• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Wiecie, jak bardzo boli strata kilku plików z komputera? To pomyślcie, jak czuli się Japończycy
Ciekawostki

Wiecie, jak bardzo boli strata kilku plików z komputera? To pomyślcie, jak czuli się Japończycy

przeczytasz w 1 min.

Uniwersytet Kioto musi się uporać z nie lada stratą. Kopia zapasowa superkomputera ważąca aż 77 terabajtów przepadła, a wraz z nią dane eksperymentów naukowych. Ponad 34 miliony plików zostało usuniętych, a części nie można już odzyskać.

Uniwersytet Kioto stracił 77 TB danych z superkomputera

Po co robić kopie zapasowe (backupy) danych? To wiedzą wszyscy ci, którzy choć raz mieli nieprzyjemność stracić ważne pliki bez możliwości ich przywrócenia. W przypadku japońskiego Uniwersytetu Kioto wykonywane one były, aby zabezpieczyć dane naukowe z wielu dziedzin (łącznie z wynikami różnych eksperymentów).

Niestety część z magazynowanych danych została usunięta za sprawą nieudanej aktualizacji Hewlett Packard Enterprise (HPE), który usunął 77 TB danych z systemu superkomputera.

Hewlett Packard poinformował, że bierze na siebie 100% odpowiedzialności za incydent. Mimo wszystko - część danych i tak nie zostanie odzyskana.

Problem związany z aktualizacją oprogramowania dotyczył systemu Cray/HPE i początkowo usunięcie danych miało dotyczyć aż 100 TB danych. “Na szczęście” skończyło się na 77 TB, na które składały się 34 miliony plików pochodzące z 14 różnych grup badawczych pracujących na uniwersytecie. Ok. 30% plików nie będzie możliwe do odzyskania.

Co to właściwie za superkomputer i do czego służy?

Uniwersytet Kioto jest znany na świecie dzięki pracy badawczej w zakresie nauk przyrodniczych (chemia, fizyka, astronomia), ale również immunoterapii etc., a zatem można podejrzewać, że właśnie te działy musiały pożegnać się z częścią swoich badań.

Jeśli natomiast mowa o technikaliach i o superkomputerze, którego dotyczy utrata danych - jest to system zbudowany z 122.400 rdzeni obliczeniowych, gdzie do przechowywania danych wykorzystuje się Exascaler umożliwiający przesył 150 GB danych w sekundę i w sumie przechowa aż 24 PB (petabajty) danych.

Dajcie znać w komentarzach, czy mieliście jakieś przygody związane z kopiami zapasowymi.

Źródło: thestack.technology

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  12
  Ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasowe i jeszcze nie robią kopii zapasowych.
  • avatar
   Warmonger
   6
   No dobrze, ale w artykule jest napisane, że przepadła właśnie kopia zapasowa, a nie dane źródłowe? Coś tu jest chyba pokićkane.
   • avatar
    Marti99
    5
    HP. Chyba niczego dobrego juz nie robia.
    • avatar
     ElFi_
     1
     Ja na szczęście nie zaliczyłem poważnej straty plików, kiedyś padł mi dysk "przenośny" z 2 TB filmów HD:) Ważnych plików np: dokumenty, zdjęcia rodzinne nie straciłem (np: mam całą istotną pocztę od 99 roku). Mam kopię danych na innych dyskach, aktualizowaną co jakiś czas - zwykle 3-4 razy w roku. Dane (w sensie materiały) klientów mam na macierzach RAID5 (w sensie dane na jednej macierzy i kopia na drugiej) i jak do tej pory nie było incydentów, choć kilkanaście dysków już musiało te macierze "opuścić". Czasami robię kopie tych danych na inne dyski, ale to jak mam wolne miejsce i czas. Działam tak już od kilkunastu lat.
     • avatar
      Noritsu
      1
      HP: - Nie mamy waszych danych i co nam zrobicie?
      Uniwersytet: - Eeeee.......... hmmm.......
      • avatar
       Aquaform
       -3
       Nie dziwne jak zatrudniali stażystów.

       https://youtu.be/pxrQEp6hqNQ
       • avatar
        CryptoPrince
        -4
        Zbij mega fortune na handlu kryptowalutami i zaloz konto w aplikacji crypto com i skorzystaj z mojego linku referencyjnego a otrzymasz na poczatek az 25$ w kryptowalucie CRO!

        jjey2xxs9c
        • avatar
         Konto usunięte
         -9
         hahaha co za ciemniaki jak ja robilem taki swoj biznes w sieci to robilem 3 backupy dziennie i zawsze mialem backup.Tylko ze te backupy robilem w cron za pomoca takiego skryptu w shellu i jak cos nawalilo a tak bywalo z raz na rok maks 2 lata to cofalem o kilka godzin stan serwera a tym co porobili jakies transakcje zwracalem pieniadze.
         • avatar
          Konto usunięte
          -11
          a raz cala baza danych sql sie rozsypala poprzestawialy sie indeksy to manualnie posprawdzalem te indeksy i naprawilem cala baze danych wazaca kilka GB a oni maja takie problemy podstawowe dla zwyklego admina jak to ze nie ma backupu
          • avatar
           Mario2k
           -16
           Ten news to chyba z TVN24 ? prace naukowe i brak kopi zapasowej to tylko w TV dla motłochu
           • avatar
            digitmaster
            0
            Backup 3-2-1 to podstawa. Takie podejście z zastosowaniem metodologii GFS daje bardzo dobry system backupowy odporny na prawie wszystkie scenariusze jakie mogłoby przyjść do głowy ludziom od zarządzania ryzykiem. I co śmieszniejsze streamer nie jest wcale aż takim archaizmem w momencie kiedy masz do ogarnięcia naprawdę duże zbiory danych, a standard LTO-8 pokazuje pazur (przy kompresji 30TB na taśmie za 400 zł)
            • avatar
             piomiq
             0
             > Hewlett Packard poinformował, że bierze na siebie 100% odpowiedzialności za incydent.
             Wow. Berze odpowiedzialność. A co ze straconymi plikami?
             Jaką odpowiedzialność poniesie ta firma za bezcenną stratę pracy wielu naukowców? W jaki sposób zamierza wynagrodzić tę stratę? Zafunduje drugi taki superkomputer, czy może tylko wystosuje słowne przeprosiny?
             • avatar
              piomiq
              0
              To sobie HP zrobiło reklamę. Chyba się teraz nie wyrobią za zmówieniami....