Systemy operacyjne

Programiści wolą Linuksa od Maca. Oto dlaczego

przeczytasz w 2 min.

Linux wygrywa z systemem macOS wśród programistów. Kodowanie to jedno z tych zastosowań, wśród których „Pingwinek” odgrywa naprawdę dużą rolę.

Wśród programistów: Linux > Mac

Linux ma więcej użytkowników wśród programistów niż macOS. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników niezwykle popularnej platformy StackOverflow. I choć to Windows znajduje się w tym rankingu na najwyższym miejscu, to jednak przewaga „Okienek” nad „Pingwinkiem” nie jest wcale taka duża – mniej więcej taka sama jest różnica między tym drugim a „Jabłuszkiem”. Konkretne liczby przedstawiają się następująco: 

 1. Windows – 48% programistów używa go w pracy i 62% poza pracą, 
 2. Linux – 40% programistów używa go w pracy i 40% poza pracą, 
 3. macOS – 33% programistów używa go w pracy i 31% poza pracą. 

W dodatku Linux – w pewnym sensie – plasuje się też na czwartej pozycji, ponieważ kolejne 14% programistów używa w pracy WSL (Windows Subsystem for Linux), czyli linuksowego środowiska uruchamianego wewnątrz systemu Microsoftu.

Dlaczego programiści wybierają Linuksa?

Spory o to, czy lepszy jest Linux czy Mac dla programisty, trwają właściwie od dawna i pewnie nigdy nie doczekamy się w tej kwestii jednomyślności. 

Zarówno macOS, jak i Linux mają programistom wiele do zaoferowania. Stabilność, bezpieczeństwo i wydajność to niektóre cechy, które są ich znakami rozpoznawczymi – szczególnie w porównaniu do systemów z rodziny Windows. „Pingwinek” pozwala jednak na szerszą personalizację, a do tego daje dostęp do tysięcy edytorów i innych rozwiązań programowych stworzonych właśnie pod kątem Linuksa.   

Trzeba też pamiętać, że choć najlepsi programiści zarabiają naprawdę dobrze, na początku przygody z kodowaniem wcale nie jest tak kolorowo. MacBooki tymczasem kosztują fortunę, a Linux nie tylko jest darmowy, ale też można go sobie zainstalować właściwie na każdym komputerze. 

Co jeszcze pokazuje raport StackOverflow?

Według raportu StackOverflow za rok 2022 najpopularniejszą technologią wśród programistów jest JavaScript (korzysta z niego aż 65,36% użytkowników). W pierwszej piątce znalazły się także: HTML/CSS, SQL, Python i TypeScript. Najbardziej lubianym językiem jest jednak Rust. Badanie, w którym wzięło udział ponad 73 tysiące programistów ze 180 krajów, przynosi też wiele innych ciekawych informacji. Sprawdź pełen raport, by je poznać. 

Źródło: StackOverflow, OMG! Linux!

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  8
  Komputery osobiste to jedno, ale wszystkie serwery i urządzenia embedded działają na Linuksie. Używanie Maca ma sens tylko wówczas, gdy tworzymy aplikacje na tegoż Maca.
  • avatar
   DeviLevi
   4
   Do pracy i nauki Linux a do grania Windows
   • avatar
    piomiq
    2
    Sonda trochę tendencyjna, i dająca łatwo przewidzieć wynik. Dlatego nie zagłosowałem.
    Zatem dlaczego autor nie zapytał "jakiego systemu używasz w domu"?
    W pracy mamy to narzucone, a w domu można używać czego na nam się podoba.
    • avatar
     bbkr_pl
     1
     Dla mnie najwieksza zaleta to obsluga BTRFS w Dockerze. W pracy musze robic na macOS, w domu mam vanilla Arch + LUKS + subvolume pod Dockera. Roznica wydajnosci na porownywalnej predkosci dysku jest kolosalna na korzysc Linuxa przy pracy z kontenerami. No i kopiowanie i wklejanie srodkowym myszy dzialajace w calym systemie, moj ulubiony ulatwiacz.
     • avatar
      TheOvecka
      0
      Myślę że linux jest tak wysoko z kilku powodów: 1) większość serwerów jest na linuxie więc ludzie muszą na nim pracować. 2) większość systemów typu android, czy jakieś które obsługują urządzenia smart itp są zrobione na linuxie 3) no i teraz bardzo popularny docker który jest głównie używany z linuxem, bo tam działa najlepiej.
      • avatar
       mgkiler
       0
       To zależy kto co robi. Jak ktoś pracuje w GameDevie to tylko Windows i Visual Studio.

       Pod Linuxem zanim pojawił się kilka lat temu Visual Studio to nie było żadnego sensownego środowiska programistycznego do C++. No bo jakie? CodeBlocks? KDevelop? Really? :)

       Teraz jeszcze jest od niedawna JetBrains
       • avatar
        SerwusX
        0
        Korzystam z Linuksa w pracy, chyba trzecia czy czwarta wersja Ubuntu LTS z rzędu i strasznie irytujące jest, że do tej pory nie naprawiono bardzo rzucających się w oczy błędów, np. problemy ze skalowaniem programów albo hibernacją/usypianiem systemu (na żadnej konfiguracji i wersji jeszcze mi te funkcje nie działały dobrze).
        • avatar
         dikamilo
         0
         Prawie dwa lata temu przesiadłem się z Linuksa na MacOS i nie żałuję. MBP z M1 to najlepszy i najwygodniejszy komputer do pracy (programowanie fullstack) jaki miałem.
         • avatar
          Aranda
          0
          Przede wszystkim o bezpieczeństwo systemu i danych dbam sam jako użytkownik. Poprzez właściwe korzystanie z urządzeń i w sieci. Jak użytkownik jest głupi to żaden system mu nie pomoże...