Internet

Wyszukiwarka Google ma 20 lat

przeczytasz w 1 min.

Dokładnie 20 lat temu rozpoczęła się historia wyszukiwarki Google, która dzisiaj jest najpopularniejszą stroną internetową na świecie.

27 września 1998 roku światło dzienne ujrzało narzędzie, które raz na zawsze zmieniło Internet. Google świętuje dziś 20-lecie istnienia.

Wyszukiwarka Google powstała w garażu w Menlo Park należącym do Susan Wojcicki, dziś stojącej na czele YouTube’a. Stworzyli ją dwaj studenci Uniwersytetu Stanforda, Larry Page i Sergey Brin. Dzisiaj, dwadzieścia lat później, firma ma biura w 160 miastach w prawie 60 krajach, a w jej portfolio znajdują się produkty, z których miliony osób korzystają każdego dnia – Gmail, YouTube, Chrome, Android czy Docs.

W dni ważne (z takich lub innych powodów) logo wyszukiwarki Google zmienia się w tzw. doodle, czyli animowane grafiki okolicznościowe. Pierwsza z nich została zaprezentowana w 2000 roku z okazji Halloween, a najnowsza – właśnie dzisiaj. Nietrudno się domyślić, że nawiązuje do 20. urodzin usługi. 

Nowy „doodle” nie jest jedyną atrakcją jaką firma Google przygotowała z okazji 20-lecia. Chętni mogą też wybrać się w wirtualną przechadzkę po wspomnianym już garażu, w którym wszystko się zaczęło. 

„Google nie było i nie jest konwencjonalną firmą. Widać to nie tylko po specjalnych doodlach i nietypowych wnętrzach, ale również po tym, że jej pracownicy mogą spędzać 20% swojego czasu na tworzeniu autorskich projektów specjalnych, które czasem okazują się mieć wielką przyszłość” – czytamy w notce prasowej.

„To dzięki pomysłom i wyobraźni Googlersów rzeczywistością stają się pomysły, które jeszcze niedawno brzmiały jak science fiction — tłumaczenie dzięki sieciom neuronowym, autonomiczne samochody czy balony z internetem działające jak modemy. A to wszystko zaczęło się 20 lat temu — od pracy nad wyszukiwarką w garażu w Kalifornii”.

Źródło: Google

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    -2
    za co !?!?