Bezpieczeństwo

Oglądasz strajk kobiet w sieci? Uważaj na swoje dane

przeczytasz w 1 min.

CERT Polska ostrzega internautów przed próbą wyłudzenia danych logowania do Facebooka.

Tematy wywołujące wiele emocji są idealnym wabikiem dla oszustów. Nie inaczej jest w przypadku aktualnie odbywającego się strajku kobiet, podczas którego mnóstwo osób ogląda relacje z protestów w Internecie. Kiedy emocje biorą górę, nasza ostrożność niestety schodzi na drugi plan. A to wykorzystują cyberprzestępcy, podstawiając strony mogące wyłudzić nasze dane. W tym przypadku - dane logowania do Facebooka.

Uwaga na fałszywe strony

CERT Polska ostrzega przed stronami podszywającymi się pod serwisy informacyjne, na których znajdują się sensacyjne wiadomości na temat trwającego strajku. Tytuły najczęściej mówią o brutalności policji wobec protestujących kobiet i zachęcają do obejrzenia nagrania wideo. Jednak nagrania nie zobaczymy, ponieważ przed jego odtworzeniem wyskakuje okienko logowania do serwisu poprzez Facebooka. Jeżeli wpiszemy swoje dane to przekażemy je oszustom, a w efekcie możemy stracić dostęp do konta na Facebooku.

Takie kampanie grające na emocjach internautów były prowadzone już wielokrotnie. W atakach chętnie wykorzytywano też motyw dzieci: ich zaginięcia, porwania czy potrącenia. Schemat działań pozostaje praktycznie ten sam, szokujący tytuł to podstawa.

Clickbait i kradzież hasła

Wchodząc na stronę podszywającą się pod serwis informacyjny, często możemy spotkać się z wyskakującym okienkiem z prośbą o zalogowanie do Facebooka. Czasem pojawia się ono tuż po wejściu na stronę, czasem dopiero po kliknięciu konkretnego wpisu lub przed odtworzeniem nagrania. W takich przypadkach trzeba zachować ostrożność i nie podawać swoich danych na nieznanych witrynach.

Chcąc oglądać nagrania i relacje z protestów, bezpieczniej korzystać ze znanych serwisów informacyjnych lub śledzić wydarzenia na bieżąco bezpośrednio na Facebooku i innych portalach społecznościowych.

Źródło: CERT Polska

Warto zobaczyć również:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  7
  Niech podają hasła. Na dysmózgie nie ma ratunku.
  • avatar
   kalkulatorek
   3
   Po przeczytaniu poniższych komentarzy, gdzie padają pod adresem protestujących kobiet określenia motłoch, bydło. Itd. Jestem w szoku. W równie wielkim jak czytam iż jacyś faszyści napadają z nożami we Wrocławiu na protestujące kobiety. AAAA ktoś podpowiada to nie faszyści to patrioci narodowcy. To ja tym bohaterom i tym komentującym życzę jednego. Jak już będziecie pełnoletni i założycie rodziny. To niech wam, a nie innym urodzi się ciężko kalekie dziecko przykute od urodzenia do śmierci do łóżka. I wy z nim żyjcie do śmierci. Amen
   • avatar
    Dariosex
    1
    Dla mnie zawsze kobiety to byly pojemniki na moje wspaniale nasienie :) Kobiety trzeba trzymac krotko bo jak im sie da troche wolnosci to im w mozgownicach sie przewraca.
    Dlatego powinno byc ja w krajach Islamskich. Kobieta zawsze idzie 2 metry za oslem!
    Chociaz lewica pierze mozgi kobietom na zachodzie o wolnosci i prawach ale od dawna zaprasza Islamistow ktorzy pod koniec wieku beda wiekszoscia w wielu unijnych krajach, wiec te ''nowoczesne'' zachodnie kobiety i tak czeka smutny los!
    • avatar
     michael85
     -7
     Myślę że każdy normalny człowiek powinien protestować przeciwko temu co robi rząd, a nie przeciwko akurat aborcji. Aborca to zgrabny temat zastępczy którym motłoch został nakarmiony podczas gdy szykuje się kolejny lockdown. Skutki będą opłakane dla wszystkich choć póki co głupie dzieci nie zdają sobie z tego sprawy. Inflacja jest jedną z wyższych a cena euro najwyższa od 10 lat. PiS zmarnował koniunkturę po to żeby kupić głupich ludzi ich własnymi pieniędzmi.
     • avatar
      myszka91
      -11
      "Oglądasz strajk kobiet w sieci?" Nie, jestem normalny dziękuje,
      • avatar
       PrestoEnzo
       -28
       Strajk zdziczałego bydła, a nie kobiet. To to łazi po miastach i się wydziera, nie można nazwać kobietą.
       • avatar
        Adrianwo
        0
        Element programu propagandowego Putina. Tyle trzeba zrobić z tym - zabić go!!!
        • avatar
         rrrrrr
         0
         Haha strajk feminazistek inne naziolki sobie oglądają i hołdują aborcji, którą na ziemiach polskich wprowadził austriacki akwarelista w czasach drugiej wojny. I ten ból pośladków, gdy się o tym przypomina... na złodzieju czapka gore. I jeszcze pewnie ładowali by osoby o innych poglądach do obozów jak adek... w imię tolerancji/różnorodności/równości oczywiście ;)

         A że to temat zastępczy to już całkiem inna kwestia.