Peryferia

VESA przedstawia standard DisplayPort 1.3 do przesyłania wideo 5K

przeczytasz w 1 min.

Nowy standard DisplayPort 1.3 oferuje o połowę wyższą przepustowość względem poprzedniego Display Port 1.2.

VESA DisplayPort 1.3 przesyłanie wideo

Organizacja VESA (Video Electronics Standards Association) ogłosiła finalną specyfikację dla interfejsu DisplayPort 1.3, który oferuje o połowę wyższą przepustowość względem DisplayPort 1.2 i pozwoli na przesyłanie wideo w rozdzielczości 5K.

Nowy standard dysponuje czterema liniami transmisyjnymi, z których każda ma przepustowość 8,1 Gb/s – łącznie daje to przepustowość na poziomie 32,4 Gb/s, natomiast przy zastosowaniu Link DisplayPort jest to 25,92 Gb/s. Takie osiągi pozwalają na przesyłanie nieskompresowanego obrazu w rozdzielczości 5K (5120 x 2880) za pomocą jednego przewodu DisplayPort lub kilku mniejszych przy wsparciu technologii Multi-stream DisplayPort – na przykład dwóch 4K/Ultra HD (3840 x 2160) z wykorzystaniem funkcji VESA Coordinated Timing Video.

DisplayPort 1.3 obsługuje również funkcję dzielenia linii transmisyjnych z innymi interfejsami – przy zastosowaniu urządzenia Dock Port możliwe jest na przykład przydzielenie dwóch linii do podłączenie monitora o rozdzielczości 4K/Ultra HD z odświeżaniem 60 Hz i 24-bitową głębią kolorów, a kolejnych dwóch linii do obsługi interfejsów USB 3.0 lub Thunderbolt.

DisplayPort 1.3 przepustowość porównanie
Porównanie przepustowości poszczególnych wersji interfejsu DisplayPort

Warto również dodać, że DisplayPort 1.3 obsługuje konwersję sygnału do VGA, DVI i HDMI, a przy tym jest również zgodny ze standardami HDCP 2.2 i HDMI 2.0 z CEC (Consumer Electronics Control), co pozwoli na wykorzystanie go do audycji telewizyjnych - w tym także w rozdzielczości 4K z zabezpieczeniem przed kopiowaniem. DisplayPort 1.3 oferowany jest członkom organizacji VESA bez opłat licencyjnych.

Powyżej filmik z targów CES 2014, na którym VESA prezentuje funkcje Multi-stream DisplayPort i Dock Port.

Źródło: VESA

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  wkoncu dojdzie do tego iz gdyz tyz skonczy sie pierdzenie o 2134235235k, bo jest granica w ktorej nie bedzie juz roznicy pomiedzy 10k a 20k bo ludzkie oko tego nie zobaczy, wiec to juz niedlugo, ciekawe co potem wymysla....
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   @Decoyek

   W obecnym wyścigu smartfonów też nie widać różnicy, a ludzie i tak to kupują :)
   • avatar
    tomus9993
    -1
    A moja kochana telewizja dalej potrafi nadawać programy w jakości HD a czasem nawet pseudo HD gdzie oczy bolą od jakości pixeli i jakoś nic w tym kierunku się nie robi a mieć telewizor 4k - 5k po to by zobaczyć jeden film na pół roku to jest moim zdaniem bez sensu :) Wolałbym co weekend zobaczyć w tv za którą płaci się dużo film w 1080p i byłbym naprawdę szczęśliwy. Także niech ogarną kable dla telewizji najpierw na 1080p a nie skaczą z 480p - 720p na 5k.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Nie rozumiem czemu od razu nie zrobią nowego standardu takiego, aby był w stanie obsłużyć np. 8k a nie takie bezsensowne małe kroczki - no ale na nowych chipach ktoś musi zarobić.