Internet

Korzystasz z adblocka? Na YouTube będzie problem

przeczytasz w 2 min.

YouTube idzie na całość: albo oglądasz reklamy, albo wykupujesz YouTube Premium. Trzeciej opcji nie ma (no chyba, że po prostu zrezygnujesz z oglądania).

YouTube blokuje blokery reklam. Albo wyłączysz, albo nie obejrzysz

Internetowi giganci i wydawcy ich nienawidzą, użytkownicy zaś kochają. Adblocki, czyli narzędzia do blokowania reklam, to jedne z najpopularniejszych wtyczek do przeglądarek. Sprawiają na przykład, że możliwe jest oglądanie filmów na YouTube bez wykupionego abonamentu YouTube Premium, a zarazem bez reklam. Wkrótce jednak będzie można o tym mówić wyłącznie w czasie przeszłym. 

Google postanowił rozpocząć walkę z blokerami reklam. Zauważył to jeden z  użytkowników Reddita, korzystający konkretnie z wtyczki uBlock Origin. Podczas swojej wizyty w serwisie YouTube napotkał komunikat mówiący, że „blokowanie reklam nie jest dozwolone". Wyjaśniono tam, że to właśnie dzięki reklamom serwis może pozostawać bezpłatny, a jeśli ktoś nie chce ich oglądać, to zawsze może wykupić YouTube Premium. Był nawet przycisk, który pozwalał to raz dwa załatwić. 

YouTube reklamy komunikat
(fot. Zes100 / Reddit)

YouTube potwierdza. W ten sposób chce przyciągnąć abonentów

Inny użytkownik – tym razem korzystający z Firefoksa – również doniósł o pojawieniu się takiego komunikatu. Wreszcie rzecznik YouTube’a potwierdził informację o prowadzeniu tego eksperymentu. Nie jest jednak jasne, jak duży jest jego zasięg. Nie bądź jednak zaskoczony, jeśli u ciebie także wyświetli się komunikat o takiej treści. Co wtedy? Jeśli chcesz obejrzeć wideo, masz do wyboru tylko dwie opcje: albo wykupić pakiet Premium, albo wyłączyć adblocka. 

Jest to kolejny krok w walce Google’a z narzędziami do blokowania reklam. Wcześniej firma doprowadziła na przykład do likwidacji aplikacji YouTube Vanced, która pozwalała między innymi na oglądanie filmów bez reklam. Starania te służą też przyciągnięciu kolejnych subskrybentów. Obecnie łączna liczba abonentów Premium przekroczyła już 80 milionów. Firma próbuje zachęcić kolejnych, wydłużając reklamy i zwiększając ich liczbę. Jednocześnie planuje oferować dodatkowe korzyści, takie jak „lepsze Full HD”

Źródło: Reddit, ghacks, informacja własna

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bazyliszek
  24
  > Firma próbuje zachęcić kolejnych, wydłużając reklamy i zwiększając ich liczbę.

  to nie jest zachęcanie ale szantaż i nękanie.
  • avatar
   HardCorak
   14
   Blokery reklam wprowadzą blokowanie blokowania youtuba i dalej będą działać.
   • avatar
    KENJI512
    8
    Czas zmienić na uBlock albo skończyć z YouTube ;)
    • avatar
     Warmonger
     6
     Nawet YouTube schodzi na psy? Zupełnie, jakby brakowało płatnych promocji :v
     • avatar
      sparx6
      6
      a setki reklam które są SCAM-em o różnej tematyce, jak i takie perfidne ewidentne oszustwa typu "stań się milionerem, zostałeś wytypowany jako 1 z 45 osób" itp. identyczne te same wyświetlane na Instagramie i Facebooku, przecież to jest plaga jakaś, zgłaszanie każdej z nich nie przynosi efektów za każdym razem wyświetlana reklama jest z innego konta lub strony www. Przecież ile to kasy musi dostawać YT od każdego z nich, co z tego że jeden zablokują jak zapłacą za wyświetlenie kolejnych które przed dodaniem W OGÓLE nie weryfikują, ważne że HAJS się zgadza. Jedyną zemstą jest AdBlock bo nic im nie zrobisz.
      • avatar
       bankaigoku
       5
       Ich pazerność nie ma końca. Kiedyś była to całkiem przyzwoita platforma z małą ilością reklam. Oczywiście oni chcieli więcej, w szczególności pojawienia się oryginalnych twórców, więc zaczęli kusić ludzi ogromnymi pieniędzmi z AdSense. Rzecz jasna przekalkulowali i okazało się, że muszą za dużo wydawać na wynagrodzenia, więc by nadrobić straty zaczęli dowalać kolejne reklamy. W między czasie doszła cenzura i ograniczanie funkcji zwykłym użytkownikom, więc społeczność wzięła sprawy we własne ręce i powstało dużo alternatywnych rozszerzeń. Im to się nie podoba, bo przecież odmóżdżone "jutuberki i jutuberzy" muszą zarabiać (tak, mimo złudzeń to zawartość dokumentalna/naukowa/podróżnicza na tej platformie jest promilem, a sam do niedawna byłem nieświadomy ile jest kanałów z setkami tysięcy subskrybentów o niczym). Stąd dalej brną w kierunku kontroli nas wszystkich.

       Szczerze mówiąc nie mam zamiaru krytykować kogokolwiek za to co umieszcza na YouTube, ale w momencie kiedy życie publiczne jest powiązane z tą platformą (kanały polityków, organów rządu, stacji telewizyjnych i tak dalej), to zamykanie jej dla osób Premium odbije się dla Google czkawką i zresztą mam taką nadzieję.
       • avatar
        Dragonik
        3
        enchancer for youtube to rozwiązanie
        • avatar
         matikiller
         3
         "Wcześniej firma doprowadziła na przykład do likwidacji aplikacji YouTube Vanced, która pozwalała między innymi na oglądanie filmów bez reklam." I powstał ReVanced... Ludzie zawsze znajdą mechanizmy na obejście reklam, bo to nie jest żadna kosmiczna technologia, tylko zwykłe skrypty.
         • avatar
          PerfectDAY
          3
          Reklamy to rak internetu.
          • avatar
           antytalent
           3
           To się jeszcze okaże czy YT postawi na swoim. Nie zapłacę nawet grosza. Wolę nie oglądać w najgorszym wypadku.
           • avatar
            Bonaducci
            1
            Robią trochę niedźwiedzią przysługę wielu twórcom. Masa twórców ma także sponsorów i tego już nic nie blokuje. Google próbuje zmusić ludzi do oglądania ich reklam, a w efekcie może zmniejszyć ogólny ruch, który jest wskaźnikiem popularności i wpływa na sponsorów. Z dwojga złego, lepiej mieć milion wyświetleń i pół miliona reklam, niż mieć tylko pół minioną wyświetleń i 100% oglądających reklamy. Sponsor będzie wolał popularniejszy materiał.
            • avatar
             wojtek_pl
             1
             Zarąbiste są reklamy filmów wyświetlane na 5-7 sekund przed końcem filmu aktualnie oglądanego i zasłaniające tenże film. Szczęśliwie uBlock może to wywalić.
             • avatar
              J.B FIN
              -1
              Jestem gotowy placic ale nie za ta cene i zawartosc. Niech dadza roczny abonament z filmami za 25% aktualnej ceny. Wszystkim sie bedzie oplacac.
              • avatar
               tuna007
               0
               ja uzywam przegladarki Brave , blokuje wszystko , fantastyczna rzecz , poza tym trudno sie dziwic YT nigdy nie byl dochodowy , jakis czas temu podawali za ich kosztuje 6mld rocznie a dochod byl 4mld , 2 mld w plecy
               • avatar
                Kapitan Jawor
                0
                Jeśli chcesz obejrzeć wideo, masz do wyboru tylko dwie opcje: albo wykupić pakiet Premium, albo wyłączyć adblocka.

                Sorry Gregory - jest też trzecia opcja. Pobrać na dysk.
                • avatar
                 3XF7E7LA7
                 0
                 Fedoa Linux —> Brave
                 GrapheneOS —> NewPipe
                 Lub Invidius

                 Aktualnie częściej glądam na Odysee
                 • avatar
                  skrzypek281
                  0
                  A może ktoś wspomni o gorszej jakości YT względem przeglądarki. OPERA 4k/60 często tnie się, ten sam film na CHROME śmiga bez przycięć. Ale jak porównam obraz to na chrome jest mydło w porównaniu do opery. Net światłowód, Google pogarsza obraz na swojej przeglądarce mimo że płace za PREMIUM
                  • avatar
                   Wik-Mar
                   0
                   Sęk w tym, że takie rozwiązanie jest w Unii Europejskiej nielegalne. Żeby zablokować adblocker YouTube musi wiedzieć, że takie oprogramowanie działa na komputerze czy telefonie użytkownika. A żeby to wiedzieć musi „pogrzebać” w twojej przeglądarce – sprawdzić czy takie narzędzie jest zainstalowane i działa na twoim urządzeniu. I dokładnie tego nie wolno mu robić (zresztą innym firmom czy instytucjom też nie wolno tego robić)