od wielu lat nastał moment, kiedy odświeżenie sprzętu komputerowego nabrało sensu, pod względem zwiększenia ogólnej wydajności, oraz zmniejszenia zapotrzebowania na prąd.

    Więc ta sytuacja niech nas nie dziwi. Mam nadzieję że na tej fali TSMC też się nałyka kasy, i będzie ich stać na budowę kolejnego FAB-u :)

    W zamian zamówienia od intela lecą w dół, więc to oczywiste że ich problemy z zapewnieniem dostępności rozpłynęły się w powietrzu :)

    Przy tym zauważcie, że produkcja w zakresie litografii grubszych niż N7 / N7+ zasadniczo nie spadła.
    No niestety, FAB-y nie są z gumy. skoro pracują z max wydajnością i jest to stabilne, to więcej już produkować nie mogą.

    W sumie to możemy "podziękować" producentom smartfonów za to, że szybko porzucają dla nich wsparcie, przez co użytkownicy są zmuszani by zmieniali je niemal tak często jak skarpetki, i to po coraz wyższej cenie. niestety jednorazowość kosztuje.
    • avatar
     MrRadeonXT
     0
     tak patrze na te slajdy i patrze... i widzę tam grafika AMD
     • avatar
      Silver
      0
      Podzielam komentarz kolegi @BrumBrumBrum. Posiadam Axona 7 i chyba to jeden z ostatnich flagowców, który nie był projektowany przez marketing a inżynierów. Wsparcia nie ma - z tym liczyłem się niedługo po zakupie, że miał mieć oficjanie nowszą wersję, a i tak aktualizacja nie wyszła. Natomiast obecnie ciężko mi znaleźć telefon, który mógłbym powiedzieć i uznać za godnego następcę obecnego modelu.
      Odkąd powstał pierwszy Ryzen chwalili się, że mają duży uzysk z wafla stąd też jego cena. O obecnej najnowszej generacji nie wspomnieli czy mają z tym problemy czy nie. Intel, gdy przez Skylake jeśli dobrze pamiętam miał raz przypadek problemów z produkcją wafli w niższym procesie.