Internet

Płacisz za internet? Możesz odliczyć ponad 1500 zł

przeczytasz w 2 min.

Ulga na internet stanowi świetny sposób, by odliczyć nawet 1520 złotych w ciągu dwóch lat. Dobra wiadomość: przysługuje każdemu, kto płaci za internet. Zła: można z niej skorzystać tylko raz.

Komu należy się ulga na internet?

Sprawa jest prosta: ulga na internet przysługuje każdemu podatnikowi, który płaci za internet. Podstawowa zasada jest więc prosta: jeśli masz wykupioną usługę internetu – czy to stacjonarnego, czy też mobilnego – to możesz odliczyć sobie poniesione koszty. Zrobisz to podczas rozliczania PIT za rok 2022

Kiedy można odliczyć ulgę za internet? Tylko raz, choć przez dwa lata

Nie musi to być pierwszy rok korzystania z internetu – możesz odliczyć koszty w dowolnym roku. Co jednak ważne, możesz to zrobić tylko raz w życiu. Jeśli więc kiedyś już korzystałeś z tej ulgi, to nie masz prawa zrobić tego ponownie.

Możesz za to korzystać z ulgi przez dwa lata, o ile zachowasz ciągłość. To pozwala odliczyć koszty na przykład za rok 2021 i 2022 albo 2022 i 2023, ale nie za 2022 i 2024. Jeśli nie skorzystasz z ulgi zaraz w drugim roku, to szansa na to i tym samym pieniądze przepadają. A skoro już przy pieniądzach jesteśmy, to… 

Ile zwrotu za internet można uzyskać?

Maksymalny limit wynosi 760 zł za rok, czyli w ciągu dwóch lat możesz odzyskać 1520 złotych. Jest to górna granica odliczenia od przychodu – jeśli w ciągu roku twoje wydatki na internet były mniejsze, to i zwrot taki będzie. Krótko mówiąc: 

 • jeśli suma z całego roku jest mniejsza niż 760 zł, podaj dokładną kwotę i tyle też odliczysz,
 • jeśli suma z całego roku jest równa lub większa niż 760 zł, podaj dokładnie 760 zł i takie odliczenie będzie ci się należeć 

W przypadku osób rozliczających się wraz z małżonkiem, limit dotyczy każdego z osobna. Możliwe jest więc odliczenie od przychodu 1520 zł za rok lub 3040 zł za dwa lata – warunek jest jednak taki, że umowa musi być zawarta na nazwiska obojga. 

Nie oznacza to jednak, że na konto wróci 760 czy 1520 zł Jest to tylko kwota odliczenia (wysokość ulgi podatkowej). Realnie do portfela wraca najczęściej 100 lub nieco ponad 100 zł.

Jak odliczyć internet od podatku? Krok po kroku

Najpierw przygotuj faktury, które będą stanowić potwierdzenie poniesionych kosztów. Pamiętaj, że odliczyć możesz tylko koszty usługi internetowej (jeśli więc masz pakiet łączony z TV lub telefonem, to zamiast całej kwoty abonamentu, uwzględnij tylko wartość dostępu do internetu). Zwrotowi nie podlegają też koszty instalacji czy modernizacji. 

UPC faktura
Przykładowa faktura: choć abonament wynosi 52,99 zł, odliczyć można tylko 23,99 zł (koszt usługi internetowej)

Następnie uruchom program do PIT-ów albo usługę Twój e-PIT (na platformie e-Urzędu Skarbowego). W sekcji „ulgi” lub „odliczenia” podaj sumę wydatków na internet w 2022 roku (maksymalnie: 760 zł) i zapisz to. Informacja ta będzie zawarta w załączniku PIT/0 do deklaracji PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Twój e-PIT ulga na internet
Screen z usługi Twój e-PIT: w zakładce Bieżące dokumenty, przejdź do sekcji Ulgi i wybierz Ulga na internet. 

Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre programy (na przykład PITax) samodzielnie obliczają kwotę na podstawie wysokości miesięcznego abonamentu. To ułatwia sprawę. 

PITax ulga
PITax sam oblicza sumę, wystarczy podać wysokość miesięcznego abonamentu.

PIT za rok 2022 możesz złożyć do 2 maja 2023 roku.

Źródło: informacja własna, gov

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bullseye
  7
  Dostniemy sto pare zlotych a nie 760….
  • avatar
   Silver
   6
   Czyli jak nie dostanę to mam benchmark pozwać za wprowadzanie w błąd?
   • avatar
    jozek23
    6
    A jak odliczałem już 18 lat temu to teraz też mogę ?
    • avatar
     wln123
     3
     i kolejna rzadowa papka zlecona przez agencje reklamowa,
     Wojtus stabilnie?
     • avatar
      piomiq
      3
      "Co jednak ważne, możesz to zrobić tylko raz w życiu."
      Na prawdę? A co jeśli kolejny rząd wprowadzi znów podobną ulgę? Co wtedy powie autor?
      • avatar
       FranciszekBomba
       -4
       Nazywam się Franciszek Bomba. Jestem niezależnym kandydatem na posła sejmu polskiego a także na wybory prezydenckie w 2025 roku!
       Mój program wyborczy obejmuje budowę potężnego państwa polskiego i zmianę nazwy z Rzeczpospolitej polskiej na Imperium Polskie!!!
       Obiecuje budowę poterznej armii liczącej ponad milion żołnierzy, przebudowę wojsk powietrzno desantowych, pancernernyh, budowę nowoczesnych potężnych lotniskowców, super nowoczesnych samolotów bojowych s także najważniejsze budowę arsenału jądrowego skaldajacego się z 1000 głowic nukrearnyych!
       Głosując na mnie głosujesz na niezwyciężone Imperium Polskie które odepsze atak każdego państwa w tum innych potęg nuklearnych!
       Abym mogl zrealizować mój program wyborczy przekaz bitcoiny na oficjalny adres mojego waleta. Pozdrawiam Franciszek Bomba prezydent 2025!!!

       3FEvo9y8yUBwhNizN4SZEmUAKBrYWmQMFm
       • avatar
        Kasuja Wpisy Automatem
        0
        dla tych co skorzystali i pytają czy mogą. nie, nie mogą. to jest ulga jednorazowa, czyli pseudo ulga, i to trzeba zużyć przez 2 kolejne lata i mogiła.
        • avatar
         kodak
         0
         No fakt, to 760 maks od dochodu, a nie od podatku. Więc wyjdzie jakieś kilkadziesiąt chyba. Choć nie wiedziałem, że to w ogóle można odliczyć, póki mnie program nie zapytał, pitax właśnie.
         • avatar
          piomiq
          0
          "Co jednak ważne, możesz to zrobić tylko raz w życiu."
          Na prawdę? A co jeśli kolejny rząd wprowadzi znów podobną ulgę? Co wtedy powie autor?