Internet

Wikia uruchamia wyszukiwarkę wspomaganą przez użytkowników

przeczytasz w 0 min.

Wikia planuje uruchomić dzisiaj serwis Wikia Search, pierwszą wersję swojego otwartego silnika wyszukiwania. Współtwórca Wikii i Wikipedii, Jimmy Wales, wierzy, że użytkownicy chcą mieć kontrolę nad przebiegiem procesu wyszukiwania, który postrzega jako wspólną potrzebę i wspólne źródło informacji.

Strona, która ruszy dzisiaj przeznaczona jest dla użytkowników chcących „pomóc nam budować silnik wyszukiwania”, powiedział Wales. Dlatego też nie należy się spodziewać, że Wikia stanie się gwoździem do trumny Google pierwszego dnia. „Chcemy, aby było to jasne, że nikt nie powinien spodziewać się jakości Google już w poniedziałek.”


Wikia w chwili obecnej buduje silnik wyszukiwania wspomagany przez ludzi, a także mini-Wiki. Wales twierdzi, że początkowo silnik będzie wolny i zajmie się indeksowaniem sieci. Dzięki temu będzie możliwe zapewnienie użytkownikom algorytmicznie generowanych wyników. Co więcej użytkownicy będą w stanie oceniać trafność wyszukiwania, co z kolei pozytywnie wpłynie na późniejsze wyniki poszukiwań. Jak uważa Wales, takie dodatkowe wspomaganie wyszukiwania pozwoli w przyszłości pomóc mało znanym, ale bardzo rzetelnym stronom rosnąć w siłę i zyskiwać na popularności, a także ograniczy konieczność odwiedzania witryn, na które często przekierowują strony zawierające treści przypominające spam. Oczywiście, aby wszystko działało zgodnie z przewidywaniami, należy założyć, że użytkownicy będą mieć czas na ocenę jakości wyszukiwania, a także, że do życia powołane zostaną odpowiednie techniki wyszukiwania.

Część użytkowników wypróbowała już wersję alfa w sobotę. Część z nich skarży się jednak na nieprzejrzystość ocen wyszukiwania. Na szczęście funkcja oceny trafności wyszukiwania zostanie dodana przed pełnym uruchomieniem usługi. Google, nawiasem pisząc, także wykorzystuje wyszukiwania wspomagane przez ludzi.


Użytkownicy będą w stanie przyczyniać się do budowy wyszukiwanych treści dodając mini artykuły, które umieszczane będą na samym szczycie strony z wynikami. Tak jak ma to miejsce w przypadku każdej Wiki, będzie istnieć możliwość edytowania i komentowania artykułów. Ta cecha może stać się najlepszą stroną Wikia Search. Niewielkie wskazówki będą służyć jako porady zamieszczane przez innych internautów, którzy przebyli już tę samą drogę w poszukiwaniu konkretnych treści.


Wikia Search zatoczy jeszcze jeden społeczny krąg. Użytkownicy będą w stanie znaleźć innych chętnych, którzy rozwijają silnik wyszukiwań i odróżnić ich od wszystkich pozostałych, którzy jedynie poszukują odpowiedzi na konkretne pytania. Wygląda na to, że użytkownicy Wikia Search będą również mogli dołączać swoje profile do konkretnych wyników wyszukiwania, potwierdzając tym samym, że są ekspertami w danej dziedzinie.

Wikia Search jest usługą typu open-source. Każdy może ściągnąć kod silnika i wyszukiwarki. Niektórzy internauci będą je wykorzystywać, aby zmienić swoje strony i tym samym zwiększać swoje szanse na pojawienie się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania. Z kolei inni spróbują poprawić kod, co może owocować poprawieniem SEO (search engine optimization), pod warunkiem, że Wiki stanie się na tyle potężna, aby wywrzeć taki wpływ.

Wales utrzymuje, że w związku z tym, że użytkownicy będą oceniać strony, „search engine optimization” będzie wykorzystywane tylko tworzenia treści i stron lubianych przez internautów. Wydaje nam się jednak, że mimo pojawienia się możliwości oceny stron i tak większość z nich nie doczeka się noty. Algorytm wciąż będzie miał duże znaczenie. Mamy nadzieję, że Wiki Search odniesie sukces ponieważ pomysł otwartego algorytmu, który jest całkowicie przejrzysty i uaktualniany, wydaje nam się bardziej uczciwy niż obecne procesy wyszukiwania stosowane przez Google, Yahoo, Microsoft, czy Ask.


Czy zatem Wikia Search wygra? Przeszukiwanie sieci to trudny i kosztowny kawałek chleba, ale Wales dodaje, że popłaca jak żaden inny. W przeciwieństwie do wielu szalonych portali, które rodzą się jak grzyby po deszczu, w przypadku wyszukiwarek sprawa jest znacznie prostsza. Jeśli za danym silnikiem idą użytkownicy, pieniądze podążają tuż za nimi.

Pierwszą wersję Widia Search można wypróbować pod adresem alpha.search.wikia.com.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login