Ciekawostki

Voxel8: drukarka 3D, która otwiera nowy rozdział

przeczytasz w 1 min.

Urządzenie to jest w stanie wdrukowywać obwody elektroniczne w obiekty.

Voxel8

Drukarka 3D to jeden z najciekawszych i najważniejszych wynalazków ostatnich lat. Znajduje zastosowanie w projektowaniu i prototypowaniu – w motoryzacji, medycynie, astronomii, przemyśle czy kosmetyce. W większości przypadków jest to jednak traktowane jako ciekawostka, bo konwencjonalne metody są szybsze i tańsze niż druk 3D. Inżynierowie z firmy Voxel8 zaprojektowali jednak urządzenie, które może mieć bardzo duży wpływ na sektor elektroniki – ich najnowsza drukarka 3D jest w stanie wdrukowywać obwody elektroniczne w obiekty.

„Druk 3D ponosi porażkę, gdy ma zostać wykorzystany do zrobienia czegoś, co tradycyjny proces produkcyjny już potrafi” – powiedział współzałożyciel Voxel8, Dan Oliver. Nazwa firmy pochodzi od połączenia słów „voxel” (najmniejszy element przestrzeni w grafice 3D) oraz „pixelate” (ang. digitalizacja obrazu). I to jest właśnie to, co potrafi ich najnowsza drukarka: tworzenie fizycznych obiektów z cyfrowymi elementami.

Drukarka Voxel8 została wyposażona w dwie głowice drukujące. Pierwsza z nich jest typowa i zajmuje się drukowaniem obiektu z tworzywa sztucznego. Druga natomiast uzupełnia przedmiot o obwody z nowo opracowanego materiału, który przewodzi prąd elektryczny. Jak tłumaczy Oliver, materiał ten ma konsystencję masła orzechowego i otwiera przed konstruktorami nowe możliwości. Za pomocą drukarki Voxel8 możemy ponoć wydrukować nawet w pełni działającą komputerową płytę główną. To poniżej natomiast to wydrukowany przez nią dron:

Voxel8 dron

Dan Oliver zdradził także ostatnio, że firma już teraz pracuje nad stworzeniem drukarki, która dodatkowo mogłaby wykorzystywać epoksydy, silikon oraz ceramikę. – „Ludzie będą używać naszego urządzenia do tworzenia rzeczy, o których nawet byśmy nie pomyśleli”. I choć na razie wciąż największym problemem jest cena (samo urządzenie to koszt rzędu 9 tysięcy dolarów) oraz długi czas drukowania, to wynalazek ten może rozpoczynać nowy rozdział, który jeszcze nieraz zaskoczy nas wszystkich.

Źródło: Quartz

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  limera1n
  6
  wydrukowali drona i poleciał na okęcie
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   "„voxel” (najmniejszy element przestrzeni w grafice 3D)"

   Voxel to trójwymiarowy piksel. Element w grafice 3d jest całkowicie czym innym.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    zasadniczo nic nowego, tyle że to coś znalazło się w komercyjnej sprzedaży. to jest nadal pistolet do kleju, który drukuje obiekty o niskiej precyzji. póki co żywica utwardzana laserem UV rządzi.
    • avatar
     Robiuri
     0
     I weź tu teraz wymień uszkodzony tranzystor czy inny element, trzeba rozpruwać obudowę zamiast otworzyć :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Coraz to nowsze modele drukarkę wychodzę a mi się jeszcze nawet nie znudziła moja którą kupiłem ponad rok temu ;). Materiał do druku który wybrałem to żywica od 3D Desingers, wydruki z żywicy są precyzyjniejsze i mocniejsze niż wydruki z zwykłego filamentu. 3D Desingers posiadają wiele ciekawych kolorów (nawet fluorescencyjny) oraz pełną pale CMYK.