Systemy operacyjne

Tak, Windows 11 spowalnia niektóre gry. Nie aktualizuj, bo się przekonasz

przeczytasz w 2 min.

Windows 11 nie jest rozchwytywany, a kolejne wpadki z pewnością nie pomogą przyciągnąć niezdecydowanych. Zwłaszcza, że niektóre pojawiające się problemy bywają naprawdę spore.

Aktualizacja Windows 11 22H2 powoduje problemy z grami

Kiedy ostatni raz omawialiśmy rynkowe udziały Windows 11, wyraźnie zaznaczyliśmy, że bardzo niechętni do przesiadki na nowy system są zwłaszcza gracze. Wiele razy poruszano kwestię tego, jak Windows 11 wypada w grach. Cóż, aktualnie może bardzo blado.

Przynajmniej jeśli będzie miało się pecha co do nowej, dużej aktualizacji 22H2. Owszem, wprowadza ona kilka przydanych elementów, ale niestety ma też ciemne strony. Jeden z problemów dotyczy właśnie gier (i niektórych aplikacji). Część tytułów ma problemy z wydajnością. Sprawa jest dość poważna, Microsoft oficjalnie potwierdził doniesienia graczy i testerów.

Jak podaje w oficjalnym komunikacie, winowajcą jest funkcja debugowania, która nie powinna być uruchamiana (stwarzające problemy oprogramowanie nie powinno się do niej odwoływać). Niektórzy odbierają to trochę tak, jakby odpowiedzialność była przerzucana na deweloperów. Pewnie po części dlatego, że nie są to pierwsze problemy przy aktualizacji Windows.

Windows 11 22H2

Windows 11 22H2 wstrzymany

Co dalej? Jak wspomnieliśmy, problem jest poważny. Do tego stopnia, że Microsoft postanowił wstrzymać proces wdrażania aktualizacji 22H2.

Nie dotyczy to jednak wszystkich, a jedynie użytkowników posiadających sprzęt wyposażony w GPU znajdujące się na „czarnej liście”. Firma nie zaleca również podejmowania prób ręcznej aktualizacji dopóki problem nie zostanie rozwiązany. Kiedy to się stanie? Tego nie wie nikt.

Co w przypadku wcześniejszego pobrania omawianej aktualizacji? Tu Microsoft radzi aktualizację problematycznych gier i aplikacji do najnowszych dostępnej wersji. Zadziała to jednak tylko w przypadku, gdy ich twórcy sami pokusili się o wydanie stosownego patcha. A można być pewnym, że nie zrobili tego wszyscy. Ratunku można szukać też u producentów kart graficznych, chociażby Nvidia już odniosła się do tematu.

Macie już Windows 11 22H2? Dostrzegliście jakieś problemy na swoich komputerach?

Źródło: microsoft, foto: unsplash

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  5
  Po prostu win 11 jest jak win 8 i Vista, win 12 powinien być ok
  • avatar
   Mario2k
   2
   To teraz rozumiem czemu Battlefield 2042 używa obecnie 3-4% CPU a poprzednio używał 15-18% stąd lekkie przycinki podczas rozgrywki 64 Vs 64 . Microsoft to padlina i tyle w temacie skoro oni takie błędy dopuszczają .
   • avatar
    baertus11
    2
    Potwierdzam: stara gra Serious Sam HD 2 na Ryzenie 3: przed aktualizacją 45-50 FPS, po aktualizacji 10-17 FPS. Oprócz zmienionej wersji Win 11 reszta bez zmian. Aktualizacji gry nie ma, zmiana sterowników nie zmienia sytuacji.
    • avatar
     HD4870
     1
     Zainstalowałem 11 już dwa razy, i dwa razy szybciutko wróciłem do 10. Nie tylko bardziej stabilna i szybsza, ale estetyka 11 po krótkim zachwycie zaczyna razić. Powrót do 10 jak łyk świeżego powietrza.
     • avatar
      losiaczek1
      1
      U mnie cały czas zawiesza się nowy eksplorator plików. Do tego pracuję na CORSAIR ONE i300, którym zarządza aplikacja iCUE a ta potrafi zawiesić się raz na godzinę :-).
      • avatar
       Teodor
       1
       Macie już Windows 11 22H2?

       Oczywiście, że mamy.

       Komputer zaktualizował się sam, bez mojej wiedzy i ingerencji, tylko teraz nie mam do niego dostępu, bo mi Microsoft zablokował system.

       To już naprawdę przegięcie. Współczuje tym, co muszą z tego korzystać. To się może jutro każdemu przytrafić...
       • avatar
        Kenjiro
        -1
        Win11 22H2 ma jeszcze inne błędy. Jednym z poważniejszych jest problem z obsługą schowka, kiedy w momencie kopiowania/wklejania do/ze schowka aplikacja może być zamrożona nawet na kilka minut. Co prawda ten błąd pojawia się tylko w wersjach regionalnych US, ale wiele firm międzynarodowych pracuje na takich ustawieniach regionalnych, więc problem łatwo wywołać. Można też go obejść za pomocą wyłączenia Sugerowanych akcji (Suggested actions).
        Problem znany od kilku miesięcy, dostał już jakieś łaty, ale raz, że tylko trochę pomagają, a dwa, że łaty nie trafiły do wydania 22H2.
        • avatar
         xmexme
         -1
         Klasyka najpierw aktualizacja a później użytkowniku szukaj sam pomocy w necie jak naprawić czy przywrócić funkcjonalność po aktualizacjach Microsoftu.
         • avatar
          Johnyfin
          -2
          Co za bzdury! Poprostu wylaczcie Cpu Core Isolation pod win11. To jest nowa funkcja pod win11 ktora sluzy wiekszemu bezpieczenstwu....i jest wlaczona domyslnie.