Ciekawostki

Ta lampa wygląda jak okno. I może spełniać jego funkcję

przeczytasz w 1 min.

Samsung, a konkretnie C-Lab, realizujący najciekawsze projekty jego pracowników, zaprezentował SunnyFive. To „LED-owe okno”, mogące pomóc w utrzymaniu zdrowia psychicznego nawet wtedy, gdy całymi dniami siedzi się w piwnicy. Coś, co do pewnego stopnia może zastąpić zwykłe okno.

Jak działa to „LED-owe okno”. Zacznijmy od tego, że jest to tak naprawdę zaawansowana lampa, emitująca pełne spektrum naturalnego światła, którego kąt rzutu zmienia się w zależności od pory dnia. Dzięki temu SunnyFive – czy też: Sunnyside, jak było wcześniej nazywane – potrafi realistycznie odtwarzać wschód, świt, zmierzch i zachód słońca. To zaś ma pozytywnie wpłynąć na psychikę osób długo przebywających w pomieszczeniach bez okien lub z ich małą liczbą. 

Zobacz „LED-owe okno” Samsung – SunnyFive:

Istotne jest to, że nie będzie to po prostu lampa biurkowa czy podłogowa, lecz coś, co jak najbardziej ma przypominać prawdziwe okno. To coś, co może mieć w tym wszystkim kluczowe znaczenie. Trzeba jednak w tym miejscu wspomnieć, że Samsung nie jest pierwszym producentem eksperymentującym z taką formą – w lutym mogliście u nas przeczytać o podobnym projekcie, realizowanym przez Mitsubishi Electric. 

Sztuczne światło słoneczne dla naszego zdrowia

Co ciekawe, z oficjalnych zapowiedzi wynika, że „LED-owe okno” pozwoli nam zadbać nie tylko o psychikę, ale też zdrowie fizyczne. Mianowicie: ma pomagać w syntetyzacji witaminy D. Niestety nie znamy na razie żadnych szczegółów – także tych dotyczących ewentualnej dostępności i ceny. Bez wątpienia jednak jest to jeden z tych projektów, którym warto się przyglądać. To może być świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w słabo doświetlonych mieszkankach.

Źródło: Engadget, The Verge, Samsung, informacja własna

Czytaj dalej o ciekawostkach: 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  4
  Oszukiwanie zmysłów - Nic nie zastąpi normalnego słonecznego poranka z widokiem na czyste ( :) ) okno ! :)
  • avatar
   szczupak90
   2
   A ja szukam czegoś takiego od dłuższego czasu. Posiadam pomieszczenie, przeznaczenie na spiżarnie, ale jest możliwość zrobienia sypialni, lecz okna nie da się wybić, bo ściany by poleciały, jest to stare budownictwo (mur pruski). Gdyby takie cudo pojawiło by się do kupienia na pewno bym skorzystał.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Do łazienki super sprawa!
    • avatar
     raffal81
     0
     Cena za pewne z kosmosu i to z innej galaktyki :D
     • avatar
      gromzjasnegonieba
      0
      1:16. lampa do produkcji vitaminD szybsza od slonca.. hahaha. to musi niezly strumien UV emitowac.