
Wine powrócił i jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nowy rok przyniósł nowe wydanie popularnego narzędzia, umożliwiającego uruchamianie aplikacji i granie w gry z Windows na komputerach z systemami Linux lub macOS.
Wine 6.0 ujrzał światło dzienne
Wine 6.0 – tak oznaczona jest najnowsza wersja oprogramowania, które dla wielu linuksiarzy jest obowiązkowym elementem systemu. Dzięki niemu mogą grać w gry teoretycznie zarezerwowane dla użytkowników systemów Windows i uruchamiać programy, takie jak Photoshop czy Microsoft Office.
Pobierz najnowszą wersję programu: Wine 6.0 (download)
Najnowszą wersję programu Wine (w postaci paczki .tar.xz) można pobrać, klikając poniżej:
Wolno się pobiera? Sprawdź szybkość swojego internetu!
Wine 6.0 – co nowego? Łącznie przeszło 8 tysięcy zmian
W nowym wydaniu wdrożono ponad 8300 zmian. Wśród tych najważniejszych znajdują się przede wszystkim: obsługa DirectShow i Media Foundation, powiadomienia urządzeń plug & play, wirtualny backend dla WineD3D oraz przeprojektowana konsola tekstowa. Jest też nowy sterownik jądra USB i historia pozycji myszy.
Oczywiście to tylko niewielki fragment wszystkich wprowadzonych nowinek i zmian. Dzięki nim narzędzie Wine 6.0 jest wydajne, stabilne, funkcjonalne i szeroko kompatybilne. Jeśli cię to interesuje, na oficjalnej stronie projektu znajdziesz pełny changelog.
Co to jest Wine? To sposób na granie na Linuksie
Wine (który – jak powszechnie wiadomo – nie jest emulatorem) to rozwijane od ponad dwóch dekad oprogramowanie, umożliwiające uruchamianie aplikacji i gier tworzonych pod kątem systemów Windows na komputerach z systemami Linux/Unix (np. Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE czy FreeBSD) oraz macOS.
Aplikacja Wine pozwala na bezproblemowe korzystanie z rozmaitych programów, takich jak Photoshop, SolidWorks czy Microsoft Office oraz granie w takie tytuły jak Wiedźmin 3, PREY czy StarCraft II.
Z wydania na wydanie program pozwala uruchamiać coraz więcej programów. Oferuje przy tym coraz większą wydajność i niezawodność. Niezmiennie jest to oprogramowanie udostępniane na licencji iLGPL, dzięki czemu można z niego korzystać bez opłat i bez obaw.
Dodajmy jeszcze, że Wine to jeden z najstarszych i najskuteczniejszych, ale niejedyny sposób, by gry z Windows działały na Linuksie – Steam Play to inne rozwiązanie, które może was zainteresować.
Źródło: Phoronix, OMG! Ubuntu!, Wine HQ
Czytaj dalej o Linuksie:
Komentarze
12Oczywiście gierki działają całkiem dobrze (no z 80% z nich).
Oto jak działają:
Gry z Epic Store https://youtube.com/playlist?list=PLXNlK4bJMJ-eW3k-km6GYSWN5kUmjarzB
Gry z Steam https://youtube.com/playlist?list=PLXNlK4bJMJ-fzGLHivdTKbbgVMqEueGUN
Gry z PS3 https://youtube.com/playlist?list=PLXNlK4bJMJ-ebS8YRd1Z547T272K2mkMz
Szczerze, czy ktokolwiek na świecie kupuje komputer po to by używać samego systemu operacyjnego???
Komputery się kupuje, by używać jakieś aplikacje, zatem skoro wciąż brakuje aplikacji na odpowiednim poziomie natywnych dla linuxa, to tylko podkreśla słabość tego środowiska w wielu obszarach. Kropka.
Gdyby takie aplikacje istniały nie byłoby żadnego zainteresowania Wine. Nie wspominając, że dodatkowo istnieją takie rzeczy jak virtualbox.