Systemy operacyjne

Zobacz jak Windows (i jego Start) zmieniał się przez 25 lat

przeczytasz w 1 min.

Wczoraj Microsoft świętował 25. rocznicę wydania systemu Windows 95. To była niemała rewolucja, której towarzyszył debiut elementów, które dziś są uważane za symbole „Okienek” – menu Start i pasek zadań. Jak zmieniały się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza?

25 lat temu zadebiutował Windows 95, a wraz z nim menu Start i pasek zadań

24 sierpnia 1995 roku system Windows 95 ujrzał światło dzienne i raz na zawsze zmienił to, w jaki sposób wchodzimy w interakcję z komputerem. Elementy, takie jak menu Start i pasek zadań, pozwoliły wygodniej odnajdywać i przełączać się pomiędzy aplikacjami. Pojawiła się też ikona Mój komputer, z 16-bitowej architektury wielozadaniowej przeniesiono się na 32-bitową, a funkcje plug-and-play zostały uproszczone, by podłączanie urządzeń peryferyjnych i akcesoriów było jeszcze mniej problematyczne. 

W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat sporo się zmieniło – wspomniane elementy doczekały się licznych modyfikacji i ulepszeń, a kolejne wersje systemu, aż do Windows 10, przynosiły wiele różnych nowinek, dzięki którym korzystanie z komputera jest jeszcze wygodniejsze, a które nie mogłyby powstać, gdyby nie otwarcie drzwi, jakie dokonało się przy okazji premiery popularnego „dziewięć-pięć”. Zobacz, jak Microsoft podsumowuje tę drogę na nieco ponad 30-sekundowym klipie. 

Od Windows 95 do Windows 10 – jak zmieniały się „Okienka” w ciągu ostatnich 25 lat: 

Windows 95 olbrzymie przyczynił się do komputeryzacji społeczeństwa i zyskał niemałą popularność. Już w ciągu pierwszego miesiąca sprzedało się 7 milionów egzemplarzy, a przecież pecety nie były tak powszechne jak dzisiaj. Był też pewnie pierwszym systemem operacyjnym dla wielu z was – jakie macie z nim wspomnienia? Sekcja komentarzy jest do waszej dyspozycji!

Wypróbuj Windows 95 w przeglądarce – sprawdź ja wypada po 25 latach

Jeżeli chcesz sobie przypomnieć, jak to było korzystać z systemu Windows 95 albo też nigdy nie miałeś okazji z niego korzystać, to możesz to zrobić w prosty sposób, w karcie obok: wystarczy, że przejdziesz na tę stronę.

Źródło: Microsoft, MSPowerUser, informacja własna

Czytaj dalej o systemach Windows: 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  scythe
  7
  Dla mnie najlepszą funkcją (związaną z) menu start jest możliwość wyszukania programu po nazwie wpisując ją z klawiatury. W 95-98 nawigowanie przez programy->cośtam->cośtam było mordęgą.
  • avatar
   anglik666
   6
   '...z 16-bitowej architektury wielozadaniowej przeniesiono się na 32-bitową...' - W 16 bitowym Windows serii 3.xx wielozadaniowość (bez wywłaszczenia) była fikcją bo praktycznie aplikacje w tle nie działały, dopiero wykorzystanie zalet 32 bitowych procesorów x86 dało możliwość zastosowania pełnej wielozadaniowości w W95. '...funkcje plug-and-play zostały uproszczone, by podłączanie urządzeń peryferyjnych i akcesoriów było jeszcze mniej problematyczne....' - kompletna bzdura, windows 3.xx nie posiadał funkcji Plug-and -Play, zaimplementowano je dopiero w W95 właśnie. W 3.xx nie wykrywał urządzeń bo ciągle był tylko nakładką na DOS'a i korzystał z jego ustawień i funkcji. W tej konfiguracji przerwania, porty i kanały DMA ustawiało się na kartach rozszerzeń za pomocą zworek, ewentualnie (w nowszych kartach) za pomocą argumentów linii poleceń w plikach konfiguracyjnych (config.sys / autoexec.bat) - z tą tradycją miał właśnie skończyć - i udało się - mechanizm Plug'n'Play. Tyle ze wspomnień....
   • avatar
    gromzjasnegonieba
    3
    ktos pamieta prezentacje win98 ? Bill podlaczyl usb i winda sie zawiesila pokazujac blue screen of death :)
    • avatar
     bankaigoku
     2
     Ale jeśli chodzi o Menu Start to w tym filmie zapomnieli dodać po drodze czarne tło, no bo w końcu na początku ósemki "wspaniałomyślnie" zrezygnowali z tego, próbując wcisnąć kafle użytkownikom.
     • avatar
      SuperTurboUser
      0
      Moim pierwszym systemem operacyjnym był Commodore BASIC V2. :) Komputer - oczywiście kultowy Commodore 64 (1991 - 1998). :) Mój pierwszy blaszak (1998 rok) miał Windows 98 po angielsku, nieco później po polsku, w tym czasie otrzymał modem (Zoltrix Phantom 56K) i mogłem surfować po Internecie przez numer 0202122 w TP SA. :D 4 godziny miesięcznie kosztowało 160 zł. :D Jeszcze w tym samym roku na HDD (3,2 GB) zawitał Lilo, który uruchamiał Windows 98 lub Red Hat Linux 5. Na początku następnego roku doszła nagrywarka CD od LG. :) Oczywiście kontakty z blaszakami miałem już znacznie wcześniej, bo w 1992 roku, a na nich były DOS, Windows 3.0, Windows 3.1, Windows 3.11 czy Windows 95 w różnych wersjach (Windows 95, Windows 95 OSR 2 czy Windows 95 OSR 2.1). :)
      • avatar
       raffal81
       0
       Ja pamiętam jak z DOS'a przeszedłem na windowsa 3.1 jak pamiętam, nie umiałem się odnaleźć i wydawało mi się że gry pod DOSEM chodzą szybciej niż ich odpowiedniki pod WINDOWS ;))))

       Jedna z takich fajniejszych gier jakie odpaliłem pod WINDOWS to byłchy ba VIRTUA FIGTER 1 ;]

       kurde blaszka to były czasy ;]
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        "Zobacz jak Windows (i jego Start) zmieniał się przez 25 lat"i do jakiego dna doszedł!
        • avatar
         kitamo
         0
         Pamietam przesiadke na win95 i jedną z pierwszych gier która go wymagała by wyświetlić tak dokładną super grafike - Pitfall :)
         Wymagany był też 486
         • avatar
          neomagnet
          0
          Zauważyliście, że Win8 został pominięty w prezentacji? xD M$ sam wie że mało sobie nogi nie odstrzelił wtedy xD