SSD

Corsair Nova SSD 128GB

przeczytasz w 1 min.

Nova tworzona jest przez firmę Corsair, znaną i cenioną jako producent pamięci RAM, pendrive'ów czy zasilaczy. Jest to model celujący w górną półkę jakościową i wydajnościową. Jego obudowa jest w całości wykonana z czarnego szczotkowanego aluminium najwyższej jakości.

Mimo że dyski SSD są w czasie pracy o wiele bardziej odporne na wstrząsy i uderzenia od dysków HDD, to jednak nikt nie chciałby zapewne, aby obijały się wewnątrz komputera. Na dużą pochwałę zatem zasługuje fakt, że mimo, iż jest to jeden z tańszych dysków flashowych w teście, producent dołącza w opakowaniu porządną metalową ramkę w kolorze obudowy dysku, pozwalającą łatwo i bez przeszkód przykręcić urządzenie wewnątrz obudowy komputera PC.

Zabrakło jednak gniazda USB pozwalającego podłączyć urządzenie bezpośrednio do komputera w roli dużego, ale pojemnego pendrive'a.

Podstawowa specyfikacja

Pojemność128 GB
InterfejsSATA II 3Gb/s
Deklarowany zapis maks.190 MB/s
Deklarowany odczyt maks.270 MB/s
Deklarowany pobór prądu2W (praca)
0,5W (brak aktywności)
Format szerokości2,5 cala
Waga70 g
Gwarancja3 lat (producenta)

Analizy programowe pokazały rewelacyjne wręcz osiągi tego nośnika. Podobnie jak OCZ wykazał się znakomitymi wartościami zapisu (w granicach 200 MB/s) oraz odczytu (ponad 250 MB/s). Dawało to dużą nadzieję również na podobne rezultaty w trakcie prób praktycznych.

Nie do końca jednak się to potwierdziło. Mimo że wydajność jaką pokazywał Corsair była wysoka, to jednak w praktyce nie dotrzymywał on kroku dyskowi firmy OCZ jeśli chodzi o transfer w obie strony. Nie można jednak twierdzić, że prędkość jest piętą achillesową tego urządzenia. Wydajność jest więcej niż wystarczająca w codziennym użytkowaniu i raczej niewiele będzie sytuacji, w których można będzie ponarzekać.

Jest to jednym zdaniem bardzo dobry wydajny dysk, wykonany z należytą starannością i zawierający dodatkowo ramkę do montażu wewnątrz PC. Jego cena, choć nie jest niska, to w odniesieniu do konkurencji nie jest również wygórowana.

 Corsair Nova SSD 128GB
 plusy:
bardzo dobre wartości odczytu
dobre wartości zapisu
adapter z 2,5 na 3,5 cala
znikomy pobór mocy
niski czas dostępu
 minusy:
realny transfer niższy od podawanego
mała pojemność w porównaniu do HDD
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 1270 zł