Systemy operacyjne

Menu Start i skrót Alt+Tab zmieniają się w Windows 10. Czy na lepsze?

przeczytasz w 2 min.

Sporo nowości zmierza do Windows 10 – Insider Preview Build 20161 stanowi ich zapowiedź, a równocześnie pozwala testerom (z kanału developerskiego) sprawdzić, czy są to zmiany na plus, czy jednak na minus. 

Nowe menu Start w Windows 10 coraz bliżej. Jest już w kompilacji Insider Preivew Build 20161

Najważniejszą, a na pewno najłatwiej dającą się zaobserwować spośród nowości w Windows 10 Insider Preview Build 20161 jest odświeżone menu Start, w którym kafelki i ikonki na liście programów mają przezroczyste lub półprzezroczyste tło. Całość prezentuje się schludne i przyjemnie się na nie patrzy, szczególnie ze zaktualizowanymi ikonkami, zaprojektowanymi w zgodzie z filozofią Fluent Design. 

To nowe menu lepiej się też komponuje z kolorowymi tapetami i motywami – jak na obrazku poniżej: 

Windows 10 menu nowe

Alt+Tab przeniesie cię nie tylko między aplikacjami, ale też witrynami w Microsoft Edge

Każdemu użytkownikowi systemu Windows 10 skrót Alt+Tab jest chyba dobrze znany. Jak wiemy – służy on do przełączania się pomiędzy kolejnymi oknami aplikacji. Już wkrótce jednak za pomocą tej samej kombinacji klawiszy będziemy mogli przechodzić pomiędzy kartami w przeglądarce Microsoft Edge. Gigant z Redmond zrozumiał wreszcie, że karty zastąpiły okna, a „przełącznik” za tą zmianą nie nadążył. 

Windows 10 Alt Tab

Jeżeli zwykle masz dziesiątki pootwieranych kart i ta zmiana brzmi dla ciebie jak zapowiedź koszmaru, a nie pomocy, to mamy dobrą wiadomość. W Ustawieniach będzie można skonfigurować działanie skrótu Alt+Tab, w tym wyłączyć przełączanie pomiędzy kartami w przeglądarce albo ograniczyć tę funkcję do ostatnich 3 lub 5 kart. 

Windows 10 ustawi ci pasek zadań oraz poprawi powiadomienia i Ustawienia

Jeśli w niedalekiej przyszłości będziesz tworzyć nowe konto użytkownika albo logować się na nim po raz pierwszy, Windows 10 spróbuje dostosować pasek zadań do twoich potrzeb. Jeśli na przykład będziesz mieć podpiętego smartfona, wśród ikonek od początku znajdować będzie się Twój telefon. A jeżeli masz gamingowy sprzęt i konto w Xbox Live – znajdziesz na pasku ikonkę prowadzącą do centrum Xboksa. 

Windows 10 pasek zadań

Kompilacja Windows 10 Insider Preview Build 20161 zawiera także poprawki związane z powiadomieniami i Ustawieniami. Te pierwsze będą po zmianach bardziej czytelne i szybciej zorientujemy się, co przedstawiają. W oknie Ustawień zaś pojawią się kolejne funkcje z Panelu sterowania.

Wśród pozostałych nowinek odnajdujemy między innymi ulepszone przełączanie do trybu tabletu oraz tryb graficzny w systemowym Kalkulatorze. Część, jeśli nie wszystkie nowe funkcje i modyfikacje trafią do nas już w ramach jesiennej aktualizacji Windows 10: 20H2. Zdecydowanie jest na co czekać.

Źródło: Windows Blogs, The Verge, MSPowerUser, informacja własna

Czytaj dalej o Windows 10: 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  7
  To niech jeszcze zainstalują setkę programów firm trzecich i sprawdzą z ich ikonami, to się okaże, że jest syf - jedne ikony tak, drugie inaczej (PS. chociaż obecnie też wygląda to nieciekawie).
  A z kartami w przeglądarce to jakaś bzdura, nie potrafią sobie z CTRL+Tab w Chromium poradzić, to angażują do tego cały system (PS. na szczęście będzie można wyłączyć, ale jeśli ludziom po aktualizacji się takie coś włączy, to będę mieć setki telefonów od znajomych "zepsuło się")?

  PS. Karty nie zastąpiły okien. Karty to karty, a okna to okna. Od biedy bym zrozumiał, gdyby wszystkie aplikacje mogły z tego skorzystać, ale tak nie jest niestety. Najbliższym przykładem z brzegu jest Excel, który nie potrafi przełączać się pomiędzy arkuszami, a to też karty...
  • avatar
   matikiller
   7
   Przecież w tym menu jedyne co się zmienia to kolorki kafelków. A wszyscy się tym tak jarają jakby to była faktycznie jakaś innowacja.
   • avatar
    MastaLama
    3
    Zbędne kosmetyczne zabawy....
    • avatar
     Filip454
     3
     Tu już tak naprawdę nie ma czego ulepszać: sama struktura menu start w dzisiejszych czasach jest bardzo podobna do dawniejszej. Można zmienić jedynie wygląd, poprzez dodanie całkowicie nowego zestawu ikon. Wiele z nich pamięta czasy Windows 95. U Apple zresztą jest to samo - w macOS również nie wszystkie ikony są nowe.

     Kiedyś chwalono się naprawdę ogromnymi zmianami. Teraz podmiana kolorów w menu to wydarzenie. Pamiętacie jakie cuda robiło WindowBlinds?
     • avatar
      Fido_vel_Fidel
      2
      Może w końcu naprawią błąd z całkowitym blokowaniem się menu start, tak, że przestaje w ogóle reagować na kliknięcia :D
      • avatar
       mutissj
       2
       Install classic shell
       • avatar
        Wojcieech
        2
        Zmiany na takim poziomie jak co roku w Fifie ;)
        • avatar
         fonzie
         0
         Ja puki co siedzę na win 7 do 2023 roku.
         Potem jeśli win 10 będzie już znośnie działał to sie na niego przesiąde .

         (Siedziałem teraz tydzień na win 10 bo musiałem przetestować laptopa dla klienta i z ulgą wracam do 7).
         • avatar
          Adul0
          0
          Zamiast męczyć się z kolejną marną imitacją Menu Start od MS, wystarczy zainstalować Open Shell.
          • avatar
           mrocznysedes
           -1
           A przez ALT-TAB nie będzie się dalej dało przejść do pulpitu Windows to niech sobie te usprawnienia w Dudę wsadzą. ;-)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Zastanawia mnie,czy tam są myślący ludzie,tak na poziomie szkoły średniej,zapytać wysłuchać i zmienić,przecież to nie ma najmniejszego znaczenia co oni zrobią i tak ta część userów co do nich nie przemawia to dziwadło i tak zmieni to na coś bardziej przejrzystego,przecież to nie ogryzek że się nie da