Serwery plików NAS

Testy. Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Serwer Asus NAS-M25

By sprawdzić efektywność działania serwera NAS wykonaliśmy kilka prostych testów, polegających na kopiowaniu plików z i na serwer. Procedura testowa obejmowała połączenie za pomocą sieci bezprzewodowych (5 GHz - 802.11n i 2,4 GHz - 802.11n z włączonym szyfrowaniem WPA2-PSK), a także za pomocą sieci kablowej (komputer i serwer podłączone do portów gigabitowych).

Wydajność Asusa plasuje się w średniej stawce tego typu urządzeń. Bardzo dobrą wydajność osiąga w przypadku wymiany plików poprzez sieć kablową. W trakcie kopiowania plików poprzez protokół FTP osiągnęliśmy transfery blisko 400 Mbps. Również przy otwartej sieci 5 GHz nie jest najgorzej. Zważywszy na fakt, że maksymalna realna wydajność sieci, w której prowadziliśmy testy, wynosi około 120-130 Mbps, wyniki oscylujące w okolicach 80-90 Mbps podczas kopiowania są dobre. Nieco lepiej NAS spisuje się podczas kopiowania plików z użyciem protokołu FTP. W niektórych przypadkach wyniki są lepsze o ponad 20% w porównaniu do tych samych zadań z użyciem SMB.

Protokół SMB

 sieć / wielkość plików2,4 GHz, WPA2-PSK 5 GHz, open1 Gbps ethernet
Upload na NAS [Mbps]1 GB40101300
Upload na NAS [Mbps]10 x 10 MB99128273
Upload na NAS [Mbps]100 x 10 kB172139
Download z NAS [Mbps]1 GB7488384
Download z NAS [Mbps]10 x 10 MB83108392
Download z NAS [Mbps]100 x 10 kB142341

 

Protokół FTP

 sieć / wielkość plików2,4 GHz, WPA2-PSK 5 GHz, open1 Gbps ethernet
Upload na NAS [Mbps]1 GB4593184
Upload na NAS [Mbps]10 x 10 MB2581160
Upload na NAS [Mbps]100 x 10 kB121230
Download z NAS [Mbps]1 GB5975296
Download z NAS [Mbps]10 x 10 MB5272288
Download z NAS [Mbps]100 x 10 kB201634

 

Jeśli chodzi o hałas, urządzenie pracuje niemal bezgłośnie. Jedyny słyszalny moment to włączenie serwera, kiedy to następuje uruchomienie wentylatora. Natomiast w codziennym użytkowaniu można zapomnieć o jakimkolwiek hałasie. Jeśli serwer pracuje dość intensywnie, czasami da się słyszeć pracujące dyski. Powodem tego jest zapewne obudowa, która wewnątrz ma sporo wolnej przestrzeni, co skutkuje delikatnym rezonansem. Niemniej hałas w tym czasie jest akceptowalny, nawet jeśli postawimy serwer w salonie obok kina domowego.

Podsumowanie

Serwer Asus NAS-M25 to proste w obsłudze i bezproblemowe urządzenie pozwalające na gromadzenie danych w sieci lokalnej. Dwudyskowa konstrukcja po odpowiedniej konfiguracji zapewnia bardzo dobry poziom zabezpieczeń. Obsługa dysków do 3 TB zapewnia gigantyczną powierzchnię dyskową na dane, kopie zapasowe czy multimedia. Stworzenie odpowiedniej struktury katalogów i poziomów zabezpieczeń pozwoli na korzystanie z serwera przez całą rodzinę oraz znajomych. Również wygląd nie odstrasza - pomimo jasnych diod NAS Asusa jest idealnym urządzeniem do umieszczenia w salonie bez konieczności chowania go gdzieś w szafce.

Dodatkowe aplikacje, które możemy zainstalować na serwerze znacznie rozszerzają jego funkcjonalność. Choć brakuje możliwości zdalnego dostępu np. do wiersza poleceń, po odpowiedniej konfiguracji możemy bez problemu sterować Asusem spoza własnej sieci lokalnej. Jest to przydatne w momencie gdy np. chcemy ściągnąć jakiś duży plik z internetu. Wystarczy w menadżerze pobierania ustawić harmonogram, a po powrocie do domu plik będzie na nas czekał na dysku.

To czego mi zabrakło to mobilnej aplikacji znanej chociażby z dystrybucji WD Live czy QNAP do zdalnego zarządzania pobieraniem z poziomu telefonu czy też przeglądania plików.

Dołączone oprogramowanie w postaci Total Recovery - choć w wersji czasowej - pozwala na przetestowanie możliwości archiwizacji komputerów, bezproblemowego i błyskawicznego odzyskiwania całego systemu. Prosty interfejs oparty na kreatorach intuicyjnie prowadzi przez proces tworzenia kopii. Oparcie kopii na harmonogramach pozwala zaś zapomnieć o codziennych obowiązkach związanych z tworzeniem backupu. Szkoda, że producent nie zaimplementował obsługi protokołu AFP. Pozwoliłoby to na bezproblemową współpracę NAS-M25 z mechanizmem Time Machine - zamiast tego użytkownicy Maków mogą posiłkować się aplikacją Carbon Copy Cloner do tworzenia kopii zapasowych swojego dysku.

Serwer Asus NAS-M25

Dodatkowe porty USB pozwalają rozszerzyć możliwości NAS-a o drukarkę sieciową czy monitor stanu zasilaczy awaryjnych. Z kolei port USB z przodu wraz z przyciskiem One Touch Copy w prosty i szybki sposób zarchiwizuje dane z nośników USB.

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.pl

Za kwotę około 700 złotych otrzymujemy wydajny, skalowalny i dopracowany system przechowywania danych wraz z mechanizmem kopii zapasowych. Będą się robić same i automatycznie. W krytycznej sytuacji staną się wybawieniem użytkownika, oszczędzając czas i nerwy.

 Ocena: Serwer Asus NAS-M25
 plusy:
Atrakcyjny wygląd
Podwyższony poziom bezpieczeństwa - RAID1
Dobra wydajność
Dodatkowe pakiety instalacyjne
Świetne oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowych
 minusy:
Brak obsługi protokołu AFP (przydatne w Mac OS)
Oprogramowanie archiwizujące w wersji czasowej
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 710 zł

 

Asus ekspert

W pierwszej części poznaliście możliwości routera oraz szereg porad dla kupujących. W drugiej skupiliśmy się na ciekawym systemie NAS.

ekspert

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tanakov
  0
  Całkiem dobre rozwiązania.. zwłaszcza ze jest ich coraz więcej na rynku Iomega, WD, Seagate, teraz Asus mają już w ofercie takie zabawki...

  A i jeszcze jedno dlaczego nie da się komentować waszych rankingów?? wielka szkoda w kilku przypadkach byłoby co powiedzieć.. .
  • avatar
   GreQonE
   0
   I tak wole mojego HP Proliant MicroServer :P
   • avatar
    Varso
    -1
    Jedyna zaleta to teortyczyny mały pobór prądu z racji ARMa. Całości to 18Watów.

    Brak dysków w komplecie...

    Za 700PLN to juz prosciej kupic za stowke VIA EPIA SN10000EG mITX i mamy x86 :p

    • avatar
     marian73
     -1
     Za podobną cene można kupić produkt firmy Synology. Asus już nie długo bedzię pewnie produkował sprzęt AGD. Kupiłem Router firmy asus RTN-16. Chociaż router jako sprzęt jest bardzo dobry to oprogramowanie do niego to istna kpina z klientów. Z tym softwarem router praktycznie jest niezdatny do użytku. Pod groźbą utraty gwarancji musiałem wgrać alternatywne (tomato) oprogramowanie.
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      używam od dwóch lat genialnego i prostego darmowego narzędzia Microsoftu - z nim żadne skrypty nie są konieczne. Polecam: SyncToy http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=15155
      • avatar
       eros86
       -1
       z chmurek zapomnieliście dodać http://beecloud.eu/ sam tam robię backup i darmowe jest 500GB!!! świetnie to chodzi, nie obciąża łącza zbytnio (wysyłanie w okolicy 300kb/s - szkoda że tak wolno a łącze mam 100mb/s z UPC) ale ściąga mi fajnie na poziomie 3mb/s. Program do synchronizacji pozwala na wybranie folderów które automatycznie będą się synchronizowały z chmurą po każdej zmianie w folderach, zapisują się też kopie plików wstecz (np. edytowane wordy nie tak jak na komputerze się nadpisuje tylko dodaje się kopia)
       • avatar
        borat1979
        -1
        Trochę drogo jak za samo "pudełko" na dyski. Po dołożeniu dwóch dysków 2TB wyjdzie ok 2 tyś.
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         Ludzie się dzielą na dwie grupy: na tych co robią backup i na tych co będą robić backup.
         • avatar
          Raptor77
          -1
          Niestety wszystkie te gotowe rozwiązania albo są wolne albo bardzo drogie.

          Jak ktoś szuka szybkiego, elastycznego oprogramowania do NASa to polecam unRAID - do trzech dysków jest free (przy użyciu 3 dysków 2TB mamy dostępne 4TB/realne 3.7TB chronionego magazynu) . Jak komuś mało może zakupić wersje płatną.

          A szybkości - zapycha gigabiotwy lan bez problemu (110-125MB/s)
          • avatar
           0
           Dla kopii bezpieczeństw to lepiej zbudować NAS na komputerze, do tego kontrolery SATA. Sam taki buduję na maks. 12 dysków. Cena - 300 zł + dyski + system.