Procesory

AMD walczy z Intelem... i samym sobą

przeczytasz w 2 min.

Ryzen Threadripper 2920X to najsłabszy i najtańszy przedstawiciel 2. generacji Threadripperów, który może stanowić łakomy kąsek dla półprofesjonalistów z mniej zasobnym budżetem. Obecnie układ konkuruje jednak nie tylko z jednostkami Intela, ale również… z poprzednim modelem Ryzen Threadripper 1920X.

AMD Ryzen Threadripper 2920X

Mimo, że mamy do czynienia z najsłabszym Threadripperem 2. generacji, wydajność jednostki naprawdę robi wrażenie. Poprawa architektury i podniesienie zegarów przełożyło się na kilkuprocentowy przyrost osiągów względem poprzedniego modelu Threadripper 1920X. Efekt jest taki, że w typowo procesorowych zastosowaniach układ deklasuje konkurencyjnego Core i7-7820X, a czasami nawet zbliża się do dużo droższego modelu Core i9-7900X

Sytuacja zmienia się w zastosowaniach, które nie wykorzystują potencjału potężnej liczby wątków, a większe znaczenie ma wydajność pojedynczego rdzenia (dotyczy to również gier) – w takich scenariuszach nowy Threadripper wyraźnie odstaje względem układów Intela. Nie pomaga tutaj nawet podkręcenie zegarów, bo dodatkowy wzrost osiągów jest raczej niewielki.

Jak wygląda kwestia opłacalności? Ryzen Threadripper 2920X powinien u nas kosztować około 3000 złotych, co wydaje się atrakcyjną propozycją dla półprofesjonalistów z mniej zasobnym portfelem. Konkurencja w podobnym segmencie ma do zaoferowania 8-rdzeniowe/16-wątkowe modele Core i7-7820X i Core i7-9800X, które zwykle oferują słabsze osiągi w procesorowych zadaniach (a to właśnie one odgrywają największą rolę w stacjach roboczych).

Warto jednak zauważyć, że w sprzedaży dostępny jest jeszcze starszy Ryzen Threadripper 1920X, który oferuje nieco słabsze osiągi, ale jest dostępny w dużo niższej cenie (można go dorwać poniżej 2000 złotych) i obecnie to on wydaje się bardziej opłacalną propozycją. AMD zakończyło jego produkcję, więc obecnie trwa wyprzedaż zapasów magazynowych - nie przewidujemy więc długiej dostępności tego modelu.

ASUS ROG Zenith Extreme

Sporym atutem Threadripperów jest również funkcjonalna i przyszłościowa platforma AMD X399. Konstrukcja oferuje 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4 ECC, możliwość łączenia nawet czterech kart graficznych i opcję tworzenia superszybkiej macierzy RAID z nośników SSD NVMe. Konkurencyjna konstrukcja X299 wypada nieco słabiej - nie tylko oferuje mniej linii PCIe 3.0, ale też została ograniczona w kwestii łączenia nośników SSD NVMe (konieczne jest zastosowanie klucza VROC i nośników od Intela).

W przypadku platformy AMD użytkownicy mają również szersze i bardziej przyszłościowe możliwości modernizacji - takiego Threadrippera 2920X można później zmienić na 24- czy nawet 32-rdzeniowy układ z serii Ryzen Threadripper WX. U konkurencji maksymalnie jest to 18-rdzeniowy Core i9 (28-rdzeniowy Xeon W-3175W będzie już korzystał z innej platformy).

AMD Ryzen Threadripper 2920X - ocena :

 • bardzo dobra wydajność w zastosowaniach wielowątkowych
 • 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4 ECC
 • 64 linie PCI-Express 3.0
 • kompatybilność z płytami głównymi X399
 • odblokowany mnożnik...
 • ...ale potencjał na podkręcanie jest niewielki
 • w  testach niewykorzystujących potencjału wielu rdzeni wydajność odstaje od konkurencji
 • wysoka cena na tle modelu Ryzen Threadripper 1920X

Dobry Produkt   Super Wydajność

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sydnej
  5
  Rozumiem że jest to procesor do zastosowań profesjonalnych, ale jaki jest sens testować go w grach przy zastosowaniu GTX 1080? Widać wyraźnie, że karta jest tutaj ograniczeniem i strasznie spłaszcza wyniki wszystkich testowanych tutaj procków.
  • avatar
   Kapitan Nocz
   5
   Bawią mnie te pseudo benchmarki na Benchmarku, widać że portal prowadzony jest dla ludzi ogarniętych ino w graniu i smartfonach i chyba przez takich ludzi. Dołączam się do prośby o traktowanie produktów pro jak pro a nie jak drogich zabawek do stawiania pasjansa w 4k. Co to za testy? Kompresja w ZIPie (litości), renderowanie w jakimś POV-Rayu, do czego jest POV-Ray? Blenderze? Kto w tym pracuje? Macie darmowe benchmarki Vray-a, Corony. Gdzie są programy Adobe? Benchmarki pakietu SPECviewperf testujące zachowanie sie procesorach w najbardziej popularnych programach w zastosowaniach 3D. Piszecie o możliwości zbudowani macierzy z dyskow NVMe i tylko piszecie, tak to ja też mogę robić testy. No i na koniec jeszcze to podkreślanie przez cały artykuł, że są to procesory dla "pół profesjonalistów" haha jak dla mnie jakiś kretynizm tego roku. Ciekawe ilu tam macie profesjonalistów w zespole, jeśli 12 jaj u chłopa to tylko pół profesjonalista :)
   Powodzenia i oby tak dalej, ja bym nawet zaryzykował testowanie takich sprzętów przez celebrytów lub pół celebrytów (bo to procek tylko za 3tys) i obszerny tekst o ich odczuciach w związku z tym :)
   • avatar
    -Curtix-
    2
    Wszystko spoko to są procesory do pracy tylko tych testów do pracy jest mało. Bardzo bym prosił o dodanie testu np w OpenFoam. Jest darmowy, używa bardzo dużej ilości rdzeni ale też im wyższy zegar tym lepiej. Poza tym jest to bardzo miarodajny test. Po przesiadce z 4790k na 7820x czuć znacznego kopa.
    • avatar
     klosz007
     1
     Ja powiem tyle - nie kupiłem rok temu 1900X tylko 7820X bo Threadripper był nieprzetestowaną nowością, w dodatku droższą (sam CPU był tańszy ale porównywalna wyposażeniem płyta główna X399 sporo droższa od X299). Już nie mówiąc o 1920X.
     Dziś bym się nie zastanawiał i szedł w ciemno w AMD - 7820X chwilowo nie od kupienia a jeśli już to za ponad 3000zł (ja kupiłem od ręki za 2350 !). Ceny pierwszej generacji TR mocno spadły bo to resztki, ceny nowych są i tak konkurencyjne do Intela.

     No a sam test to trochę śmiech na sali - jak TR sprawdza się w grach i zastosowaniach które graczowi będą wyglądały na profesjonalne, tak należało by go nazwać. Wiadomo że się nie sprawdza ale i nie do tego służy ten CPU jaki i cała platforma HEDT u obu producentów. Jeśli gracz kupuje coś takiego do ogrania (przede wszystkim a nie przy okazji) to znaczy że ma za dużo $ do wydania.
     • avatar
      Irrlicht
      -1
      Zestaw testów przedpiścy trafnie scharakteryzowali, nie ma co powtarzać. Redakcjo benchmarka - będzie coraz więcej wielordzeniowych konstrukcji i IMO warto klepać do bazy coś ponad Crysis/Wiesiek.

      Sam procesor trochę nie wiadomo do kogo ma trafić. Jeśli komuś do mielenia Ryzen 7 nie styka, to TR 1920 jest o wiele bardziej opłacalny a TR 2950 nie tak dużo droższy a za to 16/32. Może chodzi o wstrzelenie się w cenę i9-9900K, żeby nie było luki cenowej w ofercie?
      • avatar
       mesjan
       0
       1920X chodzi teraz po około 1800zł więc 2920X się na tą chwile nie bardzo opłaca. Szkoda że płyty główne do nich są tak drogie.
       • avatar
        Marek1981
        0
        Gry i FullHD, może zróbcie w XGA - kpina. Posiadacze takich zestawów mają już dawno monitory 4k. To w tej rozdziałce należy sprawdzić czy procesowy nie dostają czkawki.