Systemy operacyjne

Uruchomił Windows 7 na komputerze z procesorem 5 MHz. Nie chciałbyś tego widzieć...

przeczytasz w 2 min.

Na jakim komputerze będzie działać Windows 7? Okazuje się, że do uruchomienia systemu wystarczy nawet bardzo słaby sprzęt. Trzeba jednak mieć naprawdę bardzo dużo cierpliwości.

Windows 7 zadebiutował w 2009 roku i szybko stał się jednym z najlepiej ocenianych systemów Microsoftu. Co ważne, do jego działania nie był wymagany też specjalnie wydajny komputer – oficjalne wymagania przedstawiały się następująco:

 • Procesor o taktowaniu 1 GHz lub szybszy, 32-bitowy (x86) lub 64-bitowy (x64)
 • 1 GB pamięci RAM (dla wersji 32-bitowej) lub 2 GB pamięci RAM (dla wersji 64-bitowej)
 • 16 GB miejsca na dysku twardym (dla wersji 32-bitowej) lub 20 GB (dla wersji 64-bitowej)
 • Urządzenie graficzne z obsługą programu DirectX 9 i sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym

Windows 7 uruchomiony na komputerze z procesorem 5 MHz

System może działać na dużo słabszym komputerze. Nie wierzycie? No to patrzcie na to! NTDEV opublikował ciekawy filmik, który przedstawia uruchamianie Windows 7 na konfiguracji z procesorem o taktowaniu 5 MHz i 128 MB pamięci RAM (w rzeczywistości była to maszyna wirtualna).

Uruchamianie Windows 7 na takim sprzęcie zajęło… 28 minut (!). Filmik należy traktować jako ciekawostkę, bo raczej nie można tutaj mówić o komfortowej pracy.

Do działania Windowsa na tak "szybkim" sprzęcie konieczne było wyłączenie wielu zasobów systemowych (m.in. przełączenie uruchamiania w tryb awaryjny, wyłączenie większości sterowników i usług). Dodatkowym problemem był brak interfejsu logowania, który po prostu nie pojawia się, gdy procesor pracuje z taktowaniem niższym niż 50 MHz. W takiej sytuacji konieczne było wprowadzenie systemu w stan pseudo OOBE (out of the box experience).

Nie jest to kres możliwości low-endowego sprzętu. NTDEV twierdzi, że uruchomił system Windows 7 nawet na procesorze o taktowaniu 3 MHz, ale nie był on wystarczająco funkcjonalny, by nakręcić z tego filmik. W przeszłości udało mu się też uruchomić system na konfiguracji z 36 MB pamięci RAM, jednak korzystał on z pliku stronicowania i zdecydował się na 128 MB.

A Wy, na jakim sprzęcie po raz pierwszy korzystaliście z "siódemki"?

Źródło: YouTube @ NTDEV, Tom’s Hardware

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  que_pasa
  26
  Czyli uruchomił na maszynie wirtualnej a nie na sprzęcie z CPU 5 MHz. Trochę inaczej wygląda "cięcie" MHz przez hypervisor a inaczej w rzeczywistości.
  • avatar
   biuro74
   2
   Uwielbiam patrzec na sprzet PC "rysujacy" literki znacznie wolniej, niz byle C64 1 MHz :)
   • avatar
    baertus11
    2
    cóż, ostatnia dawno temu moja próba to użytkowe uruchomienie windows 7 na celeron 300A z 64MB RAM.... ale to była sztuka dla sztuki z mocno przyciętym windowsem 7. Zakład wygrałem ;-)
    • avatar
     Tu_Szczecin
     1
     A na takim sprzed 10 lat i mam Win7 do dziś.
     • avatar
      Sander Cohen
      1
      Nie wiem jaki jest najmocniejszy procesor 5 MHz ale nie ma znaczenia ze to co zrobili nie ma sensu. Jak spróbuje na np i286 i mu się uda to będzie sukces. Procesor o taktowaniu nominalnym i ograniczony nowoczesny potwór to zupełnie dwie różne maszyny. Inne instrukcje, architektura, interfejsy itp. Nowoczesna pralka ma bardziej wydajny komputer niż pradziadek 286. Oczywiście nie krytykuje tu starych prockow. Krytykuje pseudo wyczyn.
      • avatar
       Kasuja Wpisy Automatem
       1
       @Paweł, wyjaśnisz mi co to za program DirectX9 na urządzeniu graficznym? bo to wygląda jak jakiś bełkot

       Inna sprawa, wirtualka nadal daje wszystkie funkcje współczesnego CPU. np. taki Intel i386 był dostępny w wersjach od 12MHz do 33MHz od Intela i 40MHz klon AMD i Cyrix. Pytanie, czy na serio Windows7 pójdzie na takim procku? szczerze wątpię.

       Ja odpalałem Windows7 na kompie fizycznym z prockiem Prescoot 3GHz z 512MB RAM (4x 64MB). Grafika GTX7300 od NV. Odpalałem wersję 32bit. Dał się uruchomić, jakieś 15min na HDD (wtedy SSD to było marzenie ściętej głowy), i odpalał się jakieś 15min, plus załadowanie pulpitu po zalogowaniu dodatkowe 10min.

       Więc uważam że ten test jest mocno niemiarodajny, bo w tym przypadku dla wirtualki robił współczesny host, podkładając współczesny procek z wirtualnym zaniżonym zegarkiem, wraz ze współczesną grafiką. na samych operacjach HDD wirtualizator dał mu niezgłego boosta, więc się nie dziwię że się załadował w 30min po kilku trickach.

       Idąc tym tropem dalej, najbliższy temu CPU to jest Intel 20286 zegarek od 4MHz do 25MHz. Nie znam żadnej konstrukcji peceta, gdzie ten procek był zestawiony z RAM o wielkości większej niż 1MB.

       Skoro gościu jest taki cwany, proszę bardzo. to jest jedyny kandydat dla jego 5MHz, na tym nie ruszy nic z linii WindowsNT, włącznie z Windows7 , Vista, XP bez żadnych SP. Wątpię by na tym zechciał ruszyć nawet Windows95 :)

       podsumowując, gościu robi z publiki idiotów, a ty @Paweł bezkrytycznie pchasz to dalej. przykro się robi jak nisko upadł ten serwis :(
       • avatar
        czyzol2
        0
        Polak przejechal samochodem o mocy 10 KM z Polski Do RPA, bylo to bmw klasy 7 z ograniczonym silnikiem spalinowym do 10 km ale mial do dyspozycji silnik elektryczny ... bla bla bla !
        • avatar
         Maryja
         0
         Można tak samo iść z buta codziennie do pracy 10 km, ale jaki w tym sens?
         • avatar
          Klops
          0
          Instalowali na pełnym taktowaniu domniemam. :)))))
          • avatar
           Marucins
           0
           Czyli co, taki świetny system był i go ubili?

           Witaj!

           Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
           Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

           Połącz konto już teraz.

           Zaloguj przez 1Login