Monitory

Samsung PX2370: czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena

przeczytasz w 4 min.

Używając programu Pixel Persistence Analyzer i wbudowanego w nim testu Streaky Pictures sprawdziliśmy czy występuje smużenie. Efekt smużenia był widoczny dopiero przy tempie 13 - na monitorze można śmiało grać w dynamiczne gry, czy też oglądać filmy akcji. Smużenie, zwane też "efektem ducha" nie występuje.

W nowoczesnych monitorach nie występuje już smużenie i Samsung PX2370 jest tylko kolejnym dowodem na to, że takie problemy nie dotyczą już monitorów LCD.

Kąty widzenia są wąskie, co jest cechą matryc TN. W poziomie są jeszcze zadowalające, ale w pionie już nie i kolory nie prezentują się zbyt dobrze. Kupując monitor z matrycą TN warto pamiętać, że jedną z wad tej technologii są kiepskie kąty widzenia.

Pobór prądu

ProducentModelPrzekątna ekranu (cale)SpoczynekPulpit Win 7 (luminancja 140 cd/m2, kontrast 50%)Wyświetlanie czarnego obrazu (jasność i kontrast 100%)
BenQV2420H24"4 W22 W29 W
iiyamaProLite B2712HDS27"9 W38 W60 W
HPLP2475w24"11 W62 W78 W
SamsungPX237023"4 W25 W33 W
SamsungXL237023"9 W32 W41 W
BenQV400 Eco24"4 W23 W30 W
AcerD241H24"11 W53 W59 W


Podczas typowej pracy i optymalnej luminancji monitor zużywa zaledwie 25 W energii. To bardzo dobry wynik.

Ocena końcowa

23-calowy monitor Samsung polecamy każdemu użytkownikowi domowemu. Jeżeli nie potrzebujesz najwyższej jakości obrazu, którą oferują matryce lepszej klasy, będziesz zadowolony. Jakość obrazu do zastosowań domowych i biurowych jest bardzo dobra, jedynie grafik musiałby zdecydować się na panel z matrycą PVA lub IPS.

Dla użytkownika domowego duże znaczenie na pewno ma wygląd urządzenia. Na tym polu Samsung PX2370 wypada rewelacyjnie. Jest cienki, ma elementy uatrakcyjniające (np. przezroczysta nóżka), jest też bardzo lekki. Może brakuje mu funkcji ergonomicznych, ale nie wypada pod tym względem gorzej od pozostałych monitorów konsumenckich z matrycą TN.

Podobają nam się liczne funkcje w menu ekranowym, choć jego obsługa nie jest zbyt intuicyjna i trzeba się przyzwyczaić i zapamiętać ułożenie przycisków. Panel Samsunga świetnie spisuje się w codziennej pracy, doskonale nadaje się do gier i oglądania filmów, a przy tym nie ma wygórowanej ceny. Za ok. 1150 zł otrzymujemy sprzęt wręcz napakowany rozwiązaniami technologicznymi, który pobiera mało prądu (podświetlanie LED), świetnie wygląda i oferuje przyzwoite wyposażenie.

Jeśli szukasz monitora, który tworzyłby udaną parę z domowym pecetem, z tego Samsunga powinieneś być zadowolony. Zdecydowanie "Super Produkt" w swojej kategorii.

 

 

  Parametry urządzenia:  
Zastosowanie:do filmów, gier, pracy biurowej
Jasność:super
Kontrast:
super
Kolory:
dobre
Równomierność podświetlenia:
dobra
Kąty:
zadowalające
Szybkość matrycy:
super
Menu OSD:super

  Ocena: Samsung PX2370
Jakość wykonania:
dobra
Funkcjonalność:
super
Jakość obrazu:
dobra
Ergonomia:
słaba
Ogólna ocena:

  Podsumowanie 
 plusy:
Rewelacyjny wygląd
Polskie menu ekranowe
Mnóstwo funkcji w menu ekranowym
Krótki czas reakcji
Bardzo dobra jakość obrazu jak na matrycę TN
Niskie zużycie energii
Dobre wyposażenie
Dobra równomierność podświetlania
 minusy:
Słaba ergonomia
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 1150 zł