Systemy operacyjne

Windows 12 pokaże ci sztuczną inteligencję

przeczytasz w 2 min.

Windows 12 wykorzysta potencjał drzemiący w sztucznej inteligencji – taki jest cel Microsoftu i takie są założenia tego projektu. Tak, „Dwunastka” już powstaje, choć Windows 11 to wciąż produkt rozwojowy.

Windows 12 – cały pod sztuczną inteligencję

Pomimo tego, że „Dziesiątka” miała być ostatnim systemem z rodziny Windows, na rynku pojawił się już Windows 11, a to, że trwają prace nad Windows 12 także nie jest żadną tajemnicą. Microsoft w którymś momencie po prostu zmienił zdanie i chce nas raczyć nową dużą wersją systemu mniej więcej co trzy lata. 

Możliwe więc, że Windows 12 ujrzy światło dzienne już pod koniec przyszłego roku, tymczasem wciąż niewiele o nim wiadomo. Panos Panay, który stoi w Microsofcie na czele projektu pod tytułem Windows, zdradził jednak na targach CES 2023, że ta nadchodząca aktualizacja „Okienek” będzie koncentrować się w pełni na sztucznej inteligencji. 

„Sztuczna inteligencja dosłownie i całkowicie zmieni wszystko, co robisz w systemie Windows” – powiedział Panay podczas swojego wystąpienia na konferencji AMD w trakcie wspomnianego wydarzenia. 

Co to tak właściwie oznacza?

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie zmieni się Windows 12 względem „Jedenastki”, ale na pewno pierwsze skrzypce będzie grać sztuczna inteligencja. Można spodziewać się między innymi spersonalizowanych powiadomień oraz rekomendacji działań w aplikacjach, takich jak Poczta, Kalendarz, Zegar czy Zdjęcia. 

Coraz więcej wskazuje także na to, że system Windows 12 będzie starał się zostać naszym asystentem. Microsoft może wykorzystać doświadczenie zdobyte przy okazji rozwoju Cortany i połączyć je z funkcjonalnością ChatGPT – nie bez powodu wszak inwestuje miliardy dolarów w OpenAI, czyli firmę, która odpowiada za stworzenie tej technologicznej sensacji ostatnich miesięcy.

Nowe funkcje bazujące na AI pojawią się wcześniej niż Windows 12 

Niektóre funkcje oparte na sztucznej inteligencji trafią do „Okienek” jeszcze przed premierą systemu Windows 12. Chodzi tu przede wszystkim o nowinki związane z funkcją kamery i mikrofonu. Microsoft wykorzysta AI, aby automatycznie rozmywać tło i poprawiać ostrość obrazu, a także filtrować szumy otoczenia i zwiększać czystość głosu.  

Oczywiście wyżej wspomniane funkcje to raczej ciekawostki, ale dobrze pokazują to, co chce osiągnąć Microsoft. Chce stworzyć system, który dzięki sztucznej inteligencji wiele rzeczy zrobi po prostu za nas, ucząc się nas i naszych potrzeb. 

Ambitne plany. Do zrealizowania?

Plany bez wątpienia są ambitne, ale istnieje pewien duży problem. Panos Panay przyznał, że te wszystkie modele, nad którymi trwają prace, „są potężne, zachwycające i użyteczne, ale też bardzo wymagające”. Dlatego też istnieje konieczność stworzenia nowego systemu operacyjnego, który to udźwignie. Potrzebne będą też nowe procesory, o co z kolei zadbać mają ich producenci. AMD już wyraziło zainteresowanie. 

Do wykorzystania tych możliwości potrzebny będzie też stabilny i szybki internet. Do większości złożonych operacji wykorzystane zostaną bowiem maszyny w chmurze. Ogólnie rzecz biorąc nie jest to nic nowego, choć w środowisku Windows może być niemałą rewolucją. 

A jak będzie wyglądać Windows 12?

Na to pytanie oczywiście odpowiedzi jeszcze nie znamy. W sieci pojawiło się już jednak kilka interesujących koncepcji. Kończąc newsa, zostawię cię właśnie z jedną z nich (z kanału Avdan na YouTube):

Źródło: WindowsLatest, informacja własna

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  10
  To, że Microsoft chce wydać nowy system to mnie nie dziwi. Trzeba na czymś zarabiać. Wypuszczenie poprawek do starszych systemów sporo kosztuje an nie przynosi żadnych zysków.
  • avatar
   KMN123
   9
   Artykuł z serii: "wiemy, że nic nie wiemy".
   • avatar
    LubieBigos
    4
    Trudno. Po Windows 11 trzeba będzie już tylko na Linuksie siedzieć żeby zachowac kontrole nad swoim komputerem.
    • avatar
     KENJI512
     3
     Windows 10 miał mi już pokazać "system ostateczny" ;)
     • avatar
      biuro74
      3
      Już widzę oczyma wyobraźni, jak sztuczna inteligencja w Windows 12... robi format C dla dobra użytkownika ;-)
      • avatar
       Veritatis
       3
       Windows 11 ma ponad 500 niezależnych elementów śledzących użytkownika. Windows 12 w całości będzie jednym wielkim systemem szpiegowania i zbierania nadwyżki behawioralnej użytkowników.
       Polecam doczytać, o co chodzi z tą pseudo sztuczną yntelygencją.
       https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4943329/wiek-kapitalizmu-inwigilacji
       • avatar
        HardCorak
        2
        Fajnie jakby 12 w końcu była pełnoprawnym nowoczesnym systemem. Jak na razie od 8 co dużą aktualizację zmieniają tylko małą część starego panelu setrowania i starych ustawień na nowe które są jeszcze z czasów xp albo i wcześniej.
        • avatar
         develoop
         2
         Ten Windows będzie tak inteligentny że użytkownik będzie mu nie potrzebny ;)
         • avatar
          xxx.514
          2
          A może zamiast srać gównianymi systemami co 3 lata zrobiliby jeden, ale porządnie? XP siedział na rynku 10 lat i miał się bardzo dobrze, jeśli dobrze pamiętam zaczął zanikać dopiero po pojawieniu się 8.1.
          • avatar
           Ad_Lou
           1
           ale że CPU będą wyposażone coś w stylu tensorów lub będą ratowały się GPU przy obliczeniach na potrzeby AI?
           MS też za darmo nie będzie tego środowiska chmurowego utrzymywał, czy to będzie moment przejścia na usługę abonamentową za OS?
           • avatar
            duzers
            1
            System ma być szybki i konfigurowalny!
            • avatar
             zack24
             1
             Wygląda fajnie :) A jak będzie działał, to się okaże albo i nie....
             • avatar
              Kapitan Nocz
              0
              Będzie nowy benchmark do testowania sprzętu, może na miarę Crysisa :D
              • avatar
               piterk2006
               -1
               Fajnie, że piszecie, że "trwają prace nad Windows 12 także nie jest żadną tajemnicą", przy czym artykuł do którego prowadzi link w tym zdaniu stwierdza jasno, że to żart ze strony programisty microsoftu. Więc oficjalnie nic nie jest wiadome. 3 lata to za mało. Myślę, że 5-6 lat czyli tyle ile między 10 a 11.
               • avatar
                Veritatis
                -3
                Czyli Windows 11 to ostatni system dla inteligentnych ludzi. LOL.Kurtyna.
                • avatar
                 cjs48
                 0
                 Nic odkrywczego, bo wiele się o tym mówiło, gdy sam ChatGPT już się pojawił i zanim MS wogóle wyłożył na stół pieniądze. Kolejne wersje systemów mają opierać się częściowo, a w końcu całkowicie na SI, a sami użytkownicy zostaną testerami. Nadchodzą duże zmiany. Szkoda, że już w okolicach premiery W7 świat nie wniósł na rynek SI o podobnych możliwościach. Systemy oparte na takim modelu na stałe zagościłyby już w naszych domach. Pytanie raczej, kiedy W12 ujrzy światło dzienne ew. kiedy SI zostanie połowicznie zaimplementowana w obecnym systemie.
                 • avatar
                  PeetBoss
                  0
                  Kto Ci powiedział że Windows 10 miał być ostatni? Gdy producent aut opisuje ostatnio wypuszczony produkt z linii montażowej to mówi "nasz ostatni samochód.." (w innych przypadkach "produkt"), co nie oznacza, że ostatni w ogóle. Z racjonalnego punktu widzenia wielki gigant nie mógłby dosłownie wydawać ostatniego produktu bo by się nie opłacało, a ilość poprawek i ulepszeń była by duża po świeżo zainstalowanym systemie, to nie linux że wszystko jest lekko i szybko. Musieli by wydawać Paczki rodem z windowsa xp czy 7 "Service Pack-i", a patrząc na M$ chyba nie mają zamiaru takiego czegoś robić.
                  Wiem że design to sprawa osobista, ale jedyny system jaki mi się podobał to 7, ze stylem AERO (od poprzednika), no i funkcjonalnością też. Na szczęście dizajnersko 11 wygląda spoko. Może kiedyś go spróbuje.
                  • avatar
                   uwolnicbarabasza
                   0
                   Microsoft nigdy nie wydało oficjalnego stanowiska, że dziesiątka była ostatnia

                   A o wyglądzie Windows 12 wiemy całkiem sporo jak na wczesny etap bo Microsoft przez przypadek pokazało mockup interfejsu (dla trybu dotykowego). Wygląda on jak dziecko Windows 11 i Gnome
                   • avatar
                    FranzMauser
                    0
                    A tym czasem pingwinek siedzi i zawija w sreberka zanosząc się rechoczącym śmiechem.
                    • avatar
                     tokacz
                     0
                     czekamy na Skynet i jego bunt
                     • avatar
                      Ruffriders1988
                      0
                      Nic mi nie pokaże bo tego syfu szpiegowsko-smartfonowego tak samo jak 11 nigdy nie zainstaluje ;)
                      • avatar
                       Kasuja Wpisy Automatem
                       0
                       Gniot10, Gniot11, Gniot12. A gdzie się podział Gniot9 ?
                       • avatar
                        PerfectDAY
                        0
                        AI w Windows = setki dodatkowych procesów w tle pożerających zasoby. Eh...