Technologie i Firma

W Polsce brakuje rąk do pracy w IT

przeczytasz w 1 min.

...więc pracodawcy muszą szukać chętnych za granicą. Tych nie brakuje, szczególnie, że często mają możliwość wykonywania pracy zdalnie.

Prawie 400 tysięcy nowych miejsc pracy powstało w pierwszym półroczu 2017 w Polsce, a ponad 120 tysięcy stanowisk czeka na obsadzenie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najwięcej ludzi potrzeba w branży budowlanej i w przetwórstwie przemysłowym, ale według Rzeczpospolitej wiele wolnych miejsc czeka też w sektorze IT.

Brakuje obecnie przynajmniej 30 tysięcy specjalistów IT, głównie programistów – tak podaje „Rz” i dodaje przy okazji, że brak wykwalifikowanych kandydatów jest ogromnym problemem. Problemem, z którym pracodawcy coraz częściej radzą sobie poprzez zatrudnianie obcokrajowców. W przypadku tej branży jest to całkiem opłacalne, jako że często istnieje możliwość pracy zdalnej.

W IT w Polsce coraz częściej pracują Ukraińcy, ale też Ormianie, Rosjanie, Turcy, Egipcjanie, Włosi, Francuzi, Austriacy i Amerykanie. Czy to znaczy, że w innych krajach jest nadmiar informatyków? Nic z tych rzeczy. Komisja Europejska szacuje, że pod koniec tej dekady w Unii Europejskiej brakować może nawet 800 tysięcy pracowników z tego sektora. Już obecnie liczba ta wynosi 500 tysięcy.

Źródło: Money, Rzeczpospolita. Ilustracja: OpenClipart-Vectors/Pixabay (CC0)

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  20
  Za 2000 zł brutto będzie zawsze brakować.
  • avatar
   Kenjiro
   12
   Wcale się nie dziwię. Szkoły (jakiekolwiek, czy to wyższe, czy nie) uczą bzdur, które kompletnie się nie przydają w zawodzie, nawet programisty, czy administratora, a co tu mówić np. o analitykach czy zarządcach projektów.

   Brakuje nawet nauki logiki (nie w teorii, ale w praktyce) i przewidywania swoich działań PRZED ich wykonaniem, czy nawet posługiwania się wyszukiwarkami (nie każdy musi wszystko wiedzieć, ale musi umieć to znaleźć!), no i przede wszystkim chęci do nauki przez całe swoje życie zawodowe, bo wszystko się zmienia, od wzorców projektowych po sprzęt i jeśli ktoś osiada na laurach po szkole, to nic z tego nie będzie.
   • avatar
    mgkiler
    5
    Jak przeglądam oferty pracy w IT to jakoś nie widzę wiele tej pracy zdalnej. Wszędzie tylko "praca na miejscu", "praca na miejscu", "praca na miejscu".

    Może z 10% ogłoszeń piszę coś o pracy na wpół zdalnej, a bardzo bardzo mało o zdalnej.

    Nie wiem czemu tak wszędzie się piszę, że w IT tak łatwo prace zdalną znaleźć. A gdy się chce znaleźć to jakoś nie widać wiele tych ogłoszeń w których pracodawca godzi się na pracę zdalną...

    O co chodzi?
    • avatar
     xchaotic
     2
     aha Ormianie do ORMa
     • avatar
      Q2hvY2hsaWs8
      1
      "(...) że najwięcej ludzi potrzeba w brany budowlanej (...)"

      branŻy
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       Dlatego brakuje rąk pracowników, bo roboty i automatyzacja i coraz bardziej inteligentne oprogramowanie zabiera ludziom pracę!
       • avatar
        PITUCH1
        -3
        widać na olx jacy fachowcy wpiszcie sobie DDR4, jaka tona śmieci , co 100 ogłoszenie wpada :)
        albo "telewizor biały" , a tam anteny wtyczki i wzmacniacze :P
        • avatar
         darioz
         -3
         Zwykłe brednie!!! Oni specjalnie takie raporty piszą aby sprowadzić więcej naszych wrogów Ukraińców którzy zabiorą nam pracę!!!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Mimo, że zarobki wysokie (można podejrzeć tu: https://nofluffjobs.com/blog/2017/12/11/wynagrodzenia-informatykow-2017-roku-zarabia-programista-polsce-infografika/), to brakuje ciągle rąk do pracy.