Smartfony

Ukryty przycisk w telefonie. Nie zgadniesz, gdzie się znajduje

przeczytasz w 2 min.

Jeśli korzystasz z telefonu Apple, najprawdopodobniej nie zdajesz sobie sprawy, że w twoim iPhone znajduje się ukryty przycisk. Aby jednak go włączyć, musisz przejść do ustawień.

Domyślnie iPhone’y mają wyłączoną funkcję tzw. stuknięcia w tył. Włączenie ukrytego w logo nadgryzionego jabłka przycisku odbywa się w ustawieniach. Warto jednak wiedzieć, że jest to funkcja dostępna w telefonach pracujących pod kontrolą systemu iOS 14 i nowszych wydaniach.

Jeśli posiadasz smartfona z systemem Android, nie skorzystasz z ukrytego przycisku z tyłu telefonu. Wprawdzie Google pracowało nad podobną funkcjonalnością w Androidzie 11, jednak ostatecznie zrezygnowano z jej wprowadzenia.

Użytkownicy iPhone’ów docenią natomiast możliwość zwiększenia użyteczności telefonu. Stuknięcie w tył pozwoli ci wywołać szereg akcji, w tym m.in.:

 • uruchomienie aparatu;
 • włączenie latarki;
 • zablokowanie ekranu;
 • pasek zmiany aplikacji;
 • wykonanie zrzutu ekranu.

Warto też podkreślić, że telefon reaguje na dwukrotne oraz trzykrotne stuknięcie w “plecki”. Poza predefiniowanymi przez producenta akcjami, ukryty przycisk może służyć do uruchomienia dowolnego skrótu – dzięki temu jego funkcjonalność jest w zasadzie nieograniczona.

Jak włączyć ukryty przycisk w iPhone?

Apple pozwala uruchomić funkcję reagowania na stuknięcie w tył urządzenia na dwa sposoby. Pierwszy z nich, nieco dłuższy, wymaga przejścia przez kilka elementów ustawień.

Aby włączyć dodatkowy przycisk w iPhone, przejdź do Ustawień, a następnie wybierz zakładkę Dostępność z listy. W tym miejscu odszukaj menu Dotyk (znajduje się w sekcji Ruch i motoryka). Kliknij tę zakładkę, a zostaniesz przeniesiony do docelowego miejsca. Przewiń palcem na sam dół i kliknij w opcję Stuknięcie w tył. Następnie będziesz mógł wybrać, jak telefon ma reagować na dwukrotne stuknięcie oraz jaką akcję wywoła trzykrotne stuknięcie.

Ukryty przycisk w iPhoneUkryty przycisk w iPhoneUkryty przycisk w iPhoneJak włączyć ukryty przycisk w iPhone? Prosty poradnik

Pamiętaj, że nie musisz definiować obu rodzajów stuknięcia. Możesz włączyć reakcję tylko na dwa lub trzy stuknięcia, a drugą opcję pozostawić wyłączoną – w takim przypadku niech obok którejś z opcji wyświetla się “Brak”.

Jeśli natomiast chcesz szybciej dotrzeć do ustawień związanych ze stuknięciem w tył, przejdź do Ustawień, a następnie wyszukaj (przesuwając palcem w dół) hasła “stuknięcie”. Telefon podpowie ci w wyszukiwarce dokładną lokalizację interesujących cię ustawień – będzie to pierwszy wynik na górze listy.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janisz
  8
  "Ukryty przycisk w telefonie. Nie zgadniesz, gdzie się znajduje"
  Będę zgadywał! W dupie?..
  (Jaki tytuł taki komentarz... Onetu nie odwiedzam już od jakiegoś czasu, bo nie dało się czytać tego g...a, ale widzę że i tu mnie ten syf dopada...)
  Poza tym ta informacja i tak jest bezużyteczna dla 99% użytkowników tych "telefonów" - mnogość opcji powoduje u nich przeciążenie... Przycisk ma być JEDEN, żeby ograniczony lud nie musiał się zastanawiać który wcisnąć... Dlatego w stanach ten "telefon" jest taki popularny, a wy tu wyskakujecie z drugim "przyciskiem"!..
  • avatar
   assistant
   6
   Zwykła haptyka. Przycisk to przycisk, tutaj takowego niema.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Autora poniosło. Funkcja stara, a to że większość użykowników iPhona o tym nie wie to nic dziwnego. Zazwyczaj to są osoby ograniczone technologicznie.
    • avatar
     CottonBoss
     1
     Durny artykuł z wprowadzającym w błąd tytułem. Autor oddał posadę małpie?
     • avatar
      RAQ73
      0
      straszny suchar, biedny dzieciaku nie masz juz o czy bazgrolic?
      • avatar
       thermal shutdown
       0
       W telefonie z Androidem tak to się obsługuje, mówi zrób zdjęcie, nagraj film. I działa to doskonale, bezbłędnie, w złych warunkach. Ci którzy mówili do kamer samochodowych mieli złe doświadczenia. Telefony to kataklizm, ciągle świeci, przełącza. Połączyłem się przypadkowo z WOPR, ale połączenie jest dwuetapowe.
       • avatar
        piomiq
        0
        "Ukryty przycisk w telefonie. "
        Gdyby tytuł brzmiał:
        "Ukryty przycisk w iPhone", to na pewno kliknęło by w tytuł znacznie mniej czytelników.
        A tak, prosty clickbajt i voila, reklamy się więcej razy wyświetlają.