Ciekawostki

Zarobki w IT – rosną i rosną

przeczytasz w 2 min.

Zarobki w IT rosną. W samym 2022 roku zwiększyły się aż o 1/5, choć tylko w przypadku seniorów. Mniej doświadczeni pracownicy też jednak nie mają powodów, by narzekać.

Zarobki w IT w 2022 roku poszły mocno do góry

Na tyle, ile zarabiają programiści, niewiele grup zawodowych może liczyć. W branży IT nie tylko twórcy i testerzy oprogramowania mogą jednak spodziewać się dobrych wypłat. Z najnowszego raportu No Fluff Jobs wynika, że w ostatnim roku zarobki seniorów w całym sektorze wzrosły aż o 19%

To oznacza, że seniorzy IT zarabiali w 2022 roku średnio od 18 do 25 tysięcy złotych netto. Nieco mniejszy wzrost wynagrodzeń (o około 14-15%) odnotowali midzi, którzy miesięcznie otrzymywali średnio 14-20 tysięcy złotych netto. Z kolei juniorzy zarabiali 6-9,5 tysiąca złotych netto (co oznacza kilkuprocentowy wzrost względem poprzedniego roku). 

Gdzie w IT zarabia się najlepiej? 

Pracowników w IT można podzielić według doświadczenia, ale też zakresu pracy. W jakich sektorach wynagrodzenia były w 2022 roku największe? Okazuje się, że na największy wypłaty mogli liczyć zatrudnieni w dziale DevOps (od 19 do blisko 27 tysięcy złotych na B2B oraz od 15 do 21 tysięcy złotych na umowie o pracę). Na kolejnych miejscach plasowali się specjaliści od Big Data, sztucznej inteligencji oraz bezpieczeństwa. 

NFJ zarobki IT B2B NFJ zarobki IT UoP

Dla osób, które szukają swojego miejsca na rynku pracy może to być cenna informacja. Podobnie jak ta, że najczęściej poszukiwanymi umiejętnościami jest znajomość języków SQL, Java i JavaScript. Na czwartym miejscu uplasował się Python i warto o nim wspomnieć choćby dlatego, że specjaliści pracujący w tym języku odnotowali w 2022 roku aż 13-procentowy wzrost wynagrodzeń. 

W swoim raporcie eksperci z No Fluff Jobs zwracają uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. To przede wszystkim górne widełki poszły w 2022 roku do góry, a dolne albo wzrosły niewiele, albo wręcz utrzymały się na dotychczasowym poziomie. Oznacza to tyle, że na start osoby w IT nie mogą liczyć na wiele więcej, ale za usługi doświadczonych pracowników firmy są w stanie zapłacić sowicie. 

Zarobki w IT w Polsce i za granicą 

Niemal równocześnie pojawił się także raport płacowy Cpl „CEE Salary Guide 2023”. Przedstawione w nim dane są o tyle ciekawe, że pokazują nie tylko zarobki specjalistów IT w Polsce, ale też wynagrodzenia osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Okazuje się, że Polacy zarabiają średnio nieco mniej niż w Czechach, ale też więcej niż Słowacy czy Węgrzy. Zresztą spójrz: 

Cpl zarobki IT

Pełen raport dostępny jest na stronie Cpl – o, tutaj

Źródło: No Fluff Jobs, Cpl

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  13
  No Fluff Jobs podaje kwoty z ofert pracy, a nie realne zarobki pracowników. Mogą w ofercie wpisać 30 tysięcy i nie znaleźć przez rok odpowiedniego pracownika, a to oznacza, że nikt tak naprawdę tych pieniędzy nie zarobi.
  • avatar
   Tommaso
   9
   Dobrze, ze No Fluff Jobs nie podaje długości przyrodzenia, bo by wyszło, że przeciętny mid ma 35cm, a senior 45+. W branży IT zarabia się dobrze, nie ma co ukrywać ale te bajońskie kwoty to są kwoty dla masterów, którzy ogarniają kluczowe projekty, kluczowe technologie na poziomie ekspert, albo wręcz zastępują cały dział.
   • avatar
    Yamaraj6
    5
    Przydałoby się porównanie w zarobkach do krajów zachodnich (głównie Niemcy, Francja Hiszpania), północnych i USA. Fajnie byłoby też pokazać pensję brutto i netto ze względu na kraj i jak na tym polska wypada.
    Moja teoria jest taka, że zarobki ogólnie wzrosły, bo dolar mocno wzrósł w tamtym roku, a bardzo duża część rynku jest w USA i zarabia w USD i mogła sobie pozwolić na podniesienie wypłat w PLN, bo ich to "nic" nie kosztowało.
    • avatar
     DeviLevi
     5
     wzrosty o kilkanaście % w okresie kiedy inflacja przekraczała ponad 10% a pod koniec roku 17% jest to niesamowite naprawdę...
     • avatar
      piomiq
      2
      Te sumy wydają się nieco zawyżone
      • avatar
       wojtek_pl
       2
       Moje nie rosną...