Bezpieczeństwo

Jak wygląda farma rosyjskich botów? Ukraińska policja pokazuje wideo z akcji

przeczytasz w 1 min.

Wojna na Ukrainie toczy się nie tylko w wymiarze militarnym. Duże znaczenie odgrywa tutaj także propaganda. Niedawno ukraińska policja dokonała jednej z bardziej spektakularnych akcji związanych z neutralizacją działań wroga.

Bezpieczeństwo w kraju zależy nie tylko od bezpieczeństwa militarnego, ale też bezpieczeństwa systemów komputerowych (i nie chodzi tylko o dbanie o dobre hasła). Doskonale wiedzą o tym ukraińskie służby. Cyberpolicja może pochwalić się tutaj niemałym osiągnięciem.

Ogromna farma rosyjskich botów - przejęto 100 tys. kart SIM

Ukraińska cyberpolicja opublikowała nagranie z akcji przeszukania rosyjskiej farmy botów. Uwagę zwraca ogromna liczba kart SIM oraz osprzęt umożliwiający ich obsługę – widać, że robotą zajmowali się profesjonaliści, którzy byli dobrze przygotowani do swojej funkcji.

Akcję przeszukania przeprowadzili pracownicy Departamentu Cyberpolicji wraz z terytorialnymi jednostkami dochodzeniowo-śledczymi Policji, prokuraturą i wsparciem operatorów telefonii komórkowej. W rezultacie zatrzymano 31 osób w 24 lokalizacjach na terenie Ukrainy.

Podczas akcji skonfiskowano ponad 100 tysięcy kart SIM (głównie operatorów komórkowych Federacji Rosyjskiej), ponad 100 komputerów, ponad 150 telefonów komórkowych i około 300 bramek GSM. Sprzęt został przekazany do ekspertyzy.

Rosyjska farma botów - karty SIM

Jewgienij Doroganow, zastępca naczelnika wydziału do zwalczania przestępczości komputerowej potwierdził, że podczas przeszukania skonfiskowano ponad 100 tys. kart SIM, które miały służyć do rejestracji fałszywych kont. Później takie konta służyły do zakładania kont botom w serwisach społecznościowych, usługach pocztowych i komunikatorach, gdzie rozpowszechniano prorosyjską propagandę, usprawiedliwiano działania okupantów czy udostępniano nielegalne treści.

Wobec zatrzymanych wszczęto postępowanie karne w związku z nieuprawnioną ingerencją w pracę systemów informatycznych, systemów teleinformatycznych i sieci łączności elektronicznej, a także rozpowszechnianie poufnych informacji za pomocą komputerów, sieci komputerowych i nośników, a także rozpowszechnianie propagandy wojennej.

Źródło: NPU GOV UA

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brudney
  19
  Większość kont na tłiterku nadających spiskowe teorie dot. covida po 24 lutym zajęły się uprawianiem antyukraińskiej i prokacapskiej propagandy. Przypadek? ;)
  • avatar
   Blejd
   12
   Rosyjskie Trolle wciąż nadają !!! Zgnieść ścierwa !!!
   • avatar
    KENJI512
    2
    Krypto farma z GTX 8800? :D
    • avatar
     zeniu
     2
     Interia to aż musiała zablokować możliwość komentowania pod niusami bo pełno było tam putinowskich propagandzistów.
     • avatar
      myszka91
      1
      Podobno pierwszą farmę botów stworzyli Ukraińcy w okolicach 2010 roku dodając do tego, że mają oni dodatkowo masę pożytecznych zamaskowanych i zaszczepionych idiotów oraz USrAelską, Anglosaską pomoc medialną to nic dziwnego, że rosyjska narracja nie istnieje i została całkowicie przykryta i motłoch jest zdany tylko na same kłamstwa jak w przypadku Dawida-19.
      • avatar
       piomiq
       1
       Ciekawe ile jeszcze takich farm ruskie bandyctwo założyło i nie zostały wykryte.
       Oby to był cios dla tego tałtajstwa.
       • avatar
        Arnett
        0
        Ruska propaganda jest tak samo szkodliwa jak ukraińska propaganda sukcesu. Z tym że farma została zamknięta a nasza telewizja tą drugą wciąż emituje.
        • avatar
         Damian Szymański
         -1
         Należy pamiętać, że w internecie działa nie tylko jedna propaganda, a jest ich wiele. Oprócz typowo rosyjskich farm trolli są również bardzo widoczne ukraińskie, które rozmachem i perfidnością wcale nie ustępują rosyjskim. Problem naszego społeczeństwa polega obecnie na tym, że zauważamy działanie tylko jednej, a na tą drugą albo przymykamy oko albo nie chcemy jej zauważyć albo ją usprawiedliwiamy. Dzieje się to ze społecznym przyzwoleniem w imię tego jak mawiają "dziennikarze" spod znaku "kaczki" - rzeczywistość musi być kolorowana i naginana aby osiągnąć zamierzone efekty psychologiczne. Czyli prawda obiektywna jest nie mile widziana a liczy się jedynie zmanipulowany przekaz, który ma usprawiedliwiać wiele działań, które w normalnych warunkach byłyby uznane za niedopuszczalne.
         • avatar
          chrispata
          -2
          Pele nie żyje a jego matka wciąż jeszcze dycha! To jest kurla wiadomość dnia!
          • avatar
           Nibynóżka
           -5
           Ciekawe w jaki sposób trolling na internetach preprowadza druga strona?
           • avatar
            Nibynóżka
            -7
            Nie dobra jest pamiętać takie brzydkie rzeczy, ale ja pamiętam, jak przez całe lata prym przestępczości elektronicznej wiodła Ukraina. Tych przestępstw dokonywanych w Europie. Podrabianie kart kredytowych, skimming, etc. W pewnym sensie można powiedzieć "nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka".
            • avatar
             stalkerpl
             0
             propaganda dla tępych ludzi, farma rosyjskich botów znajduje sie na terenie ukrainy i cudownym sposobem ujawnia to ukrainska milicja