Akcesoria do telefonów

Funkcje, czas pracy

przeczytasz w 3 min.

Kompatybilność

Najważniejszą informacją dla osób zainteresowanych kupnem Alcatela OneTouch Watch będzie zapewne to, czy w ogóle połączy się z ich smartfonami. Oficjalne deklaracje producenta obejmują współpracę z systemem:

  • Android (od wersji 4.3 wzwyż)
  • iOS (od wersji 7 wzwyż)

Dodatkowym wymogiem jest obecność łączności Bluetooth w standardzie 4.0 oraz instalacja bezpłatnej aplikacji o nazwie Onetouch Move (ze Sklepu Play lub App Store).

Stała łączność ze smartfonem jest konieczna do prawidłowej pracy smartwatcha. To z niego zegarek odbiera wszystkie powiadomienia. Nie dysponuje własną łącznością komórkową (3G / 4G LTE). W tej cenie nie jest to jednak żadna wada.

Alcatel OneTouch Watch - na ręce

System: uproszczony, ale sprawnie działający

Alcatel w swoim smartwatchu zastosował zamknięty system, zoptymalizowany pod konkretną platformę sprzętową. W zasadzie nie ma najmniejszego sensu pisać ile zegarek ma pamięci RAM i jakim dysponuje procesorem. Jest dość prosty w obsłudze i działa wystarczająco szybko - te cechy są najważniejsze.

Co prawda do płynności pracy znanej choćby z Samsunga Gear S2 lub Huawei Watcha sporo mu brakuje, ale nie nazwałbym tego „lagowaniem”. System reaguje z pewnym opóźnieniem na dotyk, ale wciąż jest dość komfortowy w użyciu.

Brak możliwości doinstalowania aplikacji

Niestety system został uproszczony tak bardzo, że nie oferuje nawet możliwości doinstalowania aplikacji innych producentów, tak jak ma to miejsce choćby w popularnym systemie Android Wear.

W praktyce oznacza to, że nabywca pozostanie z określoną funkcjonalnością przez cały okres użytkowania smartwatcha lub przynajmniej do czasu wydania nowej wersji systemu przez Alcatela.

Podstawowych funkcji jest kilkanaście

  • krokomierz
  • miernik pulsu
  • licznik spalonych kalorii
  • szacowanie przebytego dystansu
  • monitorowanie snu
  • mierzenie czasu biegu z podziałem na okrążenia
  • stoper
  • kompas cyfrowy
  • kontrola odtwarzacza muzyki
  • zdalne wyzwalanie migawki w aparacie smartfona
  • prognoza pogody
  • alarmy (wibracje) o ustalonej godzinie
  • odnajdowanie smartfona (dźwięk i wibracje)
  • wyświetlanie powiadomień ze smartfona

Do większości z tych funkcji otrzymujemy dostęp po dotknięciu powierzchni wyświetlacza i wybraniu z listy odpowiedniego elementu.

Powiadomienia

Wyświetlanie powiadomień to najważniejsza funkcja każdego smartwatcha, niezależnie od jego ceny. Testowany Alcatel wyświetla je w sposób zbliżony do Androida Wear. Po przeciągnięciu palcem od dolnej krawędzi wyświetlacza ku górze, wysunie się specjalna karta prezentująca treść.

Alcatel OneTouch Watch powiadomienia

Tekst danej wiadomości (np. SMSa, e-maila, posta na Twitterze lub Facebooku itp.) można przewijać w pionie. Ruch palcem w poziomie sprawi, że przełączymy się pomiędzy różnymi typami powiadomień (np. przeskoczymy z SMSów na e-maile).

Aplikacja na smartfonie

Po pierwszej instalacji programu o nazwie „Onetouch Move” zostaniemy poproszeni o założenie konta. Podobnie jak w przypadku wielu innych smartwatchów i opasek fitness trzeba podać takie dane jak płeć, waga, wzrost i wiek. Będą one synchronizowane z chmurą (serwerami internetowymi).

W aplikacji mamy dostęp do statystyk codziennej aktywności, takich jak przebyty dystans, kroki, spalone kalorie, czas aktywności, czas snu itp.

Możemy też zdefiniować które aplikacje mogą wysyłać powiadomienia na zegarek, a które nie. W ustawieniach włączymy lub wyłączymy łączność zbliżeniową NFC w smartwatchu, wybierzemy język interfejsu (polski jest dostępny), zdefiniujemy czas po którym wyłącza się wyświetlacz oraz godziny między którymi zegarek nie ma kłopotać użytkownika żadnymi powiadomieniami (przydatne w nocy).

Tarcze zegarka

Ilość dostępnych interfejsów i tarcz zegarka zadziwiła mnie… niestety negatywnie. Można wybrać dwa (podobne do siebie) interfejsy wskazówkowe i jeden cyfrowy. Tekstury możliwe do ustawienia w tle są cztery (wyglądają nieźle), a do tego producent dokłada zestaw przynajmniej kilkunastu kolorów (płaskich, bez gradientu). Na szczęście zdefiniować można też własne tło z zapisanej w pamięci smartfona bitmapy (np. zdjęcia).

Niestety nie ma możliwości ciągłego wyświetlania godziny. Aby aktywować wyswietlacz (czyli pośrednio podgląd godziny) trzeba podnieść rękę w stronę twarzy, albo przycisnąć klawisz po prawej stronie koperty (obudowy).

Bateria

Pod względem czasu pracy na baterii Alcatel OneTouch Watch spisał się pozytywnie. Smartwatch oferuje mniejszą funkcjonalność od topowych urządzeń np. z systemem Android Wear, ale… W przeciwieństwie np. do Huawei Watch wytrzymywał średnio nie 1,5 lecz około 4 dni na jednym, pełnym naładowaniu. To już jest wynik pozwalający wyjechać w krótką podróż bez ciągłego rozmyślania o tym, czy już trzeba naładować zegarek, czy jeszcze wytrzyma parę godzin. ;)

Podsumowanie

Alcatel OneTouch Watch ma moim zdaniem dwie podstawowe zalety: jest ładny i działa dłużej na baterii od najbardziej zaawansowanych konkurentów. Pasuje zarówno do stroju sportowego, jak i garnituru. Pod względem stylistyki może konkurować z dwukrotnie droższymi modelami.

Ma też kilka wad. Po pierwsze jego zamknięty system nie umożliwia instalowania żadnych dodatkowych aplikacji pochodzących od niezależnych programistów (nie ma żadnego sklepu z aplikacjami).

Alcatel OneTouch Watch - zegarek

Po drugie pasek ma w sobie elektronikę i przewody, więc nie można go wymienić na żaden pasek klasyczny. Ba! Nie można go wymienić nawet na oryginalny w warunkach domowych. Jeśli pasek ulegnie uszkodzeniu trzeba całego smartwatcha wysłać do serwisu. Dla mnie jest to największy mankament. Po trzecie w chwili pisania tej recenzji nie było możliwości włączenia stałego wyświetlania godziny (nawet na zablokowanym ekranie).

W ostatecznym rozliczeniu muszę jednak przyznać, że OneTouch Watch zrobił na mnie dość pozytywne wrażenie. Nie denerwuje koniecznością ładowania baterii co chwilę (typowy czas pracy to ok. 4 dni). Działa wystarczająco dobrze, może pełnić rolę opaski fitness (ma pulsometr i krokomierz) a na dodatek stanowi całkiem atrakcyjną ozdobę. Za cenę poniżej 500 zł to moim zdaniem całkiem ciekawa oferta.

Podsumowanie cech:

  • atrakcyjna stylistyka;
  • łączność Bluetooth i parowanie przez NFC;
  • wystarczający czas pracy na baterii (ok. 4 dni);
  • niemal okrągły wyświetlacz (ścięty na dole);
  • złącze do ładowania wbudowane w pasek;
  • współpracuje z Androidem oraz iOS;
     
  • brak możliwości instalacji dodatkowych aplikacji;
  • trudna wymiana paska (tylko w serwisie);
  • brak ciągłego wyświetlania interfejsu zegarka; 

Może Cię zainteresować:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    TruGeek
    0
    Brakuje opcji "Nie noszę zegarków"
    • avatar
      head_charge
      -1
      raczej brakuje opcji smartwatche są gów***ne- wole nosić normalne zegarki. z innej beczki - zegarek trzymający cztery dni WOW, SHUT UP AND TAKE MY MONEY! niedługo dojdzie do tego, że bez akumulatora samochodowego w plecaku to z domu nie wychodź no bo smartfon, smartwatch, słuchawki bluetooth
      • avatar
        sambaverde
        0
        Troszkę duży jak na to co potrafi wyświetlić na ekranie...
        • avatar
          Artik
          0
          Nie ukrywam że interesuje mnie zakup smartwatch-a, ale ani Alcatel OneTouch Watch ani Huawei Watch nie przypadły mi do gustu z powodu wyglądu. Niestety czas pracy na baterii 1,5-3 dni również mnie nie zadawała. Czekam.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            długo się zastanawiałam czy taki zegarek jest mi potrzebny, trochę pochodziłam po sklepach i w końcu wybrałam apple watcha. Nie był najtańszy, ale prędko go wymieniać nie będę więc na to co oferuje wydaje mi się że warto było wydać
            • avatar
              dezmont
              0
              Brak możliwości instalowania aplikacji z góry odrzuca ten model zegarka
              • avatar
                wielka stopa
                0
                Wygląda dość ciekawie. To że ma elektronikę w pasku nie musi być wadą. Może projektanci Alcatela podłapali pomysł od jednego z zegarków Samsunga. A tamten jest jeszcze lepszy, bo w pasku ma aparat fotograficzny i głośnik :) Czytałem Twoją recenzję również o tymże zegarku i tam nie narzekałeś jakoś na to rozwiązanie. Dalej wbudowany port usb do ładowania w pasku, jednym może przeszkadzać, a drudzy uznają to za bardzo dobre rozwiązanie, bo nie trzeba się bawić w dodatkowe kabelki czy specjalne ładowarki jak ma to miejsce w drogich zegarkach firm takich jak Samsung. Widać chcieli się wyróżnić i nie montowali prostego wejścia na micro usb czy "pinów" ze specjalną ładowarką tylko zastosowali cienki port usb. Mnie nie przeszkadza to że nie oferuje ciągłego wyświetlania godziny. A po co by mi to było? Żeby bateria szybciej się czerpała? Dużą zaletą jest tu to, że ekran podświetla się po uniesieniu nadgarstka. Mnie to wystarcza, bo nie wyobrażałbym sobie braku tej funkcji i ciągłego naciskania przycisku gdybym chciał sprawdzić godzinę lub zrobić coś innego. A tak to kiedy potrzebuję coś sprawdzić unoszę rękę w kierunku oczu i tarcza sama się podświetla :-) Więcej do szczęścia mi nie trzeba. Zegarek wygląda na solidny, bransoletka ma zapięcie na zatrzask, więc nie ma wątpliwości że zegarek Alcatela nie odbiega budową od topowych zegarków premium. Dobrze że zapięcie nie jest na zwyczajną sprzączkę ze szlufką jak w tanich zegarkach, wówczas wtedy wyglądałby na tańszy, ale na szczęście tak nie jest. Szkoda że nie da się przez niego przeprowadzać rozmów, ale można to przeboleć. Nawet droższe zegarki nie mają tego czy tamtego czego byśmy sobie nie życzyli.