Ciekawostki

Kopacze kryptowalut na celowniku – rząd chce zwiększyć podatki

przeczytasz w 2 min.

Jeszcze do niedawna Kazachstan był istnym rajem dla kopaczy kryptowalut. Niedługo może się to zmienić. Tamtejszy rząd planuje wprowadzić nowe przepisy, które będą uderzać w biznes koparkowy.

Kazachstan od pewnego czasu zmaga się z problemami z dostawami energii elektrycznej. Według rządzących, winni sytuacji mają być… górnicy zajmujący się kopaniem kryptowalut – to właśnie ich biznes ma generować duże zużycie energii.

Na początku roku państwowa spółka energetyczna zdecydowała tymczasowo odłączyć kopalnie od prądu. Okazuje się, że to nie jedyne zmartwienia górników. Urzędnicy w Kazachstanie debatują nad nowym prawem, które może wpłynąć na całą branżę kryptowalut. 

Kazachstan zwiększy podatki dla kopaczy kryptowalut

Ustawa „O aktywach cyfrowych w Republice Kazachstanu" ma wprowadzać obowiązek rejestracji przedsiębiorstw zajmujących się kopaniem kryptowalut (w takiej sytuacji wszelkie nieautoryzowane kopanie ma być nielegalne, a służby będą mogły zlikwidować kopalnię).

Nowe prawo zwiększy także podatki dla górników. Zeszłego lata Kazachstan wprowadził dopłatę w wysokości 1 tenge za kilowatogodzinę zużytej energii elektrycznej, ale dla górników miałaby ona wzrosnąć do 5 tenge (czyli to do około 5 groszy). 

To nie jedyne obciążenia, które mogą dotknąć górników. Rząd rozważa wprowadzenie podatku VAT na import sprzętu do kopania kryptowalut (obecnie jest on zwolniony). Propozycja takiej zmiany podobno już została wysłana do Ministerstwa Gospodarki.

Kazachstan - górnicy kryptowalut

Górnicy uciekają z Kazachstanu

Efektu takich działań łatwo można się domyślić. Kazachstan jest coraz mniej atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu koparkowego, więc górnicy przenoszą się do innych krajów albo w ogóle odchodzą z branży.

Ranking kopania kryptowalut

Zamieszanie może wpłynąć na całą branżę kryptowalut. Warto bowiem zauważyć, że jeszcze do niedawna Kazachstan był drugim państwem pod względem kopania krypto (kraj ten odpowiadał za 18,1% wydajności całej sieci).

Myślicie, że podobne prawo powinno zostać wprowadzone w naszym kraju?

Źródło: Bitcoin, Cambridge Centre for Alternative Finance

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  19
  Górników to mi nie szkoda :D

  PS.
  Redakcjo, gdy piszesz "rząd" bez podania kraju w tytule - myśleliśmy, że chodzi znów o nasz rząd :)
  Nie róbcie nam tego, trzymajcie poziom, nie clickbajtujcie :)
  • avatar
   Agresor
   3
   50% podatków w Polsce xD
   • avatar
    Adelar
    3
    Widzę, że 75% jest za wprowadzeniem dodatkowego podatku dla kopaczy.
    Ciekawe jak te osoby uzasadnią przy kupowaniu karty graficznej za absurdalną cenę, że potrzebują jej do grania albo pracy...
    Państwo chętnie dołoży kolejny podatek, ale szansa, że go później zdejmie jest żadna więc proponuję dobrze się zastanowić.
    • avatar
     zack24
     2
     W polandii nieżąd boi się zabrać tym, którzy im potem łapki na wyborach nie podniosą...
     Zabierają za ciężką pracę wynagradzając nieróbstwo. Jak dowalą kopaczom, to niech za to ratują przemysł, ale kto to sprawdzi...
     • avatar
      saser
      1
      W PL dorzucić im normy emisji CO2 za ślad węglowy. To uzasadnienie nowego podarku dla legislacji rządu. Mateusz nie musisz dziękować :p
      • avatar
       fonzie
       1
       Widzę tytuł , wchodzę i klops.
       Moja reakcja:
       https://memepedia.ru/wp-content/uploads/2019/06/dont-give-me-hope-meme-3-768x409.jpg
       • avatar
        Xergoos
        1
        Niewolnicy umysłowi powiedzą TAK WIĘCEJ PODATKU, ale ci niewolnicy umysłowi zapominają że życie zmienne jest i może się okazać że sami kiedyś coś będą chcieli zrobić ale podatki będą za duże żeby się opłacało bo ktoś był za bardzo zazdrosny i nie podobało mu się że ktoś inny zarabia(w totalnie innej dziedzinie) ... zamiast podatki w dół gdzie się da to ciemniaki by chcieli zwiększać gdzie się da. Polactwo buractwo. a zamek jak budowali z zakazem tak budują dalej nie ważne że nielegalnie i gdzie jesteście Polactwo buractwo?
        • avatar
         kazitut
         0
         Górnik, a kopacz, dwa różne pojęcia... .
         Górnika, stać na kupno wynajęcie elektrowni.
         Legalny Górnik, podlega prawu podatkowemu.
         Górnik, nie jest sam.
         Górnik ... .
         • avatar
          Cinas
          -2
          Gdyby po nowych wyborach wygrała inna partia chciałbym aby zalegalizowali broń. Wtedy by nie było nowego podatku co tydzień. Ludzie zaczęli by się traktować z szacunkiem tak na wszelki wypadek... a obecny pan premier nie spał by spokojnie już nigdy. Co do górnika jak płaci za prąd i kupił te karty i sprzęt do kopania to trudno. Miał do tego prawo, a to, że ja nie zdążyłem za zakupem karty przed wzrostem cen jest tylko moim problem. Dawanie komuś za darmo pieniędzy jest tak samo nielogiczne jak zabieranie ich komuś bez powodu. W tym kraju rząd nie szuka rozwiązań problemów a kolejnego pretekstu do podatku i finansowania mechanizmów, które zniszczą ten kraj. Tylko patrzeć jak to nie będzie Kazachstan a Polandia
          • avatar
           Xergoos
           -3
           69% ankietowanych to niewolnicy umysłowi.
           • avatar
            .Alx.
            -4
            Z pamiętnika komunisty:
            Pierwszy dzień: włączam radio - Lenin
            drugi dzień: włączam telewizor - Lenin
            trzeci dzień: czytam gazetę - Lenin
            czwarty dzień: oglądam plakaty - Lenin
            piąty dzień: boję się otworzyć konserwę.

            Teraz podmieniamy komunistę na czytelnika pewnego portalu, a Lenina na...
            • avatar
             zbiszu
             -5
             To portal polityczny?
             • avatar
              pawluto
              -5
              Nie kopię i nie interesuje mnie ten temat - w sondzie dałem że nie powinno się podwyższać podatków - Są i tak wysokie więc jak kopacze sobie kopią to niech kopią i zarabiają - ja im tego nie będę zabraniał ani podwyższał podatków.
              • avatar
               studionti
               0
               W UE powinna być norma CO2, coś na wzór norm EURO dla samochodów, dla tzw. krypto walut. Im większy pobór prądu, tym wyższy podatek.
               • avatar
                Rangeros
                0
                Tak jest! Nałożyć na górników podatek 5 tenge i zakaz przeliczania tego na złotówki. Powinni musieć osobiście jechać do Kazachstanu i kupić te tengi po najgorszym możliwym kursie na dworcu albo lotnisku i wtedy by mieli za swoje ;p
                • avatar
                 Gnom_Z_Piany2
                 0
                 podatki dla kopaczy? nie. ale specjalna taryfa na prąd dla kopaczy? tak. do tego obowiązek manipulacji odbiorem mocy przez kopaczy w taki sposób, aby równoważyć obciążenie sieci. to samo można zrobić z ładowarkami do elektryków.

                 tak nawiasem, kopacze w PL i tak są objęci podatkami. w momencie wymiany krypto na tradycyjną walutę, przez US jest to traktowane jako przychód i podlega prawu podatkowemu. tak wiem, daje się uciec w szarą strefę, ale nie o tym tu mowa.
                 • avatar
                  blaoyne
                  0
                  Wszystkie te kryptowaluty winny być zdelegalizowane!