Procesory

W oczekiwaniu na desktopowe Bristol Ridge

przeczytasz w 2 min.

AMD Athlon X4 845 to przedsmak tego, co czeka nas przy okazji premiery procesorów APU Bristol Ridge pod gniazdo AM4. Co prawda nadal mamy do czynienia z architekturą modułową, ale już w udoskonalonym wydaniu, która przynosi zauważalny wzrost wydajności – dołączając do tego atrakcyjną cenę, otrzymujemy bardzo dobrą alternatywę dla konkurencyjnych modeli Intel Pentium.

AMD Athlon X4 845 procesor

Podobnie jak w przypadku innych procesorów bazujących na konstrukcji modułowej, Athlon X4 845 bardzo dobrze wypada w testach wykorzystujących potencjał większej liczby wątków i wyraźnie wygrywa z 2-rdzeniowym Pentiumem G4400. Często wyprzedza on także droższe i wyżej taktowane modele AMD z poprzednich generacji.

Gorzej natomiast wygląda sytuacja z zadaniami jednowątkowymi, bo, choć rdzenie Excavator zostały solidnie udoskonalone, to jednak nadal wyraźnie odstają od rdzeni konkurencji i przy takim scenariuszu nowy procesor wypada słabiej – tym bardziej, że nie pracuje on ze zbyt wysokim taktowaniem (i z uwagi na zablokowany mnożnik nie można go zbyt mocno podkręcić). Warto jednak mieć na uwadze, że aplikacji wykorzystujących tylko jeden wątek będzie coraz mniej, zwłaszcza teraz - przy nastającej erze DirectX 12 i Vulkan.

AMD Athlon X4 845 procesor

Nowy Athlon w polskich sklepach kosztuje około 250 złotych – można więc powiedzieć, że zalicza się on do ekonomicznych propozycji, które są przeznaczone mniej wydajnym komputerom. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż nie został on wyposażony w zintegrowaną grafikę, więc trzeba go połączyć z zewnętrzną kartą - najlepiej jakby to był model maksymalnie ze średniej półki, z którym będzie tworzył niedrogą i całkiem niezłą konfigurację do grania.

Pozostaje jednak pytanie – dlaczego tak długo musieliśmy czekać na desktopowy układ Carrizo i czy jeszcze jest sens „bawić się” w podstawkę FM2+, skoro tuż za rogiem czekają oferujące praktycznie to samo modele Bristol Ridge pod bardziej przyszłościową podstawkę AM4, dodatkowo obsługujące nowe pamięci DDR4...

Ocena końcowa:

  • dobra wydajność w zastosowaniach wielowątkowych
  • współczynnik TDP 65 W
  • bardzo dobry stosunek ceny do wydajności
  • kompatybilny z płytami głównymi pod FM2+...
     
  • ...tyle tylko, że niebawem pojawią się płyty pod AM4
  • wydajność w zastosowaniach jednowątkowych nadal gorsza niż u konkurencji
  • mały potencjał podkręcania
  • dołączane chłodzenie mogłoby być cichsze

Dobry Produkt  Super Opłacalność

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    PL_SBX
    5
    Jako konkurencja pentiuma wydaje się być dobry w zależności od wykorzystania.

    Wiadomo jeden rdzeń dalej leży bo jest to wciąż budowa modułowa i nic tego nie zmieni, ale przy wykorzystaniu 4 wątków jest lepiej.


    Jeśli jest możliwość to poproszę o test tego procesora w CSGO i porównaniu go do pentiuma. Może jeszcze jakieś inne gry sprawdzicie? Tylko oczywiście karta graficzna to musi być high-end, aby wyniki były na pewno właściwe i nie ograniczone kartą.
    • avatar
      wid3l3c
      5
      Zabrakło testów w grach, chociażby najprostszych - wbudowanych benchmarków, jak taka platforma się spisuje.
      Szkoda że nie dołączono do porównania większej liczby konkurentów ze wspólnej "półki" z przeciwnego obozowiska.

      Poza tym, świetny procesor do... kompresowania ZIPem :D
      • avatar
        zakius
        4
        jako konkurencja pentiuma jest bezużyteczny, bo nie ma grafiki, dołożenie nawet najtańszej powoduje niebezpieczne zbliżanie się do i3
        co oni chcieli osiągnąć?
        • avatar
          mariusztyk
          4
          Mile widziane by było porównanie do procesorów AMD FX 6300, 8350.
          • avatar
            PanZdzisiek
            3
            W testach zegar w zegar dodaliście dla porównania wyniki i5-6600, ale nie ma ich na wykresach.
            • avatar
              piwo1
              2
              bardzo fajny test. wada w stosunku do pentiuma jest jednak brak integry ktora pentium ma. wiec do bardzo taniego kompa to sie nie nadaje. do kompa do gier i tu wlasnie zasadnicze pytanie. przydalaby sie choc jedna dwie gry by sprawdzic jak gtx950 sie sprawuje z x845 a jak z pentiumem. i wtedy byloby jasne. bo jak ma nie sluzyc do gier to jednak pentium bedzie duzo tanszy niz x845 plus najtansza nawet grafika. no chyba ze ktos ma zalegajacego w szafie starocia do wyswietlania obrazu. excavator dosc fajny jest ale szkoda ze pozbawili go 2 mb cache l2 co wlasnie potem skutkuje czasami gorsza wydajnsocia w jakich programach uzytkowych czy grach. troche szkoda i nie szkoda. amd calkowicie porzucil juz rozwoj modulow i szykuje sie na zeny. a bristol ridge to taka zapchaj dziura na rok czasu zanim apu zen pwostanie i cos na przetestowanie przez wprowadzeniem zenow platformy am4. niby ok ale jednak to jeszcze nie to na co czekamy chyba wszyscy :)
              • avatar
                IksKwadrat
                1
                Czyli mając phenoma 2 jedyną opcją żeby pograć w BF1 jest kupić i3/i5?
                • avatar
                  Fenio
                  -2
                  To co AMD wyprawia w sektorze procesorów x86 to nieporozumienie, sztucznie chcą za wszelką cenę utrzymać przy życiu FX'y na starych rdzeniach Piledriver jako procesory topowe choć już dawno powinny zostać zastąpione przez excavator'a. Nowy athlon to mógł być dobry procesor konkurujący ceną z i3 o ile dołożyliby niewielką ilość cache L3 (2MB) i nie zmniejszali L2 która ma bardzo duży wpływ na wydajność. Intel nie robi tych błędów i L3 mają wszystkie procesory, nawet low-endowy Celeron. Gdyby dało się stworzyć wydajny i tani procesor bez L3 to z pewnością Intel nie marnowałby pieniędzy na zbędne 2MB L3 w Celeronie i 3MB w Pentium.
                  • avatar
                    barteo1201
                    -5
                    Ciekawe jak AMD liczy wzrost IPC dla ZEN. Czy jest to liczone względem pojedynczego rdzenia czy modułu? Jeżeli względem rdzenia to wydajność będzie tragiczna....
                    • avatar
                      Baldur
                      -6
                      Test do duu! zamaist i5 ktory jest 3-4X drozszy powinien byc i3 !!!!!!!!!!!
                      Pokazuje to ze testujacy był nie obiektywny w "narzekaniu" na ten procek.Czyżby specyjalnie ??? hahahhahahhahha brawo benchmark !!!!! wiecej takich kitów dla dzieci !!!!!!!!!
                      • avatar
                        patol1984
                        -7
                        masakra, czyli amd walczy tylko z najtańszymi pentiumami?
                        • avatar
                          Foxy the Pirate
                          0
                          Ale rozwala tego rocznego G4400 za 250 zeta.

                          Witaj!

                          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                          Połącz konto już teraz.

                          Zaloguj przez 1Login