Technologie i Firma

W Polsce brakuje rąk do pracy w IT

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
39 komentarzy Dyskutuj z nami

...więc pracodawcy muszą szukać chętnych za granicą. Tych nie brakuje, szczególnie, że często mają możliwość wykonywania pracy zdalnie.

Prawie 400 tysięcy nowych miejsc pracy powstało w pierwszym półroczu 2017 w Polsce, a ponad 120 tysięcy stanowisk czeka na obsadzenie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najwięcej ludzi potrzeba w branży budowlanej i w przetwórstwie przemysłowym, ale według Rzeczpospolitej wiele wolnych miejsc czeka też w sektorze IT.

Brakuje obecnie przynajmniej 30 tysięcy specjalistów IT, głównie programistów – tak podaje „Rz” i dodaje przy okazji, że brak wykwalifikowanych kandydatów jest ogromnym problemem. Problemem, z którym pracodawcy coraz częściej radzą sobie poprzez zatrudnianie obcokrajowców. W przypadku tej branży jest to całkiem opłacalne, jako że często istnieje możliwość pracy zdalnej.

W IT w Polsce coraz częściej pracują Ukraińcy, ale też Ormianie, Rosjanie, Turcy, Egipcjanie, Włosi, Francuzi, Austriacy i Amerykanie. Czy to znaczy, że w innych krajach jest nadmiar informatyków? Nic z tych rzeczy. Komisja Europejska szacuje, że pod koniec tej dekady w Unii Europejskiej brakować może nawet 800 tysięcy pracowników z tego sektora. Już obecnie liczba ta wynosi 500 tysięcy.

Źródło: Money, Rzeczpospolita. Ilustracja: OpenClipart-Vectors/Pixabay (CC0)

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MRx@PL
  Za 2000 zł brutto będzie zawsze brakować.
  20
 • avatar
  Kenjiro
  Wcale się nie dziwię. Szkoły (jakiekolwiek, czy to wyższe, czy nie) uczą bzdur, które kompletnie się nie przydają w zawodzie, nawet programisty, czy administratora, a co tu mówić np. o analitykach czy zarządcach projektów.

  Brakuje nawet nauki logiki (nie w teorii, ale w praktyce) i przewidywania swoich działań PRZED ich wykonaniem, czy nawet posługiwania się wyszukiwarkami (nie każdy musi wszystko wiedzieć, ale musi umieć to znaleźć!), no i przede wszystkim chęci do nauki przez całe swoje życie zawodowe, bo wszystko się zmienia, od wzorców projektowych po sprzęt i jeśli ktoś osiada na laurach po szkole, to nic z tego nie będzie.
  12
 • avatar
  mgkiler
  Jak przeglądam oferty pracy w IT to jakoś nie widzę wiele tej pracy zdalnej. Wszędzie tylko "praca na miejscu", "praca na miejscu", "praca na miejscu".

  Może z 10% ogłoszeń piszę coś o pracy na wpół zdalnej, a bardzo bardzo mało o zdalnej.

  Nie wiem czemu tak wszędzie się piszę, że w IT tak łatwo prace zdalną znaleźć. A gdy się chce znaleźć to jakoś nie widać wiele tych ogłoszeń w których pracodawca godzi się na pracę zdalną...

  O co chodzi?
 • avatar
  xchaotic
  aha Ormianie do ORMa
 • avatar
  Q2hvY2hsaWs8
  "(...) że najwięcej ludzi potrzeba w brany budowlanej (...)"

  branŻy
 • avatar
  Konto usunięte
  Dlatego brakuje rąk pracowników, bo roboty i automatyzacja i coraz bardziej inteligentne oprogramowanie zabiera ludziom pracę!
  -2
 • avatar
  PITUCH1
  widać na olx jacy fachowcy wpiszcie sobie DDR4, jaka tona śmieci , co 100 ogłoszenie wpada :)
  albo "telewizor biały" , a tam anteny wtyczki i wzmacniacze :P
  -3
 • avatar
  darioz
  Zwykłe brednie!!! Oni specjalnie takie raporty piszą aby sprowadzić więcej naszych wrogów Ukraińców którzy zabiorą nam pracę!!!
  -3
 • avatar
  Konto usunięte
  Mimo, że zarobki wysokie (można podejrzeć tu: https://nofluffjobs.com/blog/2017/12/11/wynagrodzenia-informatykow-2017-roku-zarabia-programista-polsce-infografika/), to brakuje ciągle rąk do pracy.