Płyty główne

Temperatury, pobór energii, EFI

przeczytasz w 1 min.

Zdaje się, że już o tym wspominaliśmy... Tak, piszemy to przy każdej okazji - EFI Asusa jest bezkonkurencyjny. Jak na razie żadnej innej firmie nie udało się zbliżyć do takiej funkcjonalności i jakości obsługi. Nie zabrakło tu oczywiście opcji automatycznego OC, przeznaczonej dla tych, którzy chcą zwiększyć osiągi procesora, ale nie chcą przejmować się technicznymi szczegółami.

Przy użyciu tej opcji procesor AMD FX 8150 został podkręcony do 3,97GHz, czyli niecałe 400MHz więcej. Gwarantuje to większą wydajność, przy niewiele większym poborze energii, co w przypadku pierwszej generacji procesorów AMD FX ma kolosalne znaczenie. Dopiero druga generacja (AMD Vishera) charakteryzuje się znacznie lepszym mechanizmem zarządzania energią.

 

Asus Crosshair V Formula-Z

Pobór energii platformy
[W]

Stan spoczynku 76
71
Renderowanie 1 rdzeń (Cinebench) 115
109
Odtwarzanie wideo FullHD 153
146
Render. wszystkie rdzenie (Cinebench) 210
186
Maksymalne obciążenie CPU (OCCT) 240
199
Gra DiRT Showdown 1920 x 1080 Ultra 315
301
Maksymalne obciążenie GCPU (OCCT) 356
344
  OC 3,9GHz
Standard

Przy zastosowaniu topowego procesora AMD FX poprzedniej generacji nie należy spodziewać się cudów energooszczędności, a i bardzo wydajna karta Radeon HD 7970 pobiera solidne ilości energii. Tym niemniej płyta pobiera rozsądne energii jak na zastosowane podzespoły.

Asus Crosshair V Formula-Z

Temperatury

 

Ustawienia standardowe - spoczynek / obciążenie

OC - spoczynek / obciążenie

Jak zwykle w przypadku procesorów AMD FX lepiej polegać na odczycie z podstawki procesora ("Procesor") niż z rdzeni, bowiem wyniki często są dalekie od rzeczywistych. Prawdopodobnie jedynie program AMD OverDrive podaje zbliżone temperatury na rdzeniach procesora (zwłaszcza jeśli chodzi o procesory AMD Vishera), ale jedynie w czasie maksymalnego obciążenia.