Internet

Właściciel Cyfrowego Polsatu kupił sieć Plus

przeczytasz w 2 min.

Właściciel Cyfrowego Polsatu kupił sieć Plus

Umowa, na mocy której spółka Spartan Capital Holdings przejmie 100% udziałów w Polkomtelu, do którego należy sieć komórkowa Plus, opiewa na kwotę 18 miliardów złotych. Priorytetem dla Plusa będzie szybki internet mobilny oraz technologia LTE. Są także plany inwestycji w internet stacjonarny.

Sprzedaż Plusa wymagała zgody wszystkich udziałowców Polkomtela, czyli spółek KGHM, PKN Orlen, PGE Polska Grupa Energetyczna, Vodafone i Węglokoks. Zależna od Zygmunta Solorza-Żaka spółka Spartan Capital Holdings przejęła wszystkie udziały. Wspomniane 18,1 miliarda złotych pokrywa koszt nabycia sieci Plus (15,1 miliarda), a także spłaty zadłużenia spółki, oraz pokrywa wypłatę dywidend dla dotychczasowych akcjonariuszy.

W oświadczeniu Zygmunt Solorz-Żak powiedział - „Ta transakcja to ogromna szansa dla polskiego rynku telekomunikacyjnego i jest jednocześnie jedną z największych w historii w Europie Środkowo-Wschodniej. Równie ważny jest fakt, że odbywa się ona przy udziale polskiego kapitału”.

Tegoroczne raporty UKE wskazują, że Plus może pochwalić się „prawie” najlepszym internetem mobilnym w kraju. Prawie, gdyż w niektórych segmentach nieco lepiej wypada Play. Jednak pod względem dochodów Plus jest niekwestionowanym liderem z 32,7% udziału w polskim rynku telekomunikacyjnym, którego wartość szacuje się na 42,8 miliarda złotych (dane za 2010 rok).
 

Logo Plus
 

Czego możemy oczekiwać? Twórca Polsatu skonsolidował w swoich rękach Cyfrowy Polsat, Sferię, jak i Plus, a kontroluje również spółkę Aero 2, która wprowadza sieć mobilną LTE 2500 (częstotliwość 2500 MHz). Dzięki temu powstał potentat rynku mobilnego o bardzo dużym potencjale. Analityk IDC, Magda Borowik uważa, że „imperium” Solorza-Żaka może zagrozić pozycji Grupy TP.

Nowy właściciel Plusa zapowiada, że klienci tej sieci komórkowej, których pod koniec 2010 roku było ponad 14 milionów, będą mogli liczyć na atrakcyjne oferty mobilnego Internetu i innych usług. Również wszelkie inwestycje związane z wdrażaniem technologii LTE powinny ulec znaczącemu przyśpieszeniu.

Podpisana umowa ma charakter wstępny. Ostateczne przejęcie Plusa wymaga wydania pozytywnej decyzji przez Urzęd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Więcej o internecie i sieciach mobilnych:

 

Źródło: PolskaTimes, Wikipedia

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baro7
  0
  Zdaje się, że pan Solorz pozbył się CP właśnie na pokrycie zakupu Plusa, i nie jest już jego właścicielem.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Szkoda tylko, że na szybkość LTE nałożony jest kaganiec w postaci typowo-mobilno-internetowych limitu transferu...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    miałem iPlusa i limit wysyłania ograniczony do 60 kb/s skutecznie mnie do niego zraził, kiedyś nawet wysłałem do nich maila z zapytaniem jak mogą w reklamie umieszczać gostka wysyłającego film z nad morza skoro u nich ciężko zdjęcie wysłać :P
    teraz mam orange i kilkukrotnie wyższe transfery
    • avatar
     Damian Szymański
     0
     No i bardzo dobrze przynajmniej Plus zostanie w polskich rękach...
     • avatar
      Dwd89
      0
      PLUS zawsze ma najgorsze oferty ze wszystkich . Telefony które powinny odejść w nie pamieć on prezentuje jako nowinki techniczne i jeszcze za to dopłaty chce.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Glebokie wspolczucie dla abonentow tej sieci.
       • avatar
        romisz
        0
        może to zabrzmi trochę snobistycznie ale wiedziałem że Solorz-Żak go kupi:) obserwowałem tą sprawę i jasne było że mu bardzo zależy na kupieniu jakiegoś dużego operatora:)
        Co do atrakcyjności operatora to kiedyś na pewno powiedział bym Play ale miesiąc temu matka wymieniała umowę na abonament 29zł - oferty:
        T-mobile - 29zł, 100 minut +3miechy do wszystkich w T-mobile za free, telefony: Motka Gleam 1zł, Samsung [email protected] 1zł, Nokia C2-01 -1zł
        Play - 29zł 120 minut,
        telefony: motka Gleam 249zł, Samsung [email protected] 179zł, Nokia C2-01 -149zł
        tak było 1 miesiąc temu, teraz nawet w abonamencie za 25zł w T-mobile są tańsze telefony niż w Play-u za 29zł (co prawda play ma więcej minut)
        Więc jak komuś zależy na telefonie to teraz bym wybrał T-mobile, jak na minutach to Play, nad Plusem to jeszcze można pomyśleć bo też nie jest źle ale Orange to porażka totalna jak w tedy patrzałem...
        Ale ogólnie jak ja bym wybierał do siebie to pewnie wybrał bym Play-a, taki jakiś sentyment mam do tej sieci:) no i w T-mobile jest niezbyt atrakcyjny przelicznik minuta-sms w abonamencie bo jest 1:1(100minut=100sms-ów), a w Play-u 1:2 (100minut=200sms-ów)

        PS: to co wyżej napisałem dotyczy tylko abonamentu za 29zł, wyższych nie patrzałem i tam sytuacja może być inna...
        • avatar
         lukaszroony1989
         0
         dokładnie, dobrze że chociaż Plus zostanie w Polskich rękach ! plus i play ma najlepszy zasięg
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Umowa mi się kończy z Plusem jeszcze w te wakacje. Przenoszę się do T-Mobile, a ten Solorz to może mnie co najwyżej w du... pocałować!
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Play ma zły zasięg? To co powiesz o Orange? Gdyby nie oferta wpasowana idealnie w moje potrzeby dawno bym zmienił operatora z powodu właśnie zasięgu... W połowie mieszkania mam utrudnione rozmowy albo czasami nawet braki w połączeniu...
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            No to już wiemy dlaczego Solorz odpuścił sobie Erę - po co kupować bankruta, jak można największą sieć telefonii komórkowej w kraju. Swoją drogą ciekawe czy rozmowy z Plusa do Play stanieją.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Pozyjemy, zobaczymy.
             Dobrze, ze nie kupil go Vodafone. Kiepska siec i droga.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ciekawe co jeszcze kupi właściciel Cyfrowego Polsatu.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Panie Solorz,zwracam się do Pana z prośbą aby zrobił Pan porządek z pracownikami sieci Plus.Nękają uczciwych klientów nawet po śmierci.Swoją historię opisałam już na stronie gazety wyborczej
               http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105709,9847259,Plus_neka_mojego_zmarlego_meza____list.html