SSD

Samsung SpinPoint F3 HDD 1TB

przeczytasz w 2 min.

Dysk twardy Samsunga pełni w tym teście rolę urządzenia referencyjnego. W odniesieniu do niego porównywane będą parametry techniczne i wydajnościowe pozostałych nośników.

Dysk ten jest typowym przedstawicielem przystępnej cenowo konsumenckiej linii produktów skierowanych głównie do użytkowników domowych. Urządzenie sprzedawane jest w zdecydowanej większości w wersji OEM, co przejawia się całkowitym brakiem wyposażenia dodatkowego. W opakowaniu z przezroczystego plastiku znaleźć można jedynie maleńką paczuszkę z czterema śrubkami służącymi do przykręcenia dysku do obudowy komputera oraz karteczkę z ogólną instrukcją instalacji i użytkowania.

Nośnik przedstawia jakość wykonania podobną do pozostałych dysków magnetycznych z tej samej półki, czyli po prostu dobrą. Obudowa w formacie 3,5 cala jest wykonana ze stali i przykryta z góry aluminiowym wieczkiem. Elektronika na spodzie urządzenia z kolei nie jest chroniona wcale.

Dysk do przechowywania danych wykorzystuje dwa talerze magnetyczne (po 500 GB na każdy talerz), zapisywane obustronnie i kręcące się z prędkością 7200 obrotów na minutę. Cenne dane przesyłane są za pośrednictwem interfejsu Serial ATA II, czyli dokładnie tak jak w kolejnych testowanych urządzeniach typu SSD.

Jak wiadomo dyski HDD odczytują i zapisują dane na zasadzie mechanicznego ruchu ramienia z umieszczoną na jego końcu głowicą magnetyczną. Taki sposób działania okazuje się w obecnych czasach jedną z ich największych wad, gdyż oznacza dość spore opóźnienia w dostępie do danych rozmieszczonych w różnych częściach talerza (wynoszące przeciętnie około 8-10 ms). Przy okazji również zużycie prądu stoi na znacznie wyższym poziomie w odniesieniu do całkowicie elektronicznych nośników flashowych. Masywna obudowa i metalowe talerze podnoszą dodatkowo wagę całego urządzenia.

Podstawowa specyfikacja

Pojemność1 TB
InterfejsSATA II 3Gb/s
Deklarowany zapis maks.
250 MB/s
Deklarowany odczyt maks.
250 MB/s
Deklarowany pobór prądu7,2W (praca)
1W (brak aktywności)
Format szerokości3,5 cala
Waga625 g
Gwarancja3 lata (producenta)

 

Dyski twarde mają jednak dwa bardzo duże plusy. Jako że technologia ich wytwarzania dopracowywana była przez ostatnie kilkadziesiąt lat, jest obecnie na tyle sprawdzona i popularna, że koszty produkcji tego typu urządzeń są bardzo niewielkie. Finalne ceny jakie widzimy w sklepach są oczywiście znacznie wyższe od kosztów produkcji, ale mimo wszystko dość przystępne dla przeciętnego posiadacza komputera.

Drugim dużym plusem jest pojemność dysków HDD. Talerze magnetyczne, mimo że dość tanie, mogą być przy obecnej technologii bardzo gęsto namagnesowane. Umieszczenie 500 GB danych na jednym talerzu to obecnie całkiem niezły rezultat.

Połączenie tych dwóch plusów daje wspaniałą relację ceny do pojemności, która pozwala odetchnąć z ulgą każdemu, kto chce za dość niewielkie pieniądze przechować setki a nawet tysiące gigabajtów danych.

Pozostaje tylko pytanie: czy stare ale sprawdzone dyski twarde potrafią dotrzymać kroku nowoczesnym nośnikom flashowym na polu wydajności? Odpowiedź na pewno nie będzie oczywista i jednoznaczna, ale bardzo pomocne mogą okazać się wyniki benchmarków i testów praktycznych.

W przypadku benchmarków dość łatwo zauważyć, że klasyczny dysk twardy lepiej od konkurencji radzi sobie z zapisem i odczytem bardzo małych plików. Do wielkości 8kB pozostaje liderem wydajności. Można sądzić, że plikami o objętości rzędu kilku kilobajtów nie posługujemy się nigdy, jednak nie jest to prawda. Jeśli na nośniku z którego korzystamy zainstalowany jest system operacyjny, można mieć pewność, że w czasie swojej pracy będzie miał on do czynienia z dziesiątkami tysięcy maleńkich plików.

Od poziomu kilkuset kilobajtów wzwyż widać już poważną przewagę nośników SSD. Jest to spowodowane tym, że dysk „talerzowy” uzyskuje już wtedy osiągi maksymalne dla swojej wydajności. W przypadku Samsunga SpinPoint F3 zarówno dla zapisu jak i dla odczytu były to wartości wahające się w granicach od 120 do 130 MB/s.

Testy praktyczne okazały się bolesnym sprawdzianem dla HDD. Praktycznie wszystkie przeprowadzone testy pokazały znaczną przewagę dysków SSD, wliczając to analizę szybkości startu systemu operacyjnego.

Jakimi dokładnie wartościami mogły poszczycić się „flashki” będziemy mogli przekonać się podczas lektury pozostałej części testu.

 Samsung SpinPoint F3 HDD 1TB
 plusy:
niska cena
duża pojemność
 minusy:
długi czas dostępu
wysoki pobór prądu
niezbyt wysokie osiągi w porównaniu do SSD
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 280 zł