Nauka

Tego jeszcze nie widziałeś: zarejestrowano moment tworzenia się wspomnienia

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
41 komentarzy Dyskutuj z nami

Niesamowity film z równie niesamowitego procesu.

tworzenie się wspomnienia

Naukowcy z nowojorskiego Uniwersytetu Yeshiva po raz pierwszy w historii zarejestrowali moment, w którym mózg tworzy wspomnienia – molekuły formują się w struktury, które w ostatecznym rozrachunku czynią nas tym, kim jesteśmy. 

Takie spojrzenie w molekularne podstawy pamięci było możliwe, dzięki nowemu rozwiązaniu technologicznemu opracowanemu przez grupę naukowców z Einsteina (Albert Einstein College of Medicine Uniwersytetu Yeshiva). Opracowali oni model myszy, której molekuły będące kluczowe w tworzeniu się wspomnień otrzymały fluorescencyjne znaczniki. Dzięki temu ich podróż w żywych komórkach mózgowych była możliwa do obserwacji i zarejestrowania w czasie rzeczywistym.

W udokumentowanym procesie naukowcy stymulowali neurony z hipokampu myszy, gdzie wspomnienia powstają i są magazynowane, a następnie obserwowali pokryte fluorescencyjnym barwnikiem cząsteczki beta-aktyny mRNA formujące się w jądrach neuronów i przemieszczające się poprzez dendryty – ich rozgałęzione struktury.

Naukowcy z Uniwersytetu Yeshiva odkryli, że mRNA w neuronach jest regulowane przez proces, opisywany jako „maskowanie” i „demaskowanie”. Umożliwia on białkom beta-aktyn syntezowanie w określonym czasie, miejscu i ilości. A wygląda to następująco:

Prawda, że niesamowite?

Źródło: Gizmodo

Komentarze

41
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nie wiem nawet co napisać, po prostu mnie zamurowało.
  25
 • avatar
  Podczas gdy to oglądamy dokładnie to samo dzieje się w naszej główce :P
  Napewno tego nie zapomnę.
  17
 • avatar
  Incepcja - widzę tworzenie się wspomnienia i mój mózg tworzy wspomnienie wspomnienia.
 • avatar
  Co ta dzisiejsza technologia potrafi :) A co dopiero ludzie, którzy doszli do tego ? Podziw!
 • avatar
  Może doczekamy się Animus'a :).
 • avatar
  Kto by pomyslal, ze moje myslenie jest warte tyle, co latanie kilku pikseli po ciemnych korytarzach ;-)
 • avatar
  Może dzięki urządzeniom takim jak oculus rift, czy odkryciom w badaniach ludzie szybciej zaczną się zastanawiać czym sami są...
 • avatar
  W głowie masz wielowymiarową pamięć flash w zależności od tego ile połączeń występuje między "blokami", która lubi się wypalić ale ma też ograniczone zdolności regeneracyjne, jest też tablica alokacji która lubi szwankować ;] , mechanizm korekcji błędów i system optymalizacji.
  Wspomnienia/wiedza/informacje są trwale zapisywane, częściej używane/odwołanie mają priorytet i są płycej umiejscawiane z lepszym i pewniejszym dostępem/odświeżaniem, niechciane są zrzucane głębiej i ich stara lokalizacja jest nadpisywana nowszą informacją. Informacja z uszkodzonych/obumierających "bloków" jest lepiej lub gorzej kopiowana do innych "bloków" nowych lub używanych. Niechciane lub nieużywane "śmieci", chociaż i niektóre bieżące/aktualne informacje są rzadziej odświeżane, są także z czasem chcący lub nie nadpisywane przez co ulegają wypaczeniu/modyfikacji i w ten sposób mozg nas oszukuje.
  Dodatkowo jest jeszcze jeden mechanizm potęgujący oszukiwanie nas przez mózg. Coś kiedyś smakowało/pachniało lepiej ale jest to spowodowane tym że w raz z informacją o czymś jest sparowana informacja jak to coś na nas działało/emocje/ból/poziom adrenaliny i ciort go wie co jeszcze. Początki "edukacji" smakowej/węchowej/dotykowej/sensorycznej/seksualnej dostarczają relatywnie silnych "wrażeń", pozytywnych lub negatywnych ale tego jeszcze nie wiemy bo to czy coś jest dobre czy złe wypracujemy sobie "później z czasem", i jako takie zostały opisane.
 • avatar
  Wytłumaczy mi to ktoś jeszcze raz ale bardziej po polsku ?
 • avatar
  Wszystko t ojuz widzialem za dzieciaka, tylko wtedy nazywalo sie to "Było sobie życie" ;)
 • avatar
  a co na to kosciul i buk ?
  -3
 • avatar
  Tylko patrzeć jak donald używając incepcji zaszczepi nam wizje zielonej wyspy. Przy obecnym kryminalnym systemie społecznym każde takie odkrycie nieubłaganie zbliża nas do niewolnictwa i pogardy życia niestety ale to zostanie uzyte przeciwko ludzkości wiecie o tym doskonale.
  -5
 • avatar
  Ruszy na tym Crysis? ;-)
  -22
 • avatar
  przeciez na tym sie nic nie dzieje...tzn wolne obroty
 • avatar
  Będę miał wspomnienie o wspomnieniu ;D
 • avatar
  Mysz przeżyła? czy badanie wykonano chwilę po tym jak wyjęto mózg?
 • avatar
  Fajne widzieć jak się odtwarza wspomnienie
 • avatar
  Bzdury. Już dawno udowodniono że mózg nie działa jak typowy nośnik danych. Wspomnienia nie są zapisywane w komórkach mózgowych w określonej i niezmiennej lokalizacji. Mózg jest alokalną strukturą. Ale dzisiejsza nauka jest bezradna i wciąż zbyt prymitywna by móc to wyjaśnić. To co nagrano to jakaś bliżej nieopisana aktywność, nic poza tym.
 • avatar
  To już niedługo assassins creed na żywo.