SSD

Wydajny i pojemny dysk SSD z trybem RAID 1

przeczytasz w 2 min.

Firma RunCore wprowadziła do oferty 3,5-calowy dysk SSD o pojemności 1 TB i dużych prędkościach transferu danych. Oryginalną cechą dysku jest możliwość włączenia trybu macierzy RAID 1, dzięki czemu zyskamy na bezpieczeństwie danych.

Choć dyski SSD o formacie 3,5 cala są dostępne, to większość obecnych na rynku konstrukcji to produkty o 2,5-calowej obudowie. Niewielkie rozmiary pozwalają tym dyskom świetnie sprawdzić się jako nośniki w komputerach mobilnych, gdzie wydajność i energooszczędność są jednakowo istotne.

 Warto przeczytać:
 


Premiera polskich dysków SSD

Silicon-Power: wydajny i bezpieczny dysk SSD

Niestety, małe gabaryty tych urządzeń nie pozwalają na osiągnięcie wysokich transferów danych, które zależą między innymi od liczby wykorzystanych kości pamięci. Aby obejść ten problem, firma RunCore przygotowała wydajny dysk SSD o wielkości tradycyjnych dysków HDD (3, 5 cala), który komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu SATA III 6 Gb/s.

O ile, w przypadku niektórych dysków SSD, zastosowanie trzeciej generacji interfejsu SATA można było uznać za przerost formy nad treścią, to tym razem jest w pełni uzasadnione. W środku obudowy dysku RunCore znajdziemy dwa kontrolery SandForce SF-1200 oraz dwa fizyczne dyski SSD połączone w macierz RAID 0. Takie rozwiązanie - wykorzystujące dwa dyski SSD - pozwala zaoferować wysokie szybkości transferu danych - ponad 500 MB/s. To 2/3 teoretycznej przepustowości jaką oferuje port SATA III.

Dysk powinien sprawdzić się także jako zewnętrzny po umieszczeniu go w obudowie ze złączem USB 3.0. Warto jednak zauważyć, że obecna generacja kontrolerów USB 3.0 - ze względu na ograniczona przepustowość - nie pozwoli jeszcze rozwinąć dyskowi pełni możliwości.
 

 

Duża pojemność - porównywalna z pojemnościami popularnych dysków HDD - to nie jedyna niespodzianka jaką kryje w sobie produkt RunCore. Jeżeli ktoś ma wątpliwość co do bezpieczeństwa przechowywanych danych, to może przestawić dysk w tryb pracy RAID 1. Niestety, podobnie jak w przypadku dysków HDD, zmiana konfiguracji na RAID 1 zmniejszy oferowane transfery do 285 MB/s podczas odczytu i 275 MB/s podczas zapisu.

Niemniej oferowane transfery i tak są duże, a dodatkowo zyskamy na bezpieczeństwie zgromadzonych danych. Dwukrotnie zmniejszy się oczywiście dostępna pojemność - do 500 GB. Na razie nie wiadomo kiedy dysk trafi do sprzedaży i ile wyniesie jego cena, ale należy się spodziewać, że będzie "odpowiednio" wysoka. Mimo to można mieć nadzieję, że trend spadkowy cen dysków doprowadzi w końcu do osiągnięcia przez SSD o parametrach jak produkt RunCore pułapu cenowego przystępnego dla użytkowników.
 

Źródło: TweakTown
 

Polecamy artykuły:  
Poradnik świąteczny
MEGATEST: wydajne laptopy i poręczne netbooki
Jabłko czy gruszka? Test iPada z iOS 4.2

 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  19arek93
  0
  Kiedy doczekamy się przy takich transferach 1zł/1GB..
  • avatar
   prznar1
   0
   hej, ale ten tekst o rozmiach dysków i tranferach to taki lamerski jest trochę ^^
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Moja koncepcja jest taka że jak wejdą dyski na pci-e 2.0 x16 to ssd stanieją baaaardzo poniewarz pci-e 2.0 x16 ma przepustowość 8 GB/s.I dopiero wtedy kupię 4 dyski ssd po 1 TB i połącze je w RAID 0+1.

    A dysk nawet fajny tylko cena kosmiczna pewnie będzie.
    • avatar
     Lightning
     0
     Lepiej zainwestować w wydajny komponent niż dysk SSD tym bardziej o takiej wielkości - gdybym miał kupować to absolutny max na jaki bym się zgodził to 40GB przy obecnych cenach - Windows 7, sterowniki i podstawowe programy.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Tryb RAID 1 jest nienormalny :) Niech ktoś mądry wytłumaczy mi dlaczego, mimo, że na obu dyskach są te same dane i nie ma żadnego przeciwwskazania do tego, żeby odczytywać je w jednym czasie z obu dysków, prędkość tego rozwiązania jest taka jak na pojedynczym dysku. Tak samo jak RAID 0 i 5, RAID 1 ma swój strip size, i tak samo jak RAID 5 może odczytywać jak normalny RAID 0 (teoretycznie), ale jednak ani RAID 5, ani RAID 1, nie są tak szybkie jak RAID 0. Czy to wynika z kontrolera na płycie? Czy dobre kontrolery chodzą normalnie?
      • avatar
       kt1000
       0
       Jak dla mnie rewelacja. 1TB to w koncu normalna pojemnosc dla SSD a transfery po prostu w zupelnosci do wszystkiego wystarczajace! Cena bedzie pewnie wysoka ale i tak pewnie 3 razy nizsza nic odpowiadajacy SSD zachodniej firmy :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Tak tylko cena tego jest za wysoka... Wole 4x 1TB HDD i mam to samo...