Internet

Kampania Ministerstwa Cyfryzacji pomoże seniorom bezpiecznie korzystać z Internetu

przeczytasz w 2 min.

Ruszyła nowa kampania, która ma pomóc seniorom lepiej poznać Internet i nauczyć ich jak bezpiecznie z niego korzystać.

Ministerstwo Cyfryzacji razem z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Warszawskim Instytutem Bankowości przygotowali nową kampanię. Ma na celu edukowanie seniorów na temat bezpieczeństwa w sieci, a także promowanie postawy wspierania ich przez dzieci i wnuków.

Seniorze – spotkajmy się w sieci!

Kampania pod hasłem „Seniorze – spotkajmy się w sieci!” rusza dzisiaj i będzie składała się z pięciu krótkich filmów instruktażowych. Pierwszy z nich można obejrzeć poniżej.

Dodatkowo, wraz z każdym filmem zostanie opublikowana broszura informacyjna, napisana prostym i przystępnym językiem. Pierwsza jest już dostępna na stronie kampanii. Kolejne materiały będą pojawiać się co tydzień, w każdy wtorek, aż do 24 listopada.

Tematy poruszane w filmach i broszurach dotyczą bezpiecznego korzystania z rozrywki i komunikacji w sieci, załatwiania spraw online (w tym urzędowych), zabezpieczania swoich danych oraz unikania metod stosowanych przez oszustów, na które trzeba szczególnie uważać.

Scenki przedstawione w filmach wprowadzą seniora do tych zagadnień, a opisane szczegółowo broszury pomogą je lepiej zrozumieć. W ten sposób materiały będą łatwiej przyswajalne i nawet początkujący internauta będzie mieć większą szansę rozpoznania i poradzenia sobie z konkretnym zagrożeniem w sieci.

„Od dłuższego czasu prowadzimy działania zachęcające seniorów do korzystania z Internetu. Nowa kampania świetnie się w nie wpisuje. Co więcej, jest potrzebna szczególnie teraz. W czasie, kiedy dla zdrowia i bezpieczeństwa, zachęcamy seniorów do pozostania w domu. Internet to okno na świat. Ważne, by umiejętnie i bezpiecznie z niego korzystać. Dlatego będziemy tłumaczyć, jak to robić.” – powiedział Marek Zagórski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Seniorze – spotkajmy się w sieci!

Współpraca międzypokoleniowa

Michał Polak, wiceprezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości powiedział, że: „Dziś w obliczu otaczającej nas cyfrowej rzeczywistości, jest niezwykle ważne, aby przestrzeń wirtualna była dla seniorów miejscem jak najbardziej przyjaznym i bezpiecznym.”

Realizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, jak ważna jest rola rodzin osób starszych w poznawaniu przez nich wirtualnego świata. Celem kampanii jest współpraca międzypokoleniowa i dotarcie również do młodszych użytkowników sieci. Dzięki temu, seniorzy będą mogli czerpać wiedzę na temat Internetu od swoich dzieci i wnuków.

„Jesteśmy przekonani, że międzypokoleniowa wymiana doświadczeń i wiedzy zwiększy poziom bezpieczeństwa naszych seniorów w cyberprzestrzeni. Pozwoli także pielęgnować relacje, na które mamy coraz mniej czasu” – dodaje Michał Polak.

Seniorzy w Internecie

Seniorzy to wyjątkowa grupa społeczna, o którą warto zadbać również w cyfrowym świecie. Niektórzy z nich mogą obawiać się nowych technologii i nie korzystać z nich, nawet czując ciekawość. Dlatego pokażmy naszym rodzicom i dziadkom, że Internet to nic strasznego i nauczmy jak bezpiecznie zrobić zakupy, korzystać z komunikatorów czy obejrzeć ulubiony serial.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Warto zobaczyć również:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  2
  Rządzący wpakowali się sami na minę, bo najpierw ogłupiają swój elektorat, a później chcą, aby się edukował, by posiąść wiedzę o "piekielnym" Internecie (tak jak to w kościołach przedstawiali niektórzy z księży). Z tym, że jak się nieco wyedukują, to może się okazać, że co poniektórym się oczy otworzą...
  • avatar
   Preston2009
   0
   Dobrze, ale jeśli net ma chodzić jak ten w szkołach to służyć będzie jedynie do ogłupiania społeczeństwa. W ubiegłym tygodniu blokowane były wyszukiwarki google i bing. Niektórych filmów nie można było obejrzeć na youtube. Dziennik elektroniczny vulcan działał z bólem albo wywalało komunikat o błędzie podczas połączenia. Nauczycielom blokowało strony z których korzystają do nauki zdalnej i wyszukiwania informacji.
   • avatar
    Marucins
    -1
    Ankieta :) Osoby starsze... Aby delikatnie nazwać dziadek i babcia.

    Swoją drogą niech ministerstwo również pokaże już na pierwszej lekcji jak zainstalować mają ten syf na komórki do szpiegowania.
    • avatar
     rrrrrr
     0
     Problem istnieje, ale taka kampania da wielką kupę. Zresztą jak już to pójdą dalej i pewnie dadzą im "na razie" opcjonalną apkę rządową do zainstalowania, która będzie ich śledzić, jak to już i tak próbują przy okazdji kowida.
     • avatar
      piomiq
      0
      Niedawno czytałem, że mięli zlikwidować to ministerstwo....
      A tu niespodzianka. Ostało się.