Internet

Twoje łapki w dół na YouTube stracą na znaczeniu

przeczytasz w 1 min.

YouTube przejdzie kolejną metamorfozę. Można dyskutować czy ostatecznie będzie ona zmianą na lepsze, aczkolwiek trudno nie zgodzić się z tym, że prawie każdy szybko ją zauważy.

Licznik negatywnych ocen pod filmami znika z YouTube'a

Można powiedzieć, iż eksperyment zakończył się powodzeniem. Pierwsze wzmianki dotyczące usunięcia łapek w dół z YouTube'a pojawiły się jeszcze w 2019 roku. Później pomysł był korygowany i wszedł w fazę testów. Ta ostatnia właśnie się zakończyła. W efekcie otrzymanych informacji zwrotnych (a przynajmniej taki jest oficjalny komunikat) zdecydowano, iż przycisk pozwalający na wystawienie negatywnej oceny pozostanie. Użytkownicy nie będą jednak widzieli tego, jak wiele osób zdecydowało się z niego skorzystać.

„Na początku 2021 roku eksperymentowaliśmy z ukryciem liczby ocen negatywnych, aby sprawdzić, czy spowoduje to zmniejszenie liczby ataków wystawiania takich ocen na platformie. Po analizie przeprowadzonej w lipcu tego roku zauważyliśmy, że ta liczba faktycznie się zmniejszyła. Teraz widoczna do tej pory publicznie liczba ocen negatywnych stanie się prywatna (przycisk „To mi się nie podoba” pozostaje widoczny).”

Co oznacza to dla twórców?

Pół żartem, pół serio stwierdzono, że nie ma to związku z YouTube Rewind i bardzo negatywnymi ocenami, jakie swojego czasu na ten materiał spłynęły. YouTube tłumaczy, iż chce w ten sposób stworzyć otwarte i pełne szacunku środowisko, w którym twórcy mają szansę odnieść sukces i czuć się bezpiecznie wyrażając siebie, a także chronić mniejszych oraz początkujących twórców. Eksperyment miał potwierdzić, że to właśnie oni w największym stopniu narażeni są na zjawisko zmasowanych ataków negatywnymi ocenami.

Czy teraz faktycznie będzie im lepiej? Widzowie wciąż będą mogli przecież stwierdzić, że dany film im się nie podoba i też będzie miało to wpływ na późniejsze rekomendacje. Twórcy będą to widzieć, w przeciwieństwie tylko i aż do innych użytkowników YouTube'a.

Źródło: youtube

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  NasHee
  40
  Jeśli ktoś poczuł się urażony łapką w dół otrzymaną przez przypadkowych ludzi to najwidoczniej nie dorósł do korzystania z internetu.
  • avatar
   youkai20
   20
   A więc twórcy mogą "bezpiecznie wyrażać siebie", wrzucając kiepskie materiały, ale ja to już wyrazić siebie nie mogę (na przykład dając im łapkę w dół właśnie za kiepski materiał)? Fiu, fiu, cóż za dyskryminacja, agresja, faszyzm i mizoandria! Już piszę skargę do ETPC! I daję łapkę w dół! ;)
   • avatar
    deseczka
    17
    Ale to jak taką równość wprowadzają, to licznik łapek w górę też powinien zostać ukryty...
    • avatar
     Erikson83
     15
     YT to śmieć bez wolności słowa.
     Trzeba przenieść się na coś innego
     • avatar
      qrek1
      13
      No super, teraz nie będzie widać że się trafiło na gniota
      • avatar
       Cinas
       12
       Średnio bym powiedział...
       • avatar
        Altru
        4
        George Orwell w całej okazałości, wpierw było hasło hejt, by cenzurować odmienne poglądy, potem review bombing, by cenzurować wyłącznie negatywne oceny (dopóki chwaliłeś produkt, mogłeś napisać każdą bzdurę i gloryfikować produkt jak i zawyżać jego ocenę), teraz YT usuwa łapki w dół co przy możliwości wyłączenia komentarzy, całkowicie zaburzy wiarygodność materiałów wrzucanych na serwis. Każdy oszust, scammer, patostreamer, ludzie pokroju ziemby, płaskoziemców, każda absurdalna teoria i wiele, wiele więcej filmów będą miały wyłącznie pozytywny wydźwięk. Ten ruch przyniesie tak wiele negatywnych skutków, że to się w głowie nie mieści.

        Tak oto następuje wielka korporacyjna cenzura.
        • avatar
         Yamaraj6
         2
         Fajnie, teraz jak wejdziecie sobie na jakiś poradnik czy coś w tym stylu nie będziecie wiedzieć, czy to, co mówi chłop z filmiku ma racje bytu, czy to przypadkowe gówno, które nie rozwiąże waszego problemu, tylko stracicie czas na oglądanie tego. Bardzo sprytnie, bardzo fajnie.

         To co robią nie pomoże twórcom tylko koroporacjom które wstawiają chłam albo rzeczy które nie podobają sie ludziom i są minusowane. Pomoże to też oszustom robić hajs na dzieciach i nieogarniętych ludziach. Smutne.
         • avatar
          keepercraft
          1
          Ten YouTube, to coraz bardziej się pogrąża w jakaś pokręconą filozofię.
          • avatar
           StaryZgred
           1
           Materiały które ostro piorą mózg na You Tubie wiadomo w jakim temacie dostawały tyle dislików że musieli coś z tym zrobić.
           • avatar
            gicmo
            1
            Jest taki typek na YT, który pod różnymi kontami zamieszcza fejkowe testy najnowszych smartfonów, ordynarnie porównuje te same zdjęcia (jedne po korekcie kontrast/kolor/jasność) twierdząc, że to są zdjęcia z rożnych smartfonów... i takiemu nie będzie można łapy w dół postawić?
            YT też nie reaguje na ten chamski wałek, a ludziska komentują " ooo, ten lepszy..." a to te same zdjęcia...

            Ktoś jest ciekawy, niech sobie zerknie Techy Artist, The Real Tech, Hyder Tech, MrGalaxyTech
            • avatar
             kitamo
             -1
             Zróbcie łapki na BMK to zdziwicie sie jak będa proporcje wyglądały.
             • avatar
              Krzysiak_PL_GDA
              -1
              Buhahahahahahahahahahahahahahaha...............
              • avatar
               DarioKryptoFan
               -10
               i bardzo dabrze! tesz chce byc tworcom ktory bedzie [okazywal jak zarabiac na chabdlu krypto i jak tepic smerfuy i nie zycza sobie lapek w [email protected]!
               • avatar
                Silver
                0
                Wcale nie będę zaskoczony jak brak oceny negatywnej wpłynie na ogólny spadek tego co jest. Pomijam na ile ok jest poziom, bo każdy ma własne filtry, ale biorąc pod uwagę, że szambo na tym portalu jest na wierzchu i nie znika to zapowiem, że będzie gorzej.
                Duża negatywna ocena przynajmniej wskazywać powinno YT, że materiał nie nadaje się do dalszej publikacji a teraz braknie filtracji? To, że Google opłaca ludzi na stanowiskach "filtratorów" treści to i tak jest kropla - filtrują tylko skrajne treści a ów szambo i treści o bardzo niskim poziomie i tak pozostaną i będą się miały dobrze. Taki pierwszy przykład to ten film co jawnie kobieta opowiada o "robieniu dobrze" a mimo to film nie został skasowany (co jak co - nie powinien figurować bez zalogowania przynajmniej).
                • avatar
                 ECRYGIGS
                 0
                 Wgląda że niezalogowani mają więszke możliwości, bo wystarczy się wylogować aby zobaczyc łapki w dół.