Oprogramowanie

AMD i Nvidia udostępniają sterowniki graficzne z obsługą Vulkan [AKT.]

przeczytasz w 3 min.

Vulkan API to de facto rozwinięcie standardu Mantle API - możemy zatem liczyć na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału nowych kart i procesorów.

Vulkan API logo

Zespół Khronos Group jest coraz bliższy wydania finalnej specyfikacji interfejsu programowania Vulkan, który pozwoli na lepsze możliwości wykorzystania nowych kart graficznych i wielordzeniowych procesorów. Firma AMD jest jednym z głównych partnerów odpowiedzialnych za projekt, bowiem de facto jest on rozwinięciem technologii Mantle API.

Vulkan to uzupełnienie dla OpenGL i jednocześnie opracowane przez branżę rozwinięcie technologii Mantle, które ma za zadanie dawać większą kontrolę nad wydajnością, energooszczędnością oraz możliwościami układów graficznych oraz wielordzeniowych procesorów. W porównaniu do OpenGL Vulkan znacząco zmniejsza narzut obliczeniowy, czyli pracę, jaką GPU i CPU muszą wykonać, aby zinterpretować rozkazy gry wobec sprzętu. Zredukowanie tych niezbędnych obliczeń sprawia, że więcej zasobów sprzętowych może być przeznaczone na przetwarzanie grafiki, zaawansowanych efektów oraz na zwiększanie jakości i szczegółowości obrazu.

Vulkan ponadto udostępnia deweloperom szereg funkcji, które dotychczas nie były zazwyczaj dostępne poprzez OpenGL. W odróżnieniu od DirectX 12, interfejs jest obsługiwany nie tylko przez system Windows 10, ale też starsze wersje Windows 7 i 8.1, a także Androida i Linuxy.

Khronos Group Vulkan API

AMD rozpoczęło współpracę z XGL już w czerwcu 2014 roku, gdy przesłało propozycję bazującą na interfejsie Mantle API. Grupa robocza OpenGL Next ją zaakceptowała, a tym samym firma AMD stała się współodpowiedzialna za projekt, a następnie pomagała go rozwijać.

„Wydanie specyfikacji Vulkan 1.0 to wielki krok naprzód dla deweloperów. To wydajne API graficzne, które jest jednocześnie pochodną technologii Mantle, będzie szczególnie korzystne w przypadku aplikacji rozwijanych na wielu platformach i przez wielu deweloperów. — powiedział Raja Koduri, Starszy Wiceprezes i Główny Architekt w Radeon Technologies Group w AMD — Promowanie otwartych i skalowalnych technologii jest w dalszym ciągu osią działań AMD, które jest przecież pionierem na gruncie niskopoziomowych API. Jako członek Khronos Group firma AMD z dumą współpracowała z liderami technologii sprzętowych i programowych nad tworzeniem Vulkan API, którego celem jest rozpoczęcie kolejnego etapu w rozwoju gier komputerowych.”

Khronos Group Vulkan API

Gdy tylko Khronos Group udostępni finalną specyfikację Vulkan 1.0, AMD udostępni testową wersję sterowników Radeon Software z zaimplementowaną obsługą tej technologii. Ten nowy sterownik w połączeniu z możliwościami kart graficznych Radeon pozwoli deweloperom gier komputerowych usunąć istniejące od dłuższego czasu wąskie gardła z oprogramowania, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie nowych i bogatszych możliwości i doznań w grach.

Aktualizacja 17.02.2016 9:00

Vulkan 1.0 został udostępniony przez Khronos Group dla deweloperów, a zainteresowanych szczegółami odsyłamy do oficjalnych materiałów prasowych.

AMD potwierdziło też kompatybilność swoich układów graficznych – są to wszystkie modele bazujące na architekturze Graphics Core Next (GCN), a więc karty Radeon HD 7000 (od HD 7730), R5/R7/R9 200 (od R5 240) i R7/R9 300 oraz układy APU z generacji Kabini, Temash, Beema, Mullins, Carrizo i Kaveri.

Producent udostępnił także zapowiadany sterownik graficzny Radeon Software dla desktopowych i mobilnych kart oraz układów graficznych z procesorów APU – współpracuje on z systemami Windows 7, 8 i 10.

Nvidia również należy do zespołu Kronos Group i brała udział przy tworzeniu interfejsu Vulkan API. W tym przypadku możemy liczyć na kompatybilność z kartami graficznymi z generacji Kepler i Maxwell, a stosowny sterownik dla modeli GeForce jest już dostępny dla systemów Windows (od Windows 7 wzwyż) i Linux – ma on mniejszy narzut, więc deweloperzy aplikacji natrafią na mniej niespodzianek w kontekście wydajności. Procesy programowania są przejrzystsze i bardziej płynne.

Oprócz tego producent przygotował sterowniki dla profesjonalnych akceleratorów Quadro z obsługą Vulkan i OpenGL, które wykorzystują zintegrowaną architekturę binarną i pozwalają na wykorzystywanie shaderów GLSL za pomocą interfejsu Vulkan. Deweloperzy mogą kontynuować pracę z OpenGL lub zaplanować bezproblemową i długofalową migrację z OpenGL na Vulkan, aby zyskać korzyści płynące z nowych możliwości nowego interfejsu. Na przykład dzięki wielowątkowej architekturze interfejsu Vulkan, wielordzeniowe procesory centralne mogą przekazywać procesorowi graficznemu o wiele więcej danych do przetworzenia. W aplikacjach do projektowania i przetwarzania materiałów cyfrowych przełoży się to na większą interaktywność przy pracy z dużymi modelami.

Niebawem powinny również pojawić się sterowniki dla układów z rodziny Tegra z obsługą interfejsu Vulkan dla systemów Android i Linux. W przyszłych wersjach systemu Android Vulkan będzie zintegrowany, tak jak OpenGL ES, dzięki czemu zyska on dostęp do ustandardyzowanego, nowoczesnego interfejsu programistycznego z wbudowanymi funkcjami obsługi grafiki oraz obliczeń na procesorach graficznych. Umożliwi to wykorzystanie układów graficznych procesora Tegra do tworzenia całkowicie nowych aplikacji, a także uatrakcyjnienia oprawy graficznej w grach. Deweloperzy mogą używać interfejsu Vulkan na konsolach Nnvidia Shield Android TV oraz tabletach Shield, a także na zestawach Jetson pracujących pod kontrolą systemu Linux.

Źródło: AMD, Nvidia, Khronos Group

Komentarze

52
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  15
  "W odróżnieniu od DirectX 12, interfejs jest obsługiwany nie tylko przez system Windows 10, ale też starsze wersje Windows 7 i 8.1, a także Androida i Linuxy."

  A także MacOS.

  • avatar
   Snack3rS7X
   7
   Niech no tylko Vulkan się upowszechni i żegnaj Windowsie... : )
   • avatar
    Atak-Snajpera
    5
    Stery BETA pod Vulkan już są dla AMD jak i NVIDIA. Jeśli o intela to narazie cisza.

    https://developer.nvidia.com/vulkan-driver
    http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/radeon-vulkan-beta.aspx
    • avatar
     qverious
     4
     Specyfikacja API Vulkan 1.0 została opublikowana dzisiaj. Sama specyfikacja jest tutaj:
     www.khronos.org/registry/vulkan/specs/1.0/xhtml/vkspec.html

     A tutaj info o jej opublikowaniu (z 14:59) na oficjalnym koncie na twitterze:
     twitter.com/VulkanAPI/status/699594024198520833
     • avatar
      tymczas_dla_TSa
      3
      Fajne sterowniki, właśnie testuję - działają wyjątkowo dobrze (nie sprawdzałem w jeszcze grach, ale zresztą po co.), api vulkan działa (zarówno 32, jak i 64bit). Niestety praktycznie nie ma jeszcze gotowych aplikacji, jest trochę kodów do skompilowania i jak na razie tak właśnie testuję.

      Ciekawą różnica jest, drastyczne wręcz obniżenie zapotrzebowania na cpu. Tam, gdzie w opengl jeden rdzeń mi wisiał praktycznie na 100%, teraz jest przy takim samym zadaniu, ale w innym api około 20%. Zatem zapowiada się ciekawie. :)
      • avatar
       Wajserr
       3
       Teraz tylko czekać aż Vulkan stanie się w miarę popularny i będą go gry obsługiwać i dowiedzenia z DX 12 i samym Win 10 od ShitSoftu :)
       • avatar
        Hakuren
        1
        Biorąc pod uwagę listę korporacji wspierających projekt Vulkan, DX12 nie ma żadnych szans w tym starciu. MS jest monopolistą, ale nie może iść za bary z choćby z taką piątka jak Intel, Samsung, nVidia, AMD i ARM, i jeszcze na dokładkę gigant motoryzacji Continental, który ma podobną pozycje do MS w tej branży.

        Gdyby to było mano-a-mano w pojedynkę M$ może zmieść każdego z wyjątkiem Intela i Samsunga. Ale jak to mówią, kupą mości Panowie, kupy nikt nie ruszy. LOL

        Wyślijcie DX12 i W10 na śmietnik historii tam gdzie tego miejsce.
        • avatar
         OBoloG
         -1
         Najważniejsze jest to że dzięki temu Vulcanowi wcześniej czy później Microsoft albo wypuści dx12 pod starsze systemy windows 7, 8.1 i win7 będzie znowu nr. 1 albo zrobi to vulcan i wrócę do starej 7-ki.

         Przy okazji jeśli mam zakupiony windows 7 na desktopa i win 8.1 na laptopa. Pierwszy win7 wersja oem drugi win 8.1 wersja box i zaktualizowałem windowsy do win 10 oba zaraz jak weszła możliwość update'u do 10 to czy mogę teraz bez problemu wrócić do starych systemów i win 10 już nie używać? czy to nadal będzie legal i aktualizację czy będą się pobierać?
         • avatar
          jarekzon
          -1
          "Androida i Linuxy" - podoba mi się to stwierdzenie :), a wydawało by się, że fachowy portal. Android to niby co jest ? Jakiś osobny system ? Android to linux.
          • avatar
           wild0ne
           -1
           http://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2016/02/Vulkan-API-Benchmark.png
           • avatar
            Konto usunięte
            -2
            Hahhaha. Zlanie Fermi i VLIW. Typowe działania korporacji.
            • avatar
             Kac2per1
             0
             Do instalacji Vulkana od AMD (na Windows) trzeba odinstalować Radeon Software Crimson (/zwykłe sterowniki) ?
             • avatar
              narutogara
              0
              Intel, AMD i NViDiA dx 12 i vulcan nie obsługują procesorów i7 czwartej generacji, geforce 635GT , R7600 do R7660 do tego mobilen Apu 4800 to jest kpina robienie marketingu na nowe procki 5 generacja, 6 generacja nowe karty graficzne. I to ma być rewolucja w grach śmiechu warte.
              • avatar
               mktiger
               0
               gdzieś znajdę jakieś testy, różnice miedzy standardowymi sterownikami WHQL a Vulcanem w aplikacjach czy grach, czy mam samemu eksperymentować ?
               • avatar
                PL_SBX
                0
                Widzę że wchodzą microsoftowi ostro w tyłek.

                Mam nadzieje że Valve zauważy to API i zacznie namawiać do używania go. Koniec końców oni też chcą aby gry były multi-platformowe więc tylko skorzystają na tym.